נחל אשלים נפתח למטיילים שלוש שנים לאחר שנפגע מזיהום

הנחל נפגע משפכים שזרמו מבריכה תעשייתית של חברת רותם אמפרט. ההחלטה על פתיחתו התקבלה לאחר שנקבע כי לא נשקפת סכנה למבקרים בשמורת הטבע

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחל אשלים, ב-2017. פעולות השיקום בחלקו העליון עדיין לא החלו
נחל אשלים, ב-2017. פעולות השיקום בחלקו העליון עדיין לא החלוצילום: אליהו הרשקוביץ

נחל אשלים נפתח היום (שני) למטיילים, שלוש שנים לאחר שנפגע מזרימת שפכים מבריכה תעשייתית של חברת רותם אמפרט. השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הודיעה על ההחלטה, שהתקבלה בתיאום עם רשות הטבע והגנים ולאחר ביצוע הערכת סיכונים. פעולות השיקום האקולוגי בחלק העליון של הנחל טרם החלו.

הנחל, המוגדר ברובו כשמורת טבע, היה סגור מאז הזיהום. באותה תקרית זרמו אליו שפכים מהבריכה, הנמצאת באזור התעשייה מישור רותם, בכמות של 200-100 אלף מטרים מעוקבים. מדובר בנוזלים שהם תוצר לוואי של תהליך ייצור פוספטים. הזרימה נמשכה 48 שעות לאורך 20 קילומטרים וגרמה נזק כבד לצומח ולבעלי החיים בנחל, ובהם יעלים. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה מנהלת חקירה פלילית לבדיקת נסיבות הזיהום וחשדות לעבירות על חוקי הסביבה בנושא זה.

זיהום השפכים מהמפעל של רותם אמפרט, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

ההחלטה על פתיחתו מחדש של הנחל התקבלה לאחר ביצוע סקר סיכונים של מומחים, ובהם מומחים מחברה בינלאומית (TAUW). המטרה היתה לבחון את הסיכון האפשרי למטיילים ולעובדי רשות הטבע והגנים. הליך זה כלל ביצוע סדרת דגימות קרקע ב-18 אתרים ומים בשמונה גבים (בריכות מי שיטפונות) בשבועות האחרונים. המטרה היתה להשוות את ריכוזי הזיהום העדכניים בנחל לריכוזים שעל פי סקר סיכונים אין לחרוג מהם.

בבדיקות שנערכו נמצא כי ריכוזי המזהמים לאורך הנחל נמוכים מהריכוזים שנקבעו בסקר. בין השאר נמצא שהריכוז של החומר פלואוריד ( אחד המזהמים העיקריים בשפכים) בגבים הוא עשירית מהערך המרבי המותר. נמצא גם שרמת החומציות של המים אינה מסוכנת. לנוכח תוצאות אלה ולאחר התייעצות עם משרד הבריאות הוחלט כי לא נשקפת סכנה למבקרים בשמורה וכי אין מניעה לאפשר כניסת מבקרים לנחל.

נחל אשלים נמצא בגבול מדבר יהודה וצפון-מזרח הנגב. אחד הקטעים בו מתפתל בין מצוקי המדבר והופך לנקיק עמוק, הידוע בשם "המעוק". במעוק יש גבים שבהם מצטברים מים במשך כמה חודשים לאחר שיטפונות בחורף. המים והצמחייה משמשים מקור מחיה חשוב לאוכלוסיית יעלים הנמצאת באזור. הנחל היה במשך שנים רבות מוקד לטיולים אתגריים לבודדים ולקבוצות, ובכל שנה ביקרו בו אלפי מטיילים.

כחלק מהליכי הפיקוח והבקרה על איכות המים בגבי הנחל דרש המשרד להגנת הסביבה מחברת כי"ל, הבעלים של רותם אמפרט, לגבש תוכנית לבקרה של איכות המים בגבים, שתגובש בתיאום עם רשות הטבע והגנים. אשר לחלק העליון של הנחל, סמוך לבריכה התעשייתית, לדברי מנהל חטיבת המדע של רשות הטבע והגנים, ד"ר יהושע שקדי, יש כוונה להפנות את שכבת הקרקע העליונה שבה עדיין יש זיהום ולהחליף אותה בקרקע בעל תכונות דומות מאתר סמוך. פעולות אלו התעכבו בגלל משבר הקורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ