ועדת תכנון ובנייה: הסבירות שנאשר את פרויקט פצלי השמן במישור רותם נמוכה

לפי חברי הוועדה של מחוז דרום, המפעל להפקת נפט מפצלי שמן ופסולת פלסטיק שמקדמת חברת רותם אנרגיה אינו עולה בקנה אחד עם יעדיה של ישראל. עם זאת, הם אישרו לחברה להמשיך בהליכי התכנון

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח פצלי שמן
צפריר רינת
צפריר רינת

הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום אישרה את המשך הליכי התכנון של מפעל להפקת נפט מפצלי שמן ופסולת פלסטיק, אולם הבהירה ליזמים שהסבירות לאישור סופי של התכנית נמוכה. זאת על רקע ההיבטים הסביבתיים השליליים שיש לדעת הוועדה בפעילות זו, בהם פליטת מזהמים ופעילות המנוגדת להתחייבויות של ישראל להפחתת פליטות גזי חממה.

חברת רותם אנרגיה מחצבים (רא"מ) מקדמת תכנית להקמת מפעל לעיבוד פצלי שמן בכמות שנתית של 1.8 מיליון טונות לשנה באזור מישור רותם השוכן דרומית לערד. הפצלים יגיעו ממכרה הנמצא באזור, ועל פי התוכנית חלק מההליך יכלול שריפת פסולת פלסטיק בכמות שנתית של 200 אלף טונות.

חברת רא"מ קיבלה כבר את אישור משרד האנרגיה לביצוע פעילות לגילוי הפצלים. לאחרונה החליטו משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה להפסיק את פעילות הפקת הנפט מפצלי שמן בישראל, אך נקבע שאפשר יהיה להמשיך לקדם את התכנית במישור רותם.

מטרת הדיון בשבוע שעבר בוועדה המחוזית היה לקבוע הנחיות לביצוע סקר השפעה על הסביבה של הפעילות המתוכננת. ועדת התכנון כבר אפשרה ליזמים להתחיל בהליכי תכנון ראשוניים ולכן היא מאפשרת להם למצות את התהליך, על כן החליטו חבריה לאפשר לחברה לערוך את הסקר הסביבתי ולהציג בפניהם את ההשפעות של פעילות הכרייה ושל פעילות ייצור הנפט. מי שהתנגד לעמדה זו היה נציג המשרד להגנת הסביבה, שאמר כי יש לדחות את בקשת היזם להמשיך בהליכי התכנון.

לצד ההחלטה מצאה הוועדה לנכון להבהיר את עמדתה ביחס לתכנית. "כריית פצלי שמן והפקת אנרגיה מהם מהוות מקור פליטה משמעותי של מזהמים, והן עומדות בסתירה למדיניות המתמשכת של ישראל למעבר לאנרגיות מתחדשות ופעולה להפחתה משמעותית של השימוש לנפט בתחבורה, ושימוש בתחליפי דלקים", כתבה הוועדה בהחלטתה. "קידום התכנית אינו עולה בקנה אחד עם היעדים של מדינת ישראל להפחתת מקורות פליטה".

בנוסף לכך ציינה הוועדה שיש בעיה סביבתית עם הובלת כמויות גדולות של פסולת פלסטיק לנגב, במקום טיפול בפסולת זו במתקני מיון ומיחזור ליד אתרי פסולת. חסרון נוסף שציינה הוועדה הוא הובלת כמות גדולה של מכלי נפט בכבישים ממישור רותם אל בתי הזיקוק באשדוד וחיפה. בהמשך לדברים אלו כתבה הועדה: "לאור האמור, הסבירות לאישור של שתי התכניות (הכרייה והפקת הנפט) על ידי הוועדה היא נמוכה מאוד".

חברת רא"מ הציגה לאחרונה את ממצאיה של חברת הייעוץ העסקי "כיוון". על פי כיוון, יש בהקמת המפעל בדרום תועלת סביבתית-כלכלית, הנובעת מכך שהטיפול בפסולת הפלסטיק ימנע הטמנה או שריפה של פסולת זו באתרים פיראטיים. מדובר בין השאר בפסולת יריעות פלסטיק חקלאית, שלחברת רא"מ יהיה אינטרס לאסוף, בעוד שכיום היא נשרפת במקרים רבים בשטחים פתוחים. כמו כן נטען שאם תעבור ישראל לטיפול בפסולת באמצעי מתקני הפקת אנרגיה משריפה, כפי שמתכנן המשרד להגנת הסביבה, עדיין יהיה יתרון לתהליך שמציעה החברה מכיוון שהוא גורם לפליטת כמות קטנה יותר של גזי חממה.

מחברת רא"מ נמסר בתגובה: "תמוה בעיננו שהעיתון בחר לעסוק בסיכויי הפרויקט ולא בתועלות שהוא מביא עמו. הפרויקט להקמת מפעל ראשון מסוגו בישראל להשבת אנרגיה מפסולת פלסטיק במישור רותם תואם את מדיניות הממשלה וגורמי איכות הסביבה לצמצום היקפי פסולת הפלסטיק, כפי שבא לידי ביטוי גם בהחלטת הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה במחוז הדרום שאישרה ברוב גדול של 12 תומכים מול 4 מתנגדים את המשך קידומו. החלטת הוועדה מעידה כי חבריה סמוכים ובטוחים שהפרויקט יפעל בהתאם לתקני איכות הסביבה המחמירים ביותר, כפי שייקבעו בתסקיר בלתי תלוי שיערך על ידי צוות מומחים בנושא בו תיבחן ההשפעה על הסביבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ