איסלנד ערכה הלוויה לקרחון הראשון שאיבדה בשל משבר האקלים

מדינת האי מאבדת כ-11 מיליארד טונות קרח בשנה ומדענים חוששים שיותר מ-400 קרחונים שמהווים 11% משטחה, ייעלמו עד שנת 2200. ראשת הממשלה: "אני מקווה שהטקס הזה יהווה השראה לא רק לנו אלא גם לשאר העולם"

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשיפת האנדרטה לזכר קרחון אוקיוקול במערב איסלנד, אתמול
אי-פי
הארץ

עשרות אבלים התאספו במערב איסלנד כדי להנציח את אובדן הקרחון אוקיוקול שאחרי 700 שנות קיומו הפך לכתם קטן על הר געש. מדינת האי בצפון האוקיינוס האטלנטי ציינה את האובדן הראשון שלה של קרחון בעקבות משבר האקלים ומדענים מזהירים שגורל זהה עומד בפני מאות קרחונים נוספים.

בעת שהעולם חווה בחודש שעבר את החודש החם ביותר בהיסטוריה, ערכו באיסלנד טקס בו הותקן לוח ברונזה על סלע חשוף שפעם כוסה בידי קרחון אוקיוקול. כמאה בני אדם טיפסו במעלה ההר לקראת הטקס בו נכחו בין היתר ראשת ממשלת איסלנד, קתרין יקובסדוטיר, נציבת זכויות האדם לשעבר של האו"ם, מרי רובינסון, חוקרים מקומיים ועמיתים מארה"ב שהיו ממקימי פרויקט ההנצחה של הקרחון. "אני מקווה שהטקס הזה יהווה השראה לא רק לנו כאן באיסלנד אלא גם לשאר העולם. מה שאנחנו רואים כאן הוא רק צד אחד של משבר האקלים", אמרה יקובסדוטיר.

שטח הקרחון ב-2012
שטח הקרחון ב-1890

על לוח הברונזה התנוסס הכיתוב "מכתב לעתיד", שנועד לעורר מודעות באשר לנושא שקיעת הקרחונים והשפעת שינויי האקלים. "ב-200 השנים הקרובות כל הקרחונים שלנו צפויים ללכת באותו מסלול", נכתב עוד על הלוח. "אנדרטה זו נועדה להכיר בכך שאנו יודעים מה מתרחש ומבינים מה עלינו לעשות. רק אתם יודעים אם עשינו זאת".

"המוות הסמלי של קרחון הוא אזהרה לכולנו ואנחנו צריכים לנקוט פעולה", אמרה רובינסון שכיהנה בעבר גם כנשיאת אירלנד.

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

משתתף בטקס הנצחת הקרחון שאבד בעקבות משבר האקלים, השבוע באיסלנדצילום: AFP

חוקרי קרחונים שללו את מעמדו של אוקיוקול כקרחון כבר בשנת 2014. ב-1890, שטח הקרחון כיסה 16 קמ"ר, אך ב-2012 שטחו הצטמצם ל-0.7 קמ"ר בלבד – כך לפי דו"ח של אוניברסיטת איסלנד לשנת 2017. "בשנת 2014 קיבלנו את ההחלטה שאוקיוקול הוא כבר לא קרחון חי, אלא רק קרח מת, הוא לא זז", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית  אודור סיגורדסון, חוקר קרחונים במשרד המטאורולוגי באיסלנד.

משתתפים בטקס ההנצחה לקרחון אוקיוקול קוראים לפעול בנושא משבר האקליםצילום: AFP
לוח הברונזה המותקן על סלע חשוף שהיה פעם חלק מקרחון משתתפים בטקס ההנצחה לקרחון, באיסלנד, אתמולצילום: AFP

ג'וליאן וייס, פרופסור לאוירודינמיקה באוניברסיטת ברלין, שהשתתף בטקס יחד עם אשתו ובתו בת השבע, היה אחד ממארגני האירוע. "לראות קרחון שנעלם זה משהו שאתה יכול להרגיש, אתה יכול להבין וזה די חזותי", אמר וייס אך הוסיף, "אנחנו לא מרגישים את שינויי האקלים מדי יום. זה דבר שקורה לאט מאוד בקנה מידה אנושי, אבל מהר מאוד בקנה מידה גאולוגי".

"אני יודעת שהנכדים שלי ישאלו אותי איך היה היום הזה ומדוע לא עשיתי מספיק", אמרה גונהידור האלגרימסדוטיר, נערה בת 17 שהשתתפה בהלוויה לקרחון.

הלוחית שהוצבה במערב המדינה היא "המצבה הראשונה בעולם לקרחון שאבד בשל שינויי האקלים". כך אמר קיימן האו, פרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטת רייס בטקסס. "בעזרת הנצחת הקרחון שאבד אנחנו רוצים להדגיש את מה שאבד – או מת – בעולם כולו, ולהפנות את תשומת הלב לעובדה שמדובר ב'הישג' של בני האדם, אם כי לא מדובר במשהו שאנו אמורים להיות גאים בו", אמר האו. איסלנד מאבדת כ-11 מיליארד טונות קרח בשנה ומדענים חוששים שיותר מ-400 קרחונים במדינה שמהווים 11% משטחה, ייעלמו עד שנת 2200.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ