מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי קרס; כך אפשר להמשיך לעקוב אחרי העננים

המכ"ם, שנרכש לפני 25 שנה, הפסיק לתפקד דווקא בשיא עונת הגשמים. מכורי מזג האוויר יכולים להשתמש כעת במכ"מים של ירדן וטורקיה, עד להחלפת המכ"ם הישראלי תוך שנה וחצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכ"ם הגשם באתר השירות המטאורולוגי
מכ"ם הגשם באתר השירות המטאורולוגי. נרכש לפני 25 שנה

מכורי מזג האוויר התרגלו בשנים האחרונות להשתמש במכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי שמספק תחזית קצרה ומדויקת על התקדמות ענני גשם בכל המדינה. אלא שבימים האחרונים חדל המכ"ם לתפקד, דווקא בשיא עונת הגשמים. המכ"ם, שנמצא בבית דגן, הפסיק לעבוד לפני כמה ימים בשל תקלה חמורה.

לדברי מנהל השירות המטאורולוגי, ניר סתיו, מכ"ם הגשם אינו מתפקד בשל תקלה במערכת אספקת הכוח. "הבעיה היא שהוא בן 25 שנה וקשה למצוא את הרכיבים המתאימים", הסביר סתיו, "בארץ אין מעבדה שיכולה לתקן את הרכיב ולכן צריך לקבל אותו מחו"ל". להערכת סתיו, יחלפו כמה חודשים עד שיתקבלו הרכיבים הנדרשים להפעלת המכ"ם. כדי לזרז את התהליך ינסה השירות המטאורולוגי להזמין מומחה מחו"ל או לחפש עוד מעבדה מתאימה בישראל. לדברי סתיו, היצע המעבדות והטכנולוגיה בתחום זה בארץ הוא מצומצם.

הצפות במושב אחיעזר, החודשצילום: אילן אסייג

עד לאחרונה סברו אנשי השירות המטאורולוגי שניתן יהיה להמשיך ולתחזק את המכ"ם, ולדחות לזמן אחר את ההשקעה הנדרשת במכשיר חדש. כעת מודה סתיו שהערכה זו היתה ככל הנראית מוטעית. בשירות המטאורולוגי החלו בהליך של מכרז לקניית מכ"ם, שעשוי להימשך כשנה וחצי עד להגעתו והפעלתו. בינתיים המכ"ם יתפקד באופן חלקי, והשירות משתמש כגיבוי במכשירים של חיל האוויר, וכן במתקנים המאפשרים זיהוי ברקים וכתוצאה מכך גם זיהוי ענני סערה.

מכ"ם הגשם הנוכחי יוצר בארצות הברית ונרכש לפני 25 שנה, לאחר שהשירות המטאורולוגי לא הצליח לספק מידע מדויק על סערה בעוצמה גדולה. הוא חיוני לזיהוי ענני סערה, כמות משקעים בעננים וכן זיהוי תופעות חריגות כמו משבי רוח חזקים וסופות רעמים. "הציבור מקבל באתר השירות רק חלק מהמידע שאנחנו מקבלים", ציין סתיו, "הוא יכול לקבל מידע גם מהמכ"ם של רשות המים וחברת מקורות, אבל גם הוא הושבת לאחרונה". מכ"ם זה הושבת בעקבות עיצומי עובדי חברת שח"מ מקורות.

המכ"ם הירדני. כולל את רמת הגולן כחלק ממדינת ישראל

בישראל ישנו מכ"ם גשם נוסף המופעל על ידי חיל האוויר. המכ"ם הצבאי לא פתוח לציבור אך משמש את השירות המטאורולוגי. אזרחים ישראלים שעדיין רוצים להתעדכן במצב העננים יכולים בינתיים להשתמש במכ"ם הגשם הירדני, שנותן תמונה טובה למדי של האזור, וכולל את שטח רמת הגולן כחלק ממדינת ישראל, בניגוד לשטחי הגדה המערבית ועזה.

עם זאת, החזאי הירושלמי בועז נחמיה, מפעיל אתר "ירושמיים", ציין כי האתר הירדני סובל כעת מעומס בשל גולשים ישראלים. תושבי צפון הארץ יכולים להיעזר גם במכ"ם הטורקי שנותן תמונת עננים, אבל רלוונטי רק לאצבע הגליל ולחלקו הצפוני ביותר של הגליל העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ