עובדים רב-פעמיים

העובדים לא צריכים לשלם את מחיר המאבק במשבר האקלים ומשבר הפלסטיק

יניב בר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים בבית ספר כרמים משתמשים בכלים רב פעמיים, באוקטובר
ילדים בבית ספר כרמים משתמשים בכלים רב פעמיים, באוקטוברצילום: אמיל סלמן
יניב בר אילן

לפני שלושה שבועות התבשרנו על מעבר לכלים רב פעמיים במערכת החינוך הירושלמית. באיחור קל לאחר האחות מתל אביב. מדוע באיחור? אחד החסמים, כך טענו בעיריית ירושלים, הוא התנגדות עובדות הצהרונים בעיר, משום שמדובר ב"תוספת עבודה" עבורן. מהטענה עולה כי וועד העובדות מאחר לקרוא את המציאות ומעקב מהלכי קידמה נדרשים.

בפועל, התנגדות כזו מצד העובדות לא הייתה מעולם. מה שכן היה זו רשימת הסתייגויות לגבי יישום מידי של הרפורמה הפופולארית, הסתייגויות שנוגעות לתנאי התברואה בצהרונים ולבטיחות הילדים. בצד ההסתייגויות הללו, הועלו גם פתרונות מעשיים הזוכים לגיבוי של ארגונים ירוקים. אך בעיריית ירושלים לא רצו להקשיב.

אל מול הרפורמה הירוקה של העירייה, הציב וועד עובדות הצהרונים מספר נקודות מפתח: ראשית, בטיחות הילדים. ניקוי צלחות רב פעמיות במסגרת לילדים מחייבת עבודה אינטנסיבית, הלכלוך רב ושומני. העובדות מעידות על כלים שיש לשטוף פעמיים ואף שלוש. אי אפשר להשאיר את הכלים השומניים בכיור – מטעמי ניקיון וגם בשל הצורך בשימוש חוזר. חשוב לציין כי גם כך נדרשות העובדות לנקות את השולחנות והרצפה בכדי לאפשר את המשך הפעילות הבטוחה בגן. שטיפת כלים במהלך יום עבודה משמעה ירידה בתשומת הלב הניתנת לילדים. נזכיר: בצהרונים עובדות גננת מובילה וסייעת עם 25 ילדים שנית. מבחינת תברואה ולוגיסטיקה - מטבחי הגנים אינם ערוכים לטיפול בכלים רב פעמיים. הכיורים קטנים מדי, מתקני הייבוש לא מתאימים. לבסוף, אך חשוב בהחלט - תנאי העסקה - שכרן של העובדות (900 עובדות שגילן הממוצע הוא 50) אכן נמוך מאוד. אם הן אכן תדרשנה להשאר ולנקות בסוף יום העבודה, הרי שמדובר בתוספת עבודה ללא תשלום. תחת זאת הציעו העובדות את השימוש במדיחי כלים בגנים. הארגונים הירוקים תומכים - מחקר של אוניברסיטת בון מ-2007 השווה את צריכת המים והאנרגיה בשטיפת כלים ידנית לעומת מכנית. נמצא ששטיפה ידנית ממוצעת של 12 מערכות כלים מלאות, שכוללות צלחות, כוסות וסכו"ם, אורכת 79 דקות, צורכת 103 ליטר מים ו-2.5 קילוואט לשעה (קוט"ש) של חשמל. שטיפה של כמות דומה של כלים במדיח אופטימלי צורכת רק 15 ליטר מים, 15 דקות של הטענה ופריקה של הכלים מהמדיח, וכ-1 קוט"ש חשמל.

הסיפור הזה הרבה יותר גדול ממאבק מקומי של עובדות הצהרונים בירושלים. הוא חושף טפח מקונפליקט מיותר שכבר מתהווה בין ארגוני סביבה לבין עובדי צווארון כחול. העובדים הנתפשים במקרה הטוב כ"שקופים" למאבק הסביבתי ובמקרה הרע - כחסמי שינוי. לעיתים יש מי שצובע את מי שחרד לסביבה כ"לקוח" ואת העובדים כ"ספקי שירות". המאבק בירושלים מעמת לראשונה את הצדדים סביב משבר האקלים, אך זו לא הפעם הראשונה בשנים האחרונות שארגוני סביבה ועובדים ניצבים משני קצוות המתרס למגינת ליבם של העובדים.

הפגנת הורים וילדים מול עיריית ת"א נגד השימוש בכלים חד-פעמיים במוסדות החינוך בעיר, באוקטוברצילום: מגד גוזני

זוכרים את מיכל האמוניה במפרץ חיפה? סגירתו ב-2017 סומנה כניצחון של הארגונים הירוקים. הרבה אמפתיה ניתנה ל-400 העובדים שפוטרו (וכ-1000 העובדים במעגל המשני), אך לא נעשה מאמץ רציני להקשיב לעובדים. בדומה לעובדות הצהרונים, התייחסו העובדים להחלטה הפורמלית לסגור את המיכל כעובדה מוגמרת. את חצי הביקורת שלהם הם הפנו להנהלה שלא נערכה לכך מבעוד מועד והציעו פתרונות חלופיים שיאפשרו את קיום המפעל ללא סיכון בטיחותי. אבל ללא רוח גבית, המאמץ הזה לא צלח.

לעובדי חיפה כימיקלים זה אולי כבר לא יועיל, אך מחאתן של עובדות הצהרונים, היא תזכורת חשובה לכך שהדאגה החיונית לשינויי האקלים לא מתקיימת בוואקום. הקשבה לבעיות והצרכים שמשקפים אנשי השטח - העובדים - חיונית להצלחת הרפורמות; מהלכים חד צדדיים, של סגירת תעשיות ותיקות ללא אופק לעובדים תהפוך את המאבק הסביבתי למאבק קוטבי ומעמדי. אחרי הכל לא רק הכלים נדרשים להיות רב פעמיים - גם העובדות.

יניב בר אילן הוא דובר ארגון כוח לעובדים המאגד את עובדות הצהרונים בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ