אייל אחד נורה בכדור רובה - עשרות בעלי חיים מתו בעקבותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: MAX WHITTAKER / NYT
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

צ'לסי קייסנס כיוונה את הרובה שלה וירתה אל דישון גדול שעמד במרחק 70 מ' ממנה. היא פגעה בכתפו. כדי לא להיפגע, למקרה שהדישון רק נפצע, היא המתינה כמה דקות לפני שהתקרבה אליו כי אביה הספקן אמר שיתכן כי התחמושת החדשנית שבה השתמשה לא תהרוג אותו מיד.

צ'לסי קאסנס ונקבת האייל שבה ירתה בכדור נחושתצילום: Max Whittaker/The New York Times)

ספקנותו של האב נבעה מהעובדה שקייסנס הטעינה את הרובה שלה בכדורי נחושת במקום בכדורי העופרת הסטנדרטיים.

קייסנס, אביה אד יוז ושלושה חברים נוספים בקבוצת הציד שלהם התקרבו דקות אחדות לאחר מכן לדישון. הם ביתרו את הגופה, בדקו את מצבה ומצאו את הכדור.

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

"תראו, תראו!" אמר יוז המופתע. כדור הנחושת התרחב ברגע הפגיעה, כפי שהיה אמור לעשות, פער חור בריאותיו של הדישון והרג אותו מיד.

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

"הכדור שלה באמת עשה את מה שהיה אמור לעשות", הודה יוז, בן 63, והוסיף שגם הוא מתכנן לעבור מכדורי עופרת לכדורי נחושת. ואכן, ציידים רבים עוברים לשימוש בכדורי נחושת בשל הראיות שכדורי עופרת מרעילים את בעלי החיים שניזונים מהפגרים ומזהמים את את בשר הציד שאנשים רבים אוכלים.

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

לפחות 30 ממדינות ארה"ב קבעו תקנות לגבי השימוש בכדורי עופרת. אחת מהן היא אורגון, שבה יצאו קייסנס ואביה למסע ציד לפני שבועות אחדים. באורגון אסור לציידים לירות בכדורי עופרת באחדים מהאזורים שבהם מותר לצוד. קליפורניה השכנה, שכבר אוכפת אחדים מחוקי השימוש בנשק המחמירים ביותר, היתה המדינה הראשונה שאסרה את השימוש בכדורי עופרת באזורים רבים בצפונה, ולאחרונה חוקקה חוק האוסר את השימוש בכדורים כאלה בכל המדינה ואשר יכנס לתוקף ביולי 2019.

לדברי מינהל חיות הבר והדגים של ארה"ב, החשיפה לעופרת היא הסיבה העיקרית למות הקונדורים של קליפורניה - עופות הקרקע הגדולים ביותר של צפון אמריקה, שלפני כ-30 שנה היו על סף הכחדה. בנוסף להם מתים מדי שנה מהרעלת עופרת 20-10 מיליון בעלי חיים, בהם נשרים, בזים, דובים, עיטים, עורבים וזאבי ערבות.

קונדור קליפורני - מורעלים מאכילת גופות מזוהמות בעופרתצילום: AP

אך ציידים רבים מסרבים להפסיק לצוד בכדורי עופרת ומתרצים זאת בשורה של סיבות: הם אינם מודעים לסכנה הפוטנציאלית לבריאותם של בעלי חיים אוכלי נבלות או לנזק העלול להיגרם להם; יש להם מאגר של תחמושת ואין הם רוצים לזרוק אותה לחינם; ורבים מהם סבורים שהדרישה לנטוש את כדורי העופרת היא אמתלה להגביל את את הזכות להחזיק בנשק או לאסור ציד נרחב. וציידים רבים אף תוהים על הזמינות, הדיוק, המחיר ויכולת ההריגה של נחושת שאיננה עשויה מעופרת.

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

ואכן, חוקים האוסרים שימוש בכדורי עופרת הם זמן רב נושא למחלוקת קשה בין שוחרי איכות הסביבה לבין ציידים. הנושא הזה טעון עד כדי כך, שממשל אובמה המתין עד ליומו האחרון בשלטון ורק אז אסר את השימוש בתחמושת מעופרת בשטחים פדרליים. שעות אחדות לאחר כניסתו לתפקיד, ביטל שר הפנים החדש בממשל טראמפ, ראיין זינקה, את האיסור. זו היתה פעולתו הראשונה בתפקידו החדש.

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

כ-95% מ-13-10 מיליארד הכדורים הנמכרים בארה"ב מדי שנה מכילים עופרת, שנלקחת בדרך כלל ממצברי מכוניות ממוחזרים, בהתאם להערכות של התעשיה. הכדורים האלה מצופים לעתים קרובות במתכת קשה יותר כמו נחושת או פלדה.

קייסנס, בת 33, התחילה לצאת לצוד בהיותה בת 10 ותמיד השתמשה בכדורי עופרת. כעת עברה לכדורי נחושת בהשפעת לילנד בראון, צייד נלהב העובד בגן החיות של אורגון והדוגל בשימוש בכדורים שאינם כדורי עופרת. כדי לבדוק את יעילותם של כדורי הנחושת, קייסנס ירתה לפני כן בכדורים משני הסוגים לתוך כדי מים כדי להשוות את מספר רסיסי המתכת שהתפזרו בזמן החדירה לכדים.

לדברי בראון, כדור עופרת מרובה הרמינגטון של קייסנס מאבד כשליש ממשקלו המקורי - כמות שיותר ממספיקה להרוג ציפור אם היא טורפת את החלקיקים.

אך למרות הראיות ועל אף החקיקה, הקימה שדולת הנשק ארגון ללא כוונות רווח שמתנגד למחקר המדעי על הסכנות הנובעות מהשימוש בכדורי עופרת. אתר הארגון Hunt for Truth Association טוען שהעופרת שבה משתמשים בכדורים איננה מסיסה ואיננה מתפוררת במערכת העיכול של רוב בעלי החיים. האתר, שנסגר לאחרונה, טען כי הרעלת בעלי החיים נגרמת קרוב לוודאי מחומרים מסיסים שמכילים עופרת כגון דלק, צבעים וחומרי הדברה, מחומרים רעילים שנפלטים ממקומות כמו מזבלות ומכרות, או ממצברים שמושלכים בניגוד לחוק לזבל.

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

לין תומפקינס, המנהלת מרכז לשיקום עופות באורגון, דוחה את הרעיונות האלה. יש לה צילומי רנטגן של ציפורים שבקיבותיהן נמצאו חלקים של כדורי עופרת, והיא אומרת שכמחצית מהציפורים שבהן טיפלה סבלו מהרעלת עופרת. לעתים קרובות הציפורים האלה משותקות למחצה או מתות מרעב, משום שהעופרת פוגעת במערכות שלהן ומונעת מהן לצוד.

"אני לא מתנגדת לציד", היא אמרה, "אבל אחרי שחדלנו להשתמש בעופרת בבנזין, בצבעים ובצינורות, אנחנו חייבים כעת להפסיק להשתמש בעופרת בתחמושת".

צילום: MAX WHITTAKER / NYT

רשויות ההגנה על חיות הבר אינן נחפזות לאמץ איסורים על כדורי עופרת מחשש שאילוץ ציידים להשתמש בכדורים ללא עופרת עלול לגרום להם לחדול לצוד לגמרי. ההכנסות מהציד חיוניות לתוכניות השימור והמחקר. כמו כן, רבים מהבכירים ברשויות האלה הם בעצמם ציידים, ואין הם רוצים לתרום לפגוע בציד. יתרה מזאת, לציד יש גם צד חיובי כי הוא מסייע בדילול שורותיהם של בעלי חיים ומונע את התרבותם באופן בלתי מבוקר.

השימוש בכדורי עופרת שנוי במחלוקת גם מחוץ לארה"ב. לפני כעשר שנים הטילו 15 מהמדינות החברות באיחוד האירופי איסור מלא או חלקי על השימוש בכדורים כאלה. ב-2017 עלה מספרן ל-24, ואשתקד הציעה הרשות לשימוש בכימיקלים של האיחוד לצמצם את השימוש בכדורי עופרת בכל אזורי הביצה ביבשת.

צ'לסי קייסנס אמרה שהשתכנעה כשפגשה את לילנד בראון באחת משמורות הטבע. הוא החזיק בידיו תיק, שבו היו צילומי רנטגן בהם נראו רסיסים של כדורי עופרת בבשרן של חיות שניצודו, ואשר נבחרו באופן אקראי. לדבריה, היא נוהגת להגיש לבעלה ולילדיה בשר מהחיות שהיא צדה וחוסכת לפחות 1,500 דולר בשנה משום שאינה קונה בשר בחנויות.

אך האפשרות שהיא מסכנת את בריאות משפחתה שכנעה אותה. "אני אחות מוסמכת ואני יודעת שאסור לבלוע כמות כלשהי של עופרת"', הסבירה.

לכתבה של איאן אורבינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ