הלילה נשבר שיא חום של כל הזמנים בירושלים, שעות לפני כן נשבר שם שיא של 118 שנה

שיאי חום נוספים נשברו גם בעמק החולה ובגולן. בכפר בלום נמדדו אתמול 47.0 מעלות לעומת 43.6 בשיא הקודם, ובמרום גולן נמדדו 40.0 מעלות, לעומת שיא של 38.6

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עין לבן בירושלים, השבוע
צפריר רינת
צפריר רינת

הלילה (שישי) היה החם ביותר בירושלים מיום שהחלו המדידות, כשהטמפרטורה הנמוכה ביותר היתה 31.5 מעלות צלזיוס - כך הודיע הבוקר השירות המטאורולוגי. השיא הקודם של טמפרטורת מינימום במהלך יממת קיץ, 30.5 מעלות, היה ביוני 1942.

אתמול נשבר בבירה שיא של 118 שנה עם טמפרטורה של 42.3 מעלות, לעומת 41.1 שנמדדו בשיא הקודם ב-1902. במקביל, כמה שיאי טפמרטורה נוספים של ספטמבר נשברו אתמול בעיצומו של גל החום במקומות שונים ברחבי הארץ. על פי השירות המטאורולוגי, בעמק החולה ובגולן, נשברו שיאים בהפרשים ניכרים לעומת השיאים הקודמים. בכפר בלום נמדדו אתמול 47.0 מעלות לעומת 43.6 בשיא הקודם, ובאיילת השחר 46.6 מעלות בהשוואה לשיא של 43.0. במרום גולן נמדדו 40.0 מעלות, לעומת שיא של 38.6. גם בצפת, בערד, במצפה רמון ובתחנות נוספות ברחבי הארץ נרשמו שיאי חום חדשים.

נופשים בחוף כורסי בכנרת, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

גל החום נמשך לאורך הלילה גם במקומות נוספים בישראל: בבית דגן נמדדו הלילה 28.9 מעלות, לעומת השיא הקודם של 28.4 מעלות, שנקבע באוגוסט לפני חמש שנים. בהר כנען ליד צפת נמדדה טמפרטורת מינימום של 30.3 מעלות, כשהשיא הקודם היה 30 מעלות לפני עשר שנים. בקיבוץ נגבה נמדדה טמפרטורה של 28.1 לעומת השיא הקודם שעמד על 28 מעלות לפני חמש שנים.

לדברי ד"ר עמיר גבעתי, מומחה אקלים ומים, גל החום הנוכחי חריג במשכו ובעוצמתו. אוגוסט ותחילת ספטמבר מתאפיינים בדרך כלל במזג אוויר יציב עקב מערכת האפיק הפרסי — אזור לחץ אוויר נמוך באטמוספירה שמקורו במפרץ הפרסי. עם זאת, השנה נדחק האפיק מוקדם מהרגיל בידי מערכות מזג אוויר מדבריות יותר המגיעות מאזור ים סוף. מערכות אלה גורמות למזג אוויר חם ויבש באופן קיצוני בחלק מהאזורים, ולמזג אוויר הביל במישור החוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ