זפת בחופים |

הירוקים נגד המשרד להגנת הסביבה: לא הבינו מספיק מהר שמדובר במצב חירום

משרד הבריאות הודיע היום כי בשל הזיהום, אין להגיע לחופים מראש הנקרה ועד חוף אשקלון

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צב מכוסה זפת בחוף גדור, אתמול
צב מכוסה זפת בחוף גדור, אתמולצילום: Ariel Schalit/אי־פי
צפריר רינת
צפריר רינת

משרדי הפנים, הגנת הסביבה והבריאות קראו היום (ראשון) לציבור לא להגיע לחופים מראש הנקרה ועד חופי המועצה האזורית חוף אשקלון (זיקים) בשל זיהום הים התיכון והחופים בזפת. לפי ההודעה, אין להגיע לחופים לפעילות רחצה, ספורט ונופש עד להודעה חדשה. ההודעה פורסמה על רקע מאמצי ניקוי הזיהום, שנגרם על פי הערכות מעשרות טונות של נפט ממקור לא ידוע, ושפגע בחופים לאורך 170 קילומטרים

בעוד מאמצי הניקוי נמשכים, ארגוני הסביבה מתחו היום ביקורת חריפה על חוסר המוכנות של ישראל להתמודדות עם זיהומי נפט גדולים, וקראו לממשלה לפעול בהקדם לתקצוב התכנית הלאומית למניעת זיהומים ולעיגון מעמד התכנית בחקיקה. הארגונים התייחסו בביקורת שלהם לתוכנית הלאומית שהממשלה אישרה בשנת 2008, אבל לא פעלה מאז ליישומה.

לדברי מאיה יעקובס, מנכ"לית עמותת צלול, המשרד להגנת הסביבה ידע שאין בידיו הסמכויות והתקציב הדרושים להתמודדות עם אירועי זיהום גדולים. יעקובס טוענת כעת שהמשרד לא הבין מספיק מהר שהזיהום שהופיע כעת הוא אירוע חירום. עורכת הדין תמי גנות, מעמותת "אדם טבע ודין", הוסיפה כי הרשויות המקומיות נדרשו לשאת לבד באחריות מבלי שיש להן גיבוי תקציבי לכך או ערבויות שהן יקבלו סיוע בשלב מאוחר יותר. כמו כן, כך לפי גנות, לא קיים מנגנון שמתאם את פעילות הרשויות.

יעקובס הוסיפה כי קולו של המשרד לא נשמע בנוגע לתכניות של חברת קצא"א להרחיב את פעילות הובלת הנפט בים התיכון ובמפרץ אילת. "אם יהיה זיהום בסדר גודל כזה במפרץ אילת אפשר להגיד שלום לאלמוגים", אמרה. גנות הוסיפה גם היא שישראל ממשיכה להעמיק את פעילותה בנושא ניצול של דלקים מזהמים במקום להתקדם לקראת כלכלה נטולת פחמן.

גולש מנקה הגלשן שלו מזפת ליד חוף גדור, אתמולצילום: Ariel Schalit/אי־פי

אותה תוכנית שאושרה ולא יושמה קובעת דרגות שונות של פעילות לפי חומרת הזיהום. ברמות זיהום שאינן מוגדרות כחמורות ורחבות היקף, יהיה על המשרד להגנת הסביבה לתת מענה בסיוע גורמים נוספים, ובכלל זה על ידי הפעלת קבלנים וכלי שייט של חיל הים. במקרה של זיהום חמור יהיה צורך גם בסיוע של מדינות נוספות. גנות ציינה שהתוכנית אינה נותנת מענה מושלם, אבל שמדובר בהתחלה חשובה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, התייחסה היום לנושא ואמרה כי תגיש מחר לממשלה הצעת מחליטים בתיאום עם ראש הממשלה, שמטרתה להביא ליישום התוכנית. במסגרת הצעה זו, כך לפי השרה, תאושר תכנית לשיקום החוף ולהיערכות לאומית באירועי זיהום ים וחופים. לפי גמליאל, הצעת המחליטים תכלול בנוסף לתקציב מיידי לשיקום, גם תוספת תקנים למשרד להגנת הסביבה וקידום החוק להסדרת התכנית הלאומית לזיהומי ים. כמו כן, היא אמורה להבטיח תקצוב של הרשויות המקומיות.

גנות, מעמותת אדם טבע ודין, ציינה כי אין מספיק באישור התוכנית וכי יש צורך לקדם את חוק האזורים הימיים. מדובר בחוק שאמור להסדיר את הפעילות באזורי המים הכלכליים של ישראל (שטחים מחוץ למים הריבוניים, שבהם מותר למדינה לנהל פעילות כלכלית כמו הפקת גז ונפט). במסגרת חוק זה, כך לפי גנות, יהיה צורך לקבוע סמכויות ויכולת אכיפה למשרד להגנת הסביבה.

על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה, מקור הזיהום הוא כלי שיט שחלף מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל ופלט נפט למים, ייתכן שעשרות טונות. אתמול הודיע המשרד כי הוא מידע שקיבל מהסוכנות האירופית לבטיחות תחבורה ימית (EMSA), לפיו כתם נפט שזוהה כ-50 קילומטר מחופי ישראל הוא מקור הזיהום החמור בחופים בימים האחרונים.

ברשות הטבע והגנים מעריכים כי הניקוי צפוי להימשך שנים. הרשות הודיעה כי היא עוסקת במיפוי האזורים שנפגעו, וכי בשלב זה הציבור מתבקש לא להגיע לחופים ולנקות באופן עצמאי. לפי הרשות, הניקוי דורש שימוש באמצעי מיגון מתאימים על מנת לשמור על הבריאות, וגם ופינוי מוסדר לאתר מתאים. כמו כן, הרשות הודיעה בשיתוף צה"ל, כי אלפי חיילים יסייעו במיפוי האזורים שנפגעו ובניקיון החופים. הזמנה לציבור להשתתף במאמצי הניקוי צפויה להתפרסם בעתיד הקרוב.

אין מה לעשות נגד משבר האקלים? תחשבו שוב

הלווייתן בחוף ניצנים, שלשוםצילום: אילן אסייג

אתמול איתר סיור אווירי של המשרד להגנת הסביבה כתמי זיהום נפט במרחק 200 עד 500 מטר מקו החוף של חיפה. עם זאת, היום התברר כי מדובר בכתמי נפט לא גדולים שאינם צפויים ליצור סיכון לחופים.

חקירת הלווייתן

במקביל למאמצי הניקוי רשות הטבע והגנים הודיעה היום על ממצאים ראשונים מנתיחת פגר הלווייתן שנשטף אל חוף ניצנים ביום חמישי בערב. וטרינר הרשות ד״ר רוני קינג , יחד עם צוות מהמכון הווטרינרי בבית דגן, ניתחו הבוקר את גופת הלוויתן בשמורת הטבע ניצנים.

על פי קינג בריאות הלווייתן נמצא נוזל שחור. עם זאת, בשלב זה עדיין לא ידוע אם אותו נוזל קשור למות הלווייתן או עד כמה הוא קשור לנפט בים. קינג הוסיף כי הנושא נמצא בבדיקה והגדיר אותו כרגע כ"חשד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ