רשות הטבע והגנים: 22 צבי ים נפגעו מזיהום הזפת, 16 מתו

17 מבעלי החיים שנפגעו הם צבי ים חומים, והשאר ירוקים השייכים למין נדיר יותר. צבים שנפגעו מהזיהום לפני כשבועיים נפלטו לחופים גם בלבנון, וההערכה ברשות היא שבעלי חיים נוספים מתו בים ולא נמצאו

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צב ים שנפגע בזיהום, בשבוע שעבר
צפריר רינת

רשות הטבע והגנים הודיעה אתמול (חמישי) כי 22 צבי ים נפגעו מזיהום הזפת בחופים, מתוכם 16 מתו. צבים שנפגעו מהזיהום לפני כשבועיים נפלטו לחופים גם בלבנון, וההערכה ברשות היא שבעלי חיים נוספים מתו בים ולא נמצאו.

לפי המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים במכמורת, 17 מבעלי החיים שנפגעו הם צבי ים חומים, והשאר ירוקים השייכים למין נדיר יותר. ששת הצבים שהגיעו חיים למרכז נחשבים צעירים, בין חצי שנה לשנתיים וחצי, והם נמצאים כעת בשלב המוגדר כשיקום. הם נוקו באמצעות מטליות ומקלות אוזניים ספוגים בשמן צמחי. בנוסף מערכת העיכול שלהם נוקתה באמצעות מיונז.

צב מטופל במרכז להצלת צבי ים במכמורת, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

צבי ים צעירים נמצאים בשלב הזה של חייהם בים הפתוח כשהם צפים על מרבדי אצות מהמין סרגסום, והן משמשות לצבים כאמצעי לנדידה פסיבית. הם מסוגלים לצלול לעומק של מטר אחד בלבד מתחת לאצות ומהירות השחייה שלהם מוגבלת. הצבים ניזונים מהאצות ומבעלי חיים זעירים עד שהם מגיעים לגיל ההתבגרות בין גיל שבע ל-10.

אנשי מרכז ההצלה משערים שכתם הנפט שצף על פני המים פגע בעיקר בצבים הצעירים, ובעקבות הסערה שהתחוללה בזמן שהזיהום התקרב לחופים, הצבים נפלטו אליהם. בעוד כשלושה חודשים תתחיל עונת הרבייה של הצבים שבמהלכה מגיעות הנקבות לחופים החוליים בישראל ומטילות את ביציהן לבורות שהן חופרות. ברשות מקווים שהזיהום הנרחב של הים לא יפגע בעונת הרבייה. במהלך העונה אנשי הרשות אוספים את הביצים, וכך מבטיחים שהצבים הבוקעים מהם ישובו לים בבטיחות.

שלשום אמרה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, כי איראן ולוב היו מעורבות בפרשת זיהום הנפט בים התיכון - אך צה"ל וגורמי המודיעין לא ידעו על כך ולא היו מעורבים בחקירה. גמליאל הציגה את ממצאי החקירה הישראלית ואמרה כי הספינה האחראית לזיהום היא מכלית נפט בבעלת חברה לובית, שיצאה מאיראן והפליגה למים הכלכליים של ישראל - שם שפכה נפט גולמי. לאחר נאום גמליאל אמרו ל"הארץ" במשרד להגנת הסביבה כי ברמת סבירות גבוהה לא מדובר בטרור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ