חוקרים: כ-200 איילי הצפון מתו מרעב בנורווגיה בגלל משבר האקלים

החוקרים מצאו את פגרי האיילים כשניסו לערוך מפקד שנתי שלהם, והעריכו שמתו בחורף שעבר. הם האשימו את ריבוי הגשמים באזור, שיוצרים שכבת קרח שמונעת מהחיות לצאת למרעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שניים מהחוקרים וגופת אייל שמצאו
גרדיאן
הארץ

כ-200 איילי הצפון נמצאו מתים בארכיפלג הנורווגי סבאלברד שבאוקיינוס הארקטי, ומדענים מאשימים את משבר האקלים במותם. שלושה חוקרים ממכון מחקר הקטבים בנורווגיה מצאו את גופות האיילים כשניסו לערוך מפקד שנתי שלהם, והעריכו שהם מתו ברעב בחורף שעבר.

אשילד אונביק פדרסן, שניהלה את המבצע, אמרה שמספרם הגבוה של פגרי האיילים מעיד על שינוי אקלימי ניכר באזור. על פי מחקרים, השינוי המתחולל באזורי הקוטב מהיר פי שניים מהשינוי בשאר העולם. בהודעה שפרסם מכון המחקר נכתב ש"סבאלברד הוא בין האזורים בהם השינוי האקלימי הוא ניכר ביותר, והוא משפיע באופן משמעותי על בעלי החיים שם".

אונביק ואחת מגופות האיילים שמצאו החוקריםצילום: AFP

"השינוי האקלימי גורם לעלייה ניכרת בכמות הגשמים", אמרה אונביק פדרסן. "הגשם נופל על השלג ויוצר שכבת קרח עבה, שהופכת את תנאי המרעה של החיות לקשים עד בלתי אפשריים". בעונת החורף נוהגים האיילים למצוא מזון תחת השלג בעזרת פרסותיהם.

לדברי החוקרים, מדובר במספר הגבוה ביותר של איילים מתים שנמצא באזור מאז עונת החורף של 2008-2007. עם זאת, למספר הפגרים הרב אחראי גם גידול במספרם הכללי של האיילים בארכיפלג – אשר מקשה עליהם למצוא מספיק מזון. "בתנאים כאלו, הגורים הפגיעים מתים ראשונים", נמסר מהמכון.

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

במכון העריכו שמספרם של איילי הצפון באזור הוכפל מאז שנות ה-80 של המאה שעברה, ועומד כעת על כ-22 אלף. במקביל, נתונים שפרסם מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה בארה"ב ב-2018 מצביעים דווקא על ירידה של 56% במספרם של האיילים ברחבי העולם מאז שנות ה-90 של המאה שעברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ