התיירים בתאילנד נעלמו בגלל הקורונה, והפילים החזירו לעצמם את הדרך לנהר

מאז שנסגר הפארק הלאומי קאו יאי חזרו הפילים לצעוד בשביל שהופקע מהם לטובת בני האדם. כעת, הם זוללים בחופשיות את העלים שעל הדרך, מבלי שיצטרכו להימלט לתוך היער או לפחד ממכוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיל מטייל על הכביש שבפארק, בנובמבר

עד כמה שפילים יכולים לזכור, וזה זמן רב מאוד, הדרך לנהר התפתלה במורד הגבעה דרך ג'ונגל עבות כל כך, שהם יכלו להיעלם בתוכו. אולם לפני כ–30 שנה החליטו בני האדם שגם הם רוצים להגיע לנהר ולהתבונן במפלי הפארק הלאומי קאו יאי שבמרכז תאילנד. לשם כך, הם סללו דרך על חלק משביל הפילים והקימו בסביבה בתי שימוש ודוכנים למכירת משקאות וכריכים.

אך הפילים היו צריכים בכל זאת להגיע לנהר. הם חצבו לעצמם דרך קרובה לשביל הקודם, שטביעות רגליהם של דורות רבים עדיין ניכרו בו, אך רחוקה מספיק כך שהתיירים עם מנות האורז והחזיר המטוגן לא יוכלו לראות אותם. זו היתה דרך קטלנית. השביל החדש עבר מעל צוק באזור מוכה שיטפונות ופילים רבים טבעו. באוקטובר אשתקד נפל למים הסוערים פיל קטן ופילים אחרים נחפזו להצילו. בסך הכל 11 פילים מתו.

המפלים בפארק הלאומי בקאו יאי בהם נפלו ומתו 11 פילים בשנה שעברהצילום: ADAM DEAN / NYT

מאז התפרצות מגפת הקורונה במארס האחרון נסגר למבקרים הפארק הלאומי קאו יאי, הוותיק ביותר בתאילנד, לראשונה מאז שנפתח ב–1962. בלי הג'יפים והמטיילים יכלו כ–300 הפילים בפארק לשוטט בו בחופשיות ולחזור לשבילים שהתרוקנו מאנשים. גם בעלי חיים שנראו לעתים נדירות לפני כן הופיעו לפתע, כמו הגאור — השור האסיאתי השחור — שהוא הפר הגדול ביותר בעולם. "הפארק משתקם", אמרה צ'נאניה קנצ'נאסאקה, וטרינרית במשרד הפארקים הלאומיים של תאילנד. "אנחנו מתרגשים מאוד למראה בעלי החיים שמופיעים".

הסגר שהוטל ברחבי העולם בגלל הקורונה איפשר לטבע לנשום לרווחה, ובעלי חיים החלו להופיע במקומות בלתי צפויים. פומות הסתובבו ברחובות הנטושים של סנטיאגו בירת צ'ילה, חזירי בר טיילו ברחובות חיפה, ודגים שוב נראים בשפע ליד חופי וייטנאם.

גם בתאילנד השתקם הטבע במהירות. בסוף אפריל הופיעה להקה של כ–30 תחשאים מסוג המשכן — יונק ימי נדיר יחסית — במקום שבעבר נהגו לעגון בו ספינות תיירים רבות. לאתרי נופש אחרים באו גם צבי ים וכרישים. לעומת זאת, פילים וקופים, שבדרך כלל "לוקחים חלק" בתעשיית התיירות סובלים במקומות אחרים.

תמרור בפארק שמזהיר מפני מעבר פילים, בנובמברצילום: ADAM DEAN / NYT

ההקלה הזמנית שממנה נהנות חיות הבר של תאילנד מעוררת ויכוח במדינה שבה הקשר עם הטבע כבר מזמן הוגדר כקשר של שליטה — או שהג'ונגל מכלה אנשים, או שאנשים מכלים את הג'ונגל. פילי הבר ביערות נלכדו ושועבדו לביצוע פעלולים למען תיירים, וציד וכריתת עצים לא חוקיים נפוצים בתאילנד.

לדברי קמתונג מוראט, מומחה מפורסם לשימור הסביבה, את מותם של 11 הפילים באוקטובר אשתקד "אפשר היה למנוע לולא הניהול הכושל של הפארק". קמתונג ערך שביתת רעב כדי להסב את תשומת הלב למצוקת הפילים בתאילנד. "הנהלת הפארק שוכחת שהוא נועד למחקר ולשימור. ההכנסות הגדולות מתיירות גרמו להם לשכוח את המטרה העיקרית שלו".

מעבר לכך שתאילנד בוזזת את יערות הגשם שלה היא גם מהווה תחנת מעבר חשובה בנתיבי ההברחה של מוצרים מבעלי חיים כגון קרניים, שיני פילים ועורות העושים את דרכם מאפריקה לסין. ב–2018 התגלה טייקון תאילנדי, שעשה את הונו בבנייה, בשמורת טבע מערבית לקאו יאי כשברשותו מאגר כלי נשק ושרידים של נמר שחור, מונטיאק (סוג של אייל קטן) ופסיון. זנב נמר התגלה בסיר מרק.

במשך שנים הודרכו המבקרים בפארק כיצד עליהם להתייחס לטבע והתנהגותם אף השתפרה, אמר סומפורן צ'ייקארן, פקח בכיר העובד בקאו יאי 33 שנים. "תיירים לא מׂשתכרים יותר בפארק", הוסיף. במשך השנים ניסו סומפורן ועמיתיו להסיט את הפילים מהשביל הקודם שלהם ואף בנו מחסומים מבטון והתקינו עמדות ביקורת. אך הפילים חזרו אליו שוב ושוב, כיוון שרבים מ–108 סוגי הצמחים שהם אוהבים לאכול צומחים בסביבתו. "אי אפשר לעצור פיל אם הוא רוצה לעשות משהו", אמר סומפורן.

לדבריו, לתאילנדים היו תמיד יחסים מיוחדים עם הפילים. למלכים הלוחמים הגדולים של הממלכה היו פילים אהובים שעליהם רכבו בקרבות, ובתקופה שבה המדינה נקראה "סיאם" התנוסס על הדגל שלה פיל לבן על רקע אדום. "אנחנו אוהבים את הפילים כי הם חמודים ומשום שהם עזרו לנו בתקופות מלחמה", אמר.

קאו יאי, שהוא חלק מאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, משתרע על פני יותר מ–400 קמ"ר ועל פי הסברה חיה בו אוכלוסיית פילי הבר הגדולה ביותר מאשר בכל פארק לאומי אחר בתאילנד. הפילים אוהבים לטייל על האספלט החמים של הכבישים שנסללו בתוך הפארק, ואף התחילו להתייחס למכוניות שנסעו בהם כאל צעצועים, אמר קנצ'יט סרינופאוואן, שהיה מנהל הפארק עד מארס וכעת מנהל את המשרד למשאבי טבע ולסביבה של מחוז פראצ'ין בורי. "הם אוהבים במיוחד מכוניות נוסעים קטנות בגלל גודלן", אמר קנצ'יט, שהראה תמונה שבה פיל מטפס על מכונית מרצדס. לדבריו, הסגר הביא חיים חדשים לקאו יאי. "חיות הבר יוצאות כעת ומסתובבות חופשיות, דבר שלא ראינו מעולם לפני כן".

חשבון הפייסבוק הרשמי של הפארק מתהדר בלוטרות הרבות ששבו להשתזף בנהר ובקופים שמשחקים בין הענפים. מאחר שיש מעט מכוניות, הפילים מטיילים בכבישים וזוללים עלים בלי שמתעורר הצורך להימלט לפינות המסוכנות של היער, היכן שהצוקים מגיעים אל המפלים. "אנחנו צריכים לשקול אם כדאי לסגור את הפארק בכל שנה", אמרה הווטרינרית צ'נאניה. "הטבע מסוגל לשקם את עצמו לגמרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ