כ-70% מהפסולת במים לחופי ישראל - שקיות ניילון ואריזות מזון מפלסטיק

לפי דו״ח של המכון לחקר ימים ואגמים, במקרים רבים הפסולת הופכת לחלקיקים שקופים שנראים לבעלי חיים כמו מזון. בין היתר ממליץ הדו״ח להתקין מלכודות פסולת בפתחי צינורות ניקוז המגיעים לים

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקיות ניילון שנאספו לחופי ישראל במסגרת הכנת הדו״ח
צפריר רינת

כ-70% מהפסולת הצפה בים התיכון לחופי ישראל ובמפרץ אילת מורכבת משקיות ניילון ואריזות מזון מפלסטיק, ובמקרים רבים מדובר בחלקיקי פסולת שקופים שנראים לבעלי חיים כמו מזון. כך עולה מדו"ח הניטור הלאומי של פסולת ימית שערך המכון לחקר ימים ואגמים ומתייחס לשנת 2019. על פי הדו״ח, ליד חופי ישראל נמצא ריכוז גבוה של חלקיקי פלסטיק זעירים בהשוואה למערב הים התיכון. כמו כן, מחברי הדו״ח ציינו כי מאז תחילת משבר הקורונה מזהמות כפפות ומסכות את חופי ישראל בשכיחות גבוהה מבעבר.

את הדו״ח הזמינו משרדי הגנת הסביבה והאנרגיה, והוא כולל לראשונה מידע על היקף הפסולת הימית במפרץ אילת. הממצאים לגבי הריכוז הגבוה של פלסטיק במים דומים לאלו שנמצאו בבדיקות דומות שנערכו בשלוש השנים האחרונות - עובדה המלמדת כי לא חל שיפור בנושא בפרק זמן זה. 

מחברי הדו״ח ציינו כי בקרקעית הים התיכון, בעומק שבין 20 מטר ועד 1,700 מטר, נצפו בעיקר חתיכות של שקיות ואריזות מזון. בעומק מים של 200 עד 500 מטר נמצא ריכוז גבוה במיוחד, הכולל בין 4,000 לעשרת אלפים פריטים לקמ״ר. בדיקה של פריטי הפסולת העלתה שמקורם של שני שלישים מהם בישראל והשאר יוצרו בארצות אחרות. חלק מהפריטים נסחפו עם זרמי הים לישראל ממדינות שכנות, ובחוף גלים בחיפה היו כמחצית זמפריטי הפסולת לא מייצור מקומי.

חוף הים באילת, ב-2019צילום: ששי חורש

סמוך לחוף היו ריכוזי הפסולת נמוכים משמעותית, ונצפתה עלייה בריכוז הפלסטיק לאחר עונת הגשמים. מחברי הדו״ח מעריכים שבניגוד למקור הפסולת העיקרי בחופים, שהוא המתרחצים, עיקר הפלסטיק בים מגיע מפסולת עירונית הזורמת בתעלות הניקוז בשטחי הרשויות ודרך הנחלים הזורמים לים. הריכוז הגבוה ביותר של פסולת התגלה במוצא נחל פולג באזור השרון.

על פי הדו״ח, לחופי ישראל נמצאו ריכוזים גבוהים של חלקיקי פלסטיק זעירים (מיקרו-פלסטיק) בהשוואה למערב הים התיכון. רוב חלקיקי המיקרו-פלסטיק הצף שנמצאו בבדיקה, בין 50% ל-80%, היה בצבע לבן או שקוף. פלסטיק לבן או שקוף הוא בעל פוטנציאל גבוה יותר לגרום נזק אקולוגי בשל הנטייה של בעלי חיים לבלוע אותו, שכן הוא דומה לסוגי המזון הצפים בים.

בבדיקות שערכו השנה נמצאו בחופים פרטי פסולת חדשים כגון מסכות וכפפות, אם כי הדו"ח לא מפרט באילו כמויות. בחופים נדגמו בין 400 לאלף פריטי פסולת בחתך של מאה מטר חוף - כמות הנמוכה מהממוצע העולמי. לפי הדו״ח, הפער נובע ככל הנראה מפעולות הניקיון השוטף של החופים בישראל, חלקן במסגרת תוכניות של המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, בשבוע שעבר פרסם האיחוד האירופי המלצות לקביעת הסף המותר של שכיחות פסולת בחופים, שיעמוד על 20 למאה מטרים - מספר קטן באופן משמעותי ממה שנמצא בחופים בישראל. 

כמדינה החברה באמנת ברצלונה להגנת הים התיכון, ישראל מחויבת לתכנית ההפחתה האזורית של פסולת במים ובחופים. על פי תכנית זו, חובה על המדינות החברות לנקוט שורה ארוכה של פעולות כדי למזער את כמות הפסולת במים ואת השפעותיה המזיקות על הסביבה הימית ועל האוכלוסייה החיה בקרבת החופים. 

מחברת הדו"ח, ד"ר יעל סגל מהמכון לחקר ימים ואגמים, ממליצה לדאוג לניקוי נחלים וצינורות ניקוז המובילים לחופים לפני עונת הגשמים, להוסיף מלכודות פסולת במוצא צינורות הניקוז, ולהמשיך במאמצים להפחית את השימוש בשקיות ובאריזות פלסטיק. רבות מפעולות אלו נמצאות באחריותן של רשויות מקומיות ורשויות ניקוז ונחלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ