ארגוני סביבה קראו לרשות המים להאיץ תוכנית להפסקת הזרמה של שפכים לנחל שגור בגליל

הארגונים ביקשו סיוע בפתרון מחלוקת הנוגעות למימון צינור שפכים שיעצור את זיהום הנחל, המגיע מיישובי האזור. הנחל הוא משמורות הטבע החשובות באזור, ובעבר היה אזור טיולים מבוקש

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השפכים בנחל שגור
צפריר רינת
צפריר רינת

ארגוני סביבה פנו השבוע לרשות המים בבקשה להאיץ את יישומה של תוכנית להפסקת הזרמה של שפכים לנחל שגור בגליל העליון. זרימת השפכים פוגעת באחת משמורות הטבע החשובות בגליל, ויוצרת מפגעים תברואתיים באזור. הארגונים קראו לפתור את המחלוקות הכספיות המעכבות לדבריהם את השלמת הפרויקט.

בשנים האחרונות זורמים לנחל השפכים מיישובים באזור, ובהם מג'ד אל-כרום ודיר אל-אסד, וגורמים לפגיעה קשה באחת משמורות הטבע החשובות בגליל. השפכים זורמים כתוצאה מתקלות בתשתית ביישובים. הם זיהמו את הקניון בנחל, שהיה בעבר אתר טיולים מבוקש. לפני כתשע שנים אישרה המדינה תוכנית בעלות של 72 מיליון שקלים להקמת קו מאסף גדול באזור שיזרים את השפכים למכון טיהור באזור כרמיאל, אך עד כה לא הושלם מימון הפרויקט.

הארגונים, ובהם צלול, החברה להגנת הטבע, אל-אמל וקואליציה של ארגונים מקומיים בגליל, ביקשו ממנהל רשות המים גיורא שחם לסייע בפתרון המחלוקות הכספיות בין הרשות, הקבלן המבצע ותאגיד המים והביוב האזורי. הסכום שנמצא במחלוקת הוא כמיליון שקל, להשלמת פעולות כמו השלמת קו ההזרמה. ועדת השקעות ממשלתית שהיתה אמורה להכריע במחלוקת טרם התכנסה. "מדובר בכשל ניהולי, כלכלי וסביבתי", נכתב בפניית הארגונים, "קו שהושקעו בו 72 מיליון שקל עומד כאבן שאין לה הופכין תוך סיכון בריאותם של תושבי האזור".

מרשות המים נמסר בתגובה: "הרשות מודעת לחשיבות הפרויקט ומשקיעה מאמצים בקידומו. יש להשלים את הליכי הרגולציה ההכרחיים בצורה מסודרת מתוך אחריות למנהל תקין ושמירה על כספי הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ