מה הוציא מיליוני בני אדם בעולם לרחובות: עשרה גרפים שמסבירים את משבר האקלים

פליטת פחמן דו-חמצני לאטמוספרה גורמת להתחממות כדור הארץ, להמסת קרחונים ולעליית פני הים. למרות התחזיות הקודרות של הכחדת מינים ושקיעת ערים, המעבר לאנרגיות מתחדשות מספק כמה נקודות אור

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות מרחבי העולם נגד הטיפול הגלובלי במשבר האקלים, בסוף השבוע
הפגנות מרחבי העולם נגד הטיפול הגלובלי במשבר האקלים, בסוף השבועצילום: AFP

משבר האקלים הוציא בסוף השבוע מיליוני בני אדם ברחבי העולם להפגין ברחובות בקריאה לממשלות לקדם מדיניות אקלימית אחראית. במוקד המאבק הגלובלי נמצאת הפחתת פליטת גזי חממה לאטמוספרה, במטרה לבלום את העלייה בטמפרטורה העולמית הממוצעת.

עשרה גרפים פשוטים משרטטים את תמונת המצב האקלימית הנוכחית:

עליית רמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה

מאז המהפכה התעשייתית נרשמה עלייה בהיקף פליטת הפחמן הדו-חמצני (CO2) לאטמוספרה, שהגיעה עתה לשיא של ארבעה מיליון שנים. לדברי מדעני אקלים, קצב העלייה הנוכחי הוא המהיר ביותר ב-66 מיליון השנים האחרונות.

עליית רמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה, מאז 1960 לפי חלקיקים למיליון מולקולות אוויר (PPM)

זו הבעיה המרכזית בלבו של משבר האקלים. שני גורמים משמעותיים התורמים לה הם:

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

שריפת דלקים פחמימניים

מיליארדי טונות של CO2 נפלטים לאטמוספרה מדי שנה בשל שריפת פחם, נפט וגז. הנתונים האחרונים אינם מצביעים על מגמת ירידה בהיקף השימוש בדלקים המתבססים על מקורות אלה, כפי שהמליץ הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי האקלים של האו"ם (IPCC).

היקף פליטת CO2 משריפת דלקים פחמימניים, מ-1960 במיליארדי טונות בשנה

הרס יערות

בירוא יערות לצורך תעשייתי הוא מקור משמעותי נוסף של גידול בפליטת ה-CO2. בין היתר נכרתים עצים כדי לפנות קרקעות למטרת גידול בקר, שתילת שדות סויה והפקת שמן דקלים - וכן לשימוש במוצרי עץ. בנוסף לכך, הרס היערות ממלא תפקיד מרכזי בהשמדת מגוון המינים בכדור הארץ.

אובדן שטח יערות באזורים טרופיים, באלפי קמ"ר. לפני הצהרת ניו יורק על מאבק בהרס יערות ב-2014, ואחריה

השלכות העלייה בפליטת הפחמן הדו-חמצני הן רבות. אלה כמה מהעיקריות:

עלייה בטמפרטורה הגלובלית

מגמת העלייה בטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ החלה לפני כ-200 שנה. בתחילה היה קצב העלייה מתון, אולם לאחר מלחמת העולם השנייה זינק משמעותית - עם הגידול באוכלוסייה ובהיקף הצריכה. משמעותה של ההתחממות הגלובלית היא כי באטמוספרה מצטברת אנרגיה רבה יותר, הגורמת לעלייה בתדירותם של אירועים אקלימיים קיצוניים - כמו סופות וגלי חום - ולהפיכתם לעוצמתיים יותר.

השינוי בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת. (מעלות צלזיוס, בהשוואה לממוצע בשנים 1990-1961)

המסת קרח בגרינלנד

מאז שנת 2002 איבדה גרינלנד ארבעה מיליון טונות של קרח. אובדן קרחונים בהיקף נרחב תועד גם בהרי ההימלאיה, באנדים ובאלפים. כשליש משכבת הקרח בפסגות ההימלאיה וברכס הינדו-כוש אבד לעד.

אובדן מסת קרח בגרינלנד. במיליארדי טונות

עליית פני הים

המסת הקרחונים והעלייה בטמפרטורת האוקיינוסים גורמות לעליית פני הים ברחבי העולם. זו מתרחשת בקצב איטי יחסית, ולפי ההערכות גם אם יצליחו המאמצים להגביל את ההתחממות לשתי מעלות בלבד - בהשוואה לעידן שקדם למהפכה התעשייתית - אחד מחמישה אנשים בכל העולם יגור בעיר השקועה מתחת למים, מניו יורק דרך לונדון ועד שנחאי.

העלייה במפלס פני הים מאז 1993, במילימטרים

נסיגת כיפת הקרח בקוטב הצפוני

התחממות כדור הארץ גורמת להמסת הקרח הימי. כך נחשפים יותר ויותר אזורים באוקיינוסים לקרינת השמש ומתחממים - במעגל אכזרי של עליית הטמפרטורה העולמית. מדעני אקלים מעריכים כי נסיגת כיפת הקרח בקוטב הצפוני תרמה לגלי חום קיצוניים ולשיטפונות נרחבים בצפון אמריקה ובאירואסיה.

שטח כיפת הקרח בחוג הקוטב הצפוני, במיליוני קמ"ר

מנגד, ישנן כמה נקודות אור במאבק במשבר האקלים:

עלייה בשימוש באנרגיית רוח ושמש

צניחת מחירים משמעותית הפכה את מקורות האנרגיה המתחדשים לחלופה הזולה ביותר באזורים רבים בעולם. מגמת ההוזלה אף צפויה להמשיך, לצד הערכות כי השימוש בפחם יילך ויפחת. אולם, יש צורך בפעולות משמעותיות יותר מצד ממשלות כדי להגיע להיקף המומלץ של שימוש במקורות מתחדשים, ובמציאת פתרונות לענפים כמו תעופה וחקלאות.

תחזית יצור אנרגיית רוח ושמש מול פחם, בכושר ייצור מצטבר בג'יגהוואט

עלייה במכירות כלי רכב חשמליים והיברידיים

היקף השימוש בכלי רכב בעלי הנעה חשמלית עדיין קטן בהשוואה לאלה המסתמכים על דלקים פחמימניים, אולם קצב המכירות שלהם הולך וגדל במהירות. כלי רכב חשמליים הם זולים יותר לאחזקה והשימוש בהם צפוי להתרחב.

מכירות כלי רכב חשמליים והיברידיים. ביחידות, במיליונים

ירידה במחירי סוללות 

השימוש במקורות אנרגיה מתחדשים אינו רציף, בשל התלות ברוח ובשמש. לכן, הצורך לאגור אנרגיה בסוללות הוא חיוני - ומחיריהן של אלו נמצאים במגמת ירידה. אולם, יש צורך בהמשך פיתוח טכנולוגיות נוספות בתחום זה, דוגמת ייצור מימן.

סוללות ליתיום-יון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ