העולם כולו עוקב בדאגה אחר השריפות המכלות את ה"הריאות של העולם" – יערות הגשם באמזונס בברזיל. אולם בימים האחרונים מתחוללות שריפות קשות במקומות רבים נוספים בעולם והמומחים מבהירים כי מבלי לטפל בשינויי האקלים, שמחמירים אותן – השריפות יוסיפו להשתולל גם בעונות היבשות הבאות.

מרכז אפריקה

מומחים מתריעים כי ברזיל היא רק השלישית בעולם במספר השריפות המתחוללות בשטחה בימים האחרונים. מניתוח צילומי לוויין עולה כי בשטח אנגולה משתוללות 6,902 שריפות יער מאז השבוע שעבר – מספר שמציב אותה במקום הראשון. ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו משתוללות 3,395 שריפות. הרביעית ברשימה היא זמביה השכנה.

עיקר השריפות מתרחשות ביערות שבאגן הקונגו – יער הגשם השני בגודלו אחרי האמזונס. האזור נקרא גם "הריאה השנייה" אחרי היערות בדרום אמריקה. עם זאת המומחים מבהירים כי רוב השטחים שעולים בלהבות באזור זה הינם שטחי סוואנה צחיחים בשולי יערות הגשם. ועדיין, בהיעדר תגובה הולמת הן עלולות להתפשט גם לתוך היערות – ולגרום לדליקות קשות יותר מאלה שבדרום אמריקה.

צילום לוויין המתעד שריפות מעל קונגו, אנגולה וזמביה, השבוע
צילום לוויין המתעד שריפות מעל קונגו, אנגולה וזמביה, השבועצילום: NASA/NOAA/רויטרס

השריפות באזור זה אינן נדירות בעונה הזו של השנה. לפי נאס"א, יותר מ-67 אלף שריפות דווחו בתוך שבוע אחד בחודש יוני אשתקד כתוצאה משריפת אדמות מכוונת במרכז אפריקה בידי חקלאים מקומיים.

ארה"ב

הרשויות בקליפורניה הודיעו על פינוי זמני של התושבים בעיר גלנדייל אחרי ששריפת קוצים גדולה שפרצה ביום ראשון יצאה משליטה והתקרבה לבתי מגורים. רשת CNN דיווחה מפי כיבוי האש המקומי כי כעבור זמן קצר התושבים הורשו לחזור לבתיהם, אף שטרם הושגה שליטה מלאה על האש שכבר כילתה יותר ממאה דונמים. יותר מ-200 כבאים פועלים כדי לכבות את הלהבות וטרם דווח על נזק למבנים או פגיעות בנפש. גם השנה נערכת קליפורניה לשריפות רבות בשטחה, אחרי שבשנה שעברה מתו יותר מ-70 בני אדם בדליקות שפרצו בצפון המדינה וכילו שטחים רבים.

יוון

מאות בני אדם פונו בסוף השבוע מבתי מלון וחופים ביוון שעה שכ-700 הכבאים פעלו לכבות עשרות שריפות במוקדים שונים ברחבי המדינה. לפי רשת BBC, רוב השריפות התפשטו בעזרת רוחות חזקות וחמות ותנאי מזג אוויר יבשים. באחת השריפות הקשות ביותר, באי סאמוס, פינו הרשויות כאלף תיירים ותושבים מכמה בתי מלון וחופים פופולאריים. הרשויות התריעו על סכנה מפני שריפות גם בדרום חצי האי פלופונסוס ובאי כרתים. עם זאת על רוב האש הושגה שליטה כבר ביום שני.

שריפה על האי סאמוס, בסוף השבוע
שריפה על האי סאמוס, בסוף השבועצילום: ANTONIO VALENCIANO/רויטר�
שריפת חורש בצפון מזרח אתונה, החודש
שריפת חורש בצפון מזרח אתונה, החודשצילום: Yorgos Karahalis/אי־פי

אינדונזיה

הרשויות באינדונזיה שלחו יותר מ-8,000 עובדים ו-34 מסוקים כדי להילחם בלהבות שפרצו ביערות באיים בורנאו וסומטרה. שריפות גדולות פרצו בשישה מחוזות וגרמו לזיהום אוויר חריג באזורים אלו. דובר הסוכנות הלאומית לניהול אסונות, אגוס ויבואו, מסר כי שלשום אותרו 358 מוקדי שריפות.

שריפה בדרום סומטרה שבאינדונזיה, החודש
שריפה בדרום סומטרה שבאינדונזיה, החודשצילום: ANTARA FOTO/רויטרס

גם כאן השריפות שכיחות בעונה זו של השנה, ולרוב הן משפיעות גם על האוויר שנושמות המדינות השכנות בהן סינגפור, מלזיה ותאילנד. מחקר שנערך באוניברסיטאות הרווארד וקולומביה בארה"ב מצא כי יותר ממאה אלף בני אדם מתו בדרום מזרח אסיה ב-2015 כתוצאה מהשפעות שריפות היער באינדונזיה.

אוסטרליה

רשויות החירום בקווינסלנד שבצפון מזרח אוסטרליה נערכות למה שתואר כאחת מעונות האש הארוכות והקשות ביותר. שריפות אחדות כבר פרצו ברחבי המדינה, התקרבו לבתים וגבו קורבנות בקרב חיות הבר בשבוע שעבר. "עונת השריפות התחילה מוקדם השנה ואנחנו מצפים שהיא תמשיך גם יותר זמן מהרגיל", אמר סגן מפקד כוחות הכיבוי והחירום של המדינה, מארק רוך. הוא הוסיף כי בשבועות האחרונים הם תיעדו כמה שריפות משמעותיות, אך הבהיר כי הרשויות ערוכות ומוכנות לכל מה שיבוא וקרא לקהילה המקומית לסייע להן.

עם זאת, מומחים מזהירים כי באזורים רבים ברחבי אוסטרליה צפויות להיות שריפות קשות מאוד והתושבים המקומיים לא מספיק ערוכים – במיוחד על רקע הבצורת שהכתה ברחבי המדינה. "אפילו במקומות שאינם מסומנים באדום ושאינם חריגים, ושהשריפות הן חלק מהנוף האוסטרלי ויכולות להתחיל ללא כל התרעה, התושבים לא מספיק מוכנים והם לא יקבלו התרעה בזמן בגלל שהאש תתפשט במהירות", אמר מומחה מקומי לרשת ABC. "אוסטרליה חווה את אחת מהבצורות הקשות בהיסטוריה שלה", הוסיף, "לכן בוודאות הולכת להיות עונת שריפות מאתגרת ואנחנו מצפים שהיא תתחיל מוקדם ותהיה ארוכה במיוחד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ