בית משפט דחה את הערעור של קצא"א על הרשעתה בפגיעה בשונית באילת

יותר מאלפיים אלמוגים נפגעו בעבודות תחזוקה במתקן של קצא"א לפני שמונה שנים. השופטים קבעו שהחברה העלתה טענות חסרות בסיס כאשר אמרה שלא ידעה על האפשרות של פגיעה באלמוגים

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיעוד הנזק שגרמו הכלונסאות של קצא"א לשונית
צפריר רינת

בית משפט מחוזי בבאר שבע דחה השבוע ערעור של חברת קצא"א על הרשעתה  בעבירה של גרימת נזק לאלמוגים בנמל הנפט שהיא מפעילה באילת. השופטים קבעו שהחברה העלתה טענות חסרות בסיס כאשר אמרה שלא ידעה על האפשרות של פגיעה באלמוגים. 

לפני שמונה שנים שכרה חברת קצא"א את שירותיה של חברת "מרינה דרומית דיוורס" כדי להסיר מפגעים בנקודות קשירה של אוניות נפט. העבודות נעשו ללא אישור רשות הטבע והגנים, ובמהלכן נחתכו חמש כלונסאות שנפלו למים ופגעו באופן קשה בשונית. על פי הערכות נפגעו יותר מאלפיים אלמוגים, בהם מאות ששיקומם יימשך שנים רבות.

תיעוד הנזק שגרמו הכלונסאות של קצא"א לשוניתצילום: ד"ר אסף זבולוני / רשות הטבע והגנים
נזק שנגרם לשונית כתוצאה מהעבודות במתקן של קצא"אצילום: ד"ר אסף זבולוני / רשות הטבע והגנים

המדינה הגישה כתב אישום על גרימת נזק לערך טבע מוגן נגד קצא"א ומנהל האתר מטעמה, זאב צל. בית משפט שלום באילת הרשיע את החברה ואת צל וגזר עליהם קנס של 50 אלף שקלים כל אחד.

בערעור שהגישו קצא"א וצל לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נטען בין השאר שהם לא היו מודעים לכך שבמהלך ביצוע העבודות עשויים להיפגע ערכי טבע מוגנים וכי נדרש היתר של רשות הטבע והגנים לפגיעה כזו, מהסוג שיכול להינתן בנסיבות מסוימות. לפי הערעור, האחריות לקבלת ההיתר היתה מוטלת על חברת מרינה שביצעה את העבודות. 

אלמוג שנפגע כתוצאה מהעבודות במתקן של קצא"אצילום: ד"ר אסף זבולוני / רשות הטבע והגנים

קצא"א טענה עוד שלא ידעה שהיא מחויבות לתאם את פעילותה עם רשות הטבע והגנים וכי הרשות התנהלה בעמימות בכל הקשור בביצוע עבודות העלולות לפגוע באלמוגים. באשר לנזק, קצא"א טענה שהוא נגרם בגלל רשלנות של חברת מרינה.

הרכב השופטים בראשות יואל עדן דחה את הערעור, והתייחס בחריפות לטענות של קצא"א בפסק הדין. "היישמע כי קצא"א והפועלים מטעמה אינם יודעים כי במקום זה, חוף הים של אילת, קיימים אלמוגים? היישמע כי החברה והפועלים מטעמה אינם יודעים כי בהסרת הכלונסאות הנטועות במים יכול וייפגעו האלמוגים?", שאל השופט. לאחר מכן  הוסיף: "קצא"א, הגוף אשר מחזיק במקום, ואשר מנהל אותו, מתפעל אותו, מקיים בו מתקנים, ומנהל בו פעילות ימית, מבקשת למעשה מבית משפט השלום ומבית משפט זה, כי יינתן אמון בטענה כי היא והפועלים מטעמה כלל לא יודעים שקיימים במקום אלמוגים".

השופט גם דחה את הטענה שרשות הטבע והגנים ניהלה מדיניות עמומה בכל הקשור למניעת פגיעה באלמוגים, וקבע שיש לקצא"א אחריות על הנזק על אף שהעבודות בוצעו על ידי גורם אחר. כמו כן, השופט הוסיף שהקנסות שנקבעו נמוכים לדעתו באופן משמעותי מאלו שיש להטיל במקרה של פגיעה כה נרחבת בערכי טבע מוגנים. 

קצא"א חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה עם חברה להובלת נפט באיחוד האמירויות, שצפוי להביא להגדלת פעילותה בנמל הנפט באילת. תכניות אלו מעוררות חשש כבד בקרב ארגונים כמו עמותת צלול, הפועלת להגנת הסביבה במפרץ. השבוע שלחו 250 מדענים עצומה לראש הממשלה, שר האוצר והשרה להגנת הסביבה, שבה הם קוראים לא לאשר את הרחבת פעילות מכליות הנפט במפרץ, בשל הסיכון לזיהום או תקלה שיפגעו קשות בשונית האלמוגים. בין החותמים רבים מבכירי חוקרי הים בישראל.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ