מומחה מסביר: כך יורד ברד "בכמות דמיונית" באמצע הקיץ במקסיקו

לפי גורמים רשמיים במקסיקו, בחלקים מהעיר גוודלחרה נערם ברד בגובה יותר ממטר במזג אוויר קיצי

ברד בגוודלחרה
ברד בגוודלחרהצילום: AFP
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

לגלי החום בהודו ובאירופה ולשיטפונות בארה"ב נוספה עתה תופעת מזג אוויר חריגה חדשה - סופת ברד יוצאת דופן שהכתה שלשום (ראשון) באזור העיר גוודלחרה במרכז במקסיקו.

במשך שעה אחת ירד ברד בעוצמות אדירות וחלקים מהעיר, השנייה בגודלה במקסיקו, כוסו בשכבת קרח בעובי מטר וחצי, וכל זאת בתקופת הקיץ במזג אוויר חם למדי. בזמן הסופה, שנמשכה כ-20 דקות, ירדו הטמפרטורות בבת אחת מ-22 מעלות צלזיוס ל-14. לאחר הסופה עלו הטמפרטורות ל–27 מעלות, כך לפי סוכנות אי־פי.

ברד בגוודלחרהצילום: AFP
ברד בגוודלחרהצילום: AFP
ברד בגוודלחרהצילום: AFP
ברד בגוודלחרהצילום: AFP

לפי הדיווח באי-פי, גורמים רשמיים במקסיקו מסרו אמש כי הברד נערם לגובה של יותר ממטר אחד, וכי הוא פגע במאות בתים וקבר מכוניות. עוד דווח כי הרשויות הביאו ציוד כבד כדי לפנות את הרחובות בעיר השנייה בגדולה במקסיקו, וכן כי הסופה הפכה רחובות לנהרות קרח, וברד סתם את מערכות הניקוז וגרם להצפות באזורים מסוימים. בהמשך דיווחו הרשויות על שיטפונות ועל עצים שקרסו, אולם לא דווח על נפגעים בנפש.

חיילים ושוטרים מכל רחבי המדינה גויסו לסייע בפינוי הקרח מהרחובות. חורחה דיוויד אריאס, שביקר את משפחתו בעיר, סיפר כי קרוביו העידו שמעולם לא ראו סופה כזו. אריאס העלה לרשתות החברתיות תמונות של מכוניות שרוסקו על עצים מעוצמת הסופה.

"מדובר במזג אוויר חריג ביותר אשר בא לידי ביטוי בכמויות ברד דמיוניות, רוח חזקה, צניחה חדה בטמפרטורות ושיטפונות", אומר ד"ר עמיר גבעתי, מומחה להידרומטאורולוגיה מחברת "קלימסל" ומרצה בחוג ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב. 

לדברי גבעתי, "התופעה נגרמת כתוצאה מהבדלים עצומים בין הטמפרטורות בקרקע לבין הטמפרטורות בגבהים של כמה קילמוטרים באטמוספרה. בפני הקרקע הטמפרטורות גבוהות, ולכן התופעה יכולה להתרחש רק בקיץ, ולעומת זאת השכבות הגבוהות של האטמוספרה מושפעות מאוויר קר".

גבעתי הוסיף ש"שילוב זה של אוויר חם וקר יוצר אי יציבות אטמוספרית ואוויר שעולה ויורד במהירות. כאשר האוויר עולה הוא מתקרר והופך לגוש ברד. בגלל ההבדלים הגדולים בין אוויר חם לקר שהיו במקסיקו הברד שנוצר היה גדול במיוחד". עוד אמר גבעתי כי "גם סופות הטורנדו שפקדו את המערב התיכון בארה״ב הן תוצאה של מנגנון דומה. מה שראינו השבוע במקסיקו, כמו גם שיאי הטמפרטורה שנשברו בצרפת, הם עוד ביטוי להתחממות כדור הארץ ולהקצנה האקלימית".

בעבר כבר נרשמו בעיר סופות ברד חזקות, אולם לעתים רחוקות – אם בכלל – תועדה סופה בעוצמה כזו. הרשויות ציינו כי 200 בתים ניזוקו ועוד עשרות כלי רכב נסחפו מעוצמת זרמי המים בעיר ובמחוזות הסמוכים לה. מושל המדינה, אנריקה אלפארו, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מדובר בתופעה מדהימה. "ואנחנו עוד שואלים אם שינויי האקלים הם אמיתיים. זו תופעת טבע שמעולם לא נראתה לפני כן", אמר אלפארו.

ברד בגוודלחרהצילום: Jalisco state's Civil Defense/א
ברד בגוודלחרהצילום: /אי־פי
ברד בגוודלחרהצילום: Fernando Carranza/רויטרס
ברד בגוודלחרהצילום: FERNANDO CARRANZA/רויטרס
ברד בגוודלחרהצילום: AFP
ברד בגוודלחרהצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ