בעיצומה של עונת הציד: השרה להגנת הסביבה אסרה על ציד תורים ושלווים

האיסור צפוי להיכנס לתוקף לאחר קבלת הערות הציבור בשבוע הבא ולחול במשך שנה. רשות הטבע והגנים קבעה כי מיני עופות אלו נמצאים בסכנת הכחדה בישראל

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור מצוי
צפריר רינת

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל חתמה על תקנה האוסרת צייד תורים מצויים ושלווים נודדים, כך הודיע היום (רביעי) המשרד להגנת הסביבה. על פי ההודעה, נוסח התקנה פורסם כחלק מהליך קבלת הערות ציבור שצפוי להסתיים בתחילת השבוע הבא, ולאחר מכן תיכנס התקנה לתוקפה. מדובר בצעד יוצא דופן מאחר ועונת הצייד כבר נמצאת בעיצומה.

עונת הצייד החלה בראשון בספטמבר, ובמסגרתה הותר צייד תורים ושלווים. במקביל קידמו החברה להגנת הטבע והארגונים למען בעלי חיים אנימלס ותנו לחיות לחיות  קמפיין ציבורי, שבו קראו לרשות הטבע והגנים ולשרה להגנת הסביבה לפעול לביטול הצייד הספורטיבי בישראל. סיבה מרכזית לקמפיין זה היתה הפגיעה הנרחבת באוכלוסיות התורים והשלווים.

על פי הודעת המשרד להגנת הסביבה מהיום, רשות הטבע והגנים קבעה כי המינים השליו הנודד והתור המצוי מצויים בסכנת הכחדה בישראל, ועל כן פנו אנשי הרשות לשרה וביקשו לאסור את הצייד של מינים אלו. עוד נמסר כי השרה קיבלה את עמדת גורמי המקצוע במשרד והחליטה לחתום על תקנה האוסרת את הציד של מינים אלו לתקופה של שנה.

תורים מצויים שנורו בעונת הציד הנוכחיתצילום: ירון צ׳רקה

על-פי העדכונים האחרונים בספר האדום של החולייתנים (רשימת המינים בסכנת הכחדה) שמפרסמת רשות הטבע והגנים, 30% מבין 213 מיני העופות המקננים בישראל מוגדרים בסיכון. מאז שנת 2002 ועד 2018, אז עודכנה הרשימה לאחרונה, התווספו כ-20 מינים לרשימת מיני העופות המוגדרים בסיכון. 

ממחקר שערכה רשות הטבע והגנים על השליו הנודד, עולה כי צפיפות הקינון של מין זה בישראל נמוכה וגודל האוכלוסייה קטן ביותר. כמו כן, לאור מידע על ירידה חדה, משמעותית ועקבית באוכלוסיית התור המצוי בשני העשורים האחרונים, המליצו מחברי המחקר לאסור את הציד של מין זה השנה כדי לאפשר לו להתאושש. הנתונים של רשות הטבע והגנים מצביעים על ירידה של כ-30% במספר התורים המקננים בישראל בשני העשורים האחרונים, ובאוכלוסייה הנודדת הירידה במספרם משמעותית אף יותר. 

מדינת ישראל מחויבות לשמור על המגוון הביולוגי בתחומה במסגרת אמנות בין לאומיות. ואכן, הצטמצמות אוכלוסיית השליו הנודד והתור המצוי אינה בעיה המוגבלת לישראל בלבד. לפני כמה חודשים פרסם הארגון הבינלאומי לשימור עופות, בירדלייף, דיווח על צייד בהיקף נרחב של התור המצוי באי מלטה. תופעה דומה קיימת בעוד מדינות באגן הים התיכון, כמו לבנון ואיטליה, שבהן צדים גם את השליו הנודד. מדינות אלו הן גורם משמעותי בהצטמצמות האוכלוסייה העולמית של שני המינים.

בנוסף, קבוצת חברי כנסת בראשות ח״כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) הגישה לפני כמה שבועות תיקון לחוק הגנת חיות הבר, לפיו לא יינתנו יותר רשיונות ציד. על פי התיקון המוצע, רשות הטבע והגנים תוכל לתת היתרים לצוד למטרות ייעודיות כמו שמירה על איזון בטבע, מניעת נזקים לחקלאות וסיכונים בריאותיים לאדם, אך הציד הספורטיבי יבוטל.

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה: "אנו מברכים את השרה גמליאל על החלטה חשובה למען הטבע הישראלי, למען חיות הבר ולמען כולנו. בזכות החלטה זו נזכה לראות תורים ושלווים גם בשנים הבאות״.

הארגון העיקרי של ציידים בישראל, עמותת ״ציידים למען הטבע״, מסר בתגובה בעזרת עורך הדין סעיד חדאד: "ברגע שנקבעת הוראה חוקית, הציידים יבצעו את ההוראה באופן מיידי כי הם שומרי חוק, גם אם מדובר בהחלטה שהם חולקים עליה ופוגעת באינטרסים שלהם. אנחנו נציג את טענותינו לגבי הדיוק והאמינות של המחקרים שעליהם מבוססת החלטת השרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ