האו"ם: יש לפעול במהירות כדי למנוע דליפת נפט "קטסטרופלית" מול חופי תימן

הארגון הזהיר מדליפת נפט חמורה פי ארבעה מזו שאירעה ב-1989 בים מדרום לאלסקה, אם לא יינקטו צעדים מיידיים לטיפול בדליפה ממכלית הנפט שהחותים תפסו לפני חמש שנים ושלא פונתה מאז

הארץ
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכלית מול חופי תימן, כפי שצולמה בחודש שעבר
הארץ
גרדיאן

האו"ם מזהיר כי חלון ההזדמנויות למנוע נזק "קטסטרופלי" לים שבחופה של תימן הולך ונסגר. אינגר אנדרסן, מזכ"לית ארגון הסביבה של האו"ם, אמרה אתמול (חמישי) כי אם לא יבוצעו פעולות מיידיות לטיפול בדליפה מהמכלית העוגנת זה חמש שנים לא רחוק מנמל חודיידה, שעל סיפונה 1.1 מיליון חביות של נפט, יעשה נזק בלתי הפיך לבתי הגידול והטבע באזור.

מכלית הנפט FSO Safer עוגנת מול החוף בתימן מאז 2015, לאחר שהשתלטו עליה מורדים חותים. החותים לא הסכימו לשחררה ולא הסכימו לאפשר לפקחי האו"ם לבצע את בדיקותיהם בשנים שחלפו מאז, והסיכון הסביבתי שמציבה המכלית רק הלך וגבר. "אין אפשרות אחרות מלבד מניעת משבר סביבתי כה גדול", אמרה אנדרסן, "למרות ההיבטים המורכבים של הנושא, אין לחסוך באמצעים ולהתחיל להעריך את המצב ולטפל בדליפה". 

מיקום המכלית

החשש העולמי מנזק סביבתי כבד לאזור שבו עוגנת המכלית זינק בסוף מאי האחרון, אז דווח כי מי ים החלו לחדור לחדר המנועים של המכלית הענקית. סיבת הדליפה לא ברורה ולא נערכו בדיקות כדי לבררה, אך החותים הסכימו לראשונה לאפשר לצוות של האו"ם לעלות לסיפון. עם זאת, זה טרם קרה. 

אם כל חביות הנפט שעל סיפונה של המכלית - 1,148,000 חביות בסך הכל - ידלפו למי הים, ממדי האסון יהיו גדולים פי ארבעה מאסון הנפט של אקסון ואלדז ב-1989. בדליפה זו, הנחשבת לאחד מהאירועים הסביבתיים ההרסניים ביותר בהיסטוריה, נפגעו בתי גידול רבים בדרומה של אסלקה.

נזק למכלית הנפט, שצולם ב-2019צילום: /אי־פי

בין השאר, מזהירים באו"ם, יפגעו מהדליפה במי תימן מינים שונים של יונקים ימיים, צבי ים וציפורים. "רק אם יאפשרו לצוות מקצועי לעלות לסיפון המכלית, נוכל להעריך את מצב הפגיעה ואת קצב הדליפה", נכתב בדו"ח של צוות חשיבה אמריקאי מוכר, "עם זאת, עליית הצוות למכלית מציבה את אנשיו בסכנה שהמכלית עצמה אינה בטוחה, על פי דיווחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ