אושר סופית: חוק הפיקדון יוחל על בקבוקי משקה גדולים בעוד שנה

ועדת הכלכלה אישרה את מועד כניסת החוק לתוקף, והוא מחייב פיקדון בסך 30 אגורות על מכלי משקה בנפח של יותר מליטר וחצי

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן איסוף בקבוקים בתל אביב
צפריר רינת
צפריר רינת

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (שלישי) את הצו של המשרד להגנת הסביבה הקובע כי חוק הפיקדון יורחב בעוד שנה למכלי משקה גדולים. זה האישור הסופי שהיה נחוץ לקביעת מועד מימוש התיקון לחוק, ולפיו יוטל פיקדון בסך 30 אגורות על מכלי משקה בנפח של יותר מליטר וחצי. על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה, בשנה הקרובה יפונו מתקני המחזור המוצבים כיום בערים, ואת מקומם יתפסו מכונות אוטומטיות לקבלת מכלים ריקים והחזרת דמי פיקדון לצרכן.

הדיון היום התקיים בעקבות החלטתה של השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מהחודש שעבר להרחיב את חוק הפיקדון מבקבוקים קטנים בלבד לבקבוקים גדולים. השרה נתבקשה להציג את עמדתה בעקבות עתירה בנושא של ארגון אדם טבע ודין לבג"ץ, והכריעה בסופו של דבר לטובת ההמלצות המקצועיות שגובשו במשרד להגנת הסביבה. 

בדיון בוועדת הכלכלה אמר אמיר חייק, יו"ר תאגיד אל"ה האחראי לאיסוף מכלי משקה למחזור, כי עדיין לא ברור כיצד המחזור ייעשה וכיצד יובטח שהתהליך יתקיים באופן תקין ברחבי הארץ. ח"כ אנטאנס שחאדה (הרשימה המשותפת) הזהיר גם הוא מהיעדר תשתית של בתי עסק ושל אמצעים לקליטת מכלים שתאפשר את יישום החוק ביישובים הערביים. 

כמה מהדוברים שייצגו בדיון את רשתות השיווק ואת יצרני המשקאות ויבואניהם טענו שיש לאפשר זמן התארגנות נוסף, וכי יש לדחות את הרחבת הפיקדון לפרק זמן של שנתיים עד שלוש שנים. לדברי מנהל תחום רשתות המזון באיגוד לשכות המסחר, נמרוד הגלילי, רשתות המזון אינן מזהמות, אבל הן אלו שיצטרכו להגדיל את המשאבים שלהן פי שלושה כדי ליישם את החוק. 

בדיון השתתף גם פרופ' דורון לביא מחברת פארטו, שהכינה ניתוח כלכלי בנושא למשרד להגנת הסביבה ובו הומלץ להרחיב את חוק הפיקדון. לביא העריך שיהיה צורך ב-3,000 מכונות אוטומטיות כדי ליישם את החוק, כאשר כל מכונה מחליפה 25 מחזוריות. לדבריו, היקף כזה של מכונות ייצור נגישות ל-96% מהאוכלוסייה בישראל. הוא הוסיף כי במרכז הארץ יהיו מאות מכונות - ובטבריה, למשל, שבה חיים 45 אלף בני אדם, יוצבו כעשר מכונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ