"נגמר לי האוויר": כ-3,000 איש צעדו בתל אביב בקריאה לטפל במשבר האקלים

בניגוד להפגנות קודמות בישראל, שאותן ארגנו תנועות בודדות, מאחורי הצעדה בתל אביב עומדת קואליציה רחבה. רוב המשתתפים בצעדה היו נערים ונערות. לאחרונה מאות אלפים השתתפו בהפגנות דומות ברחבי העולם

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בתל אביב, היום
צפריר רינת
צפריר רינת

כ-3,000 איש צעדו היום (שישי) בתל אביב בדרישה להכריז על מצב חירום בשל משבר האקלים. המשתתפים, רובם נערים ונערות, נשאו דגלים ושלטים, שעליהם נכתב בין השאר: "נגמר לי האוויר" ו"להחליף את השיטה - להציל את הסביבה".

מה הוציא מיליוני בני אדם לרחובות: עשרה גרפים שמסבירים את משבר האקלים

כיכר הבימה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

"האדישות וההכחשה למשבר האקלים אצל נבחרי הציבור שלנו חצו כל גבול", כתבו מארגני הצעדה, "בעוד שהם מעדיפים לפנק ולחבק את תעשיית הדלקים המזהמים, החברה והעתיד שלנו בסכנה".

משתתפי ההפגנה צעדו מבית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי בעיר לכיכר הבימה. בניגוד להפגנות קודמות בישראל, שאותן ארגנו תנועות בודדות, מאחורי הצעדה בתל אביב עומדת קואליציה רחבה, שכוללת את הארגון הסביבתי מגמה ירוקה ועמותת שומרי הבית. כמו כן משתתפים בהפגנה פעילי תנועת "מרד בהכחדה".

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

הצעדה בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

הצעדה היתה במסגרת ההתארגנות Strike for Future, בהובלת פעילת הסביבה השוודית גרטה טונברג. היום מפגינים ברחבי העולם מאות אלפי בני אדם, בין השאר בקנדה, הולנד, שוודיה, מרוקו, איטליה והודו. בניו זילנד נערכת כעת הפגנה גדולה במיוחד בהשתתפות מאות אלפי בני אדם – המהווים לפי הערכות כ-3.5% מאוכלוסיית המדינה.

ההפגנות הגדולות ביותר מתוכננות להיערך באמריקה הלטינית. בארגנטינה ייערכו כ-30 הפגנות, כשהגדולה ביותר תיערך בבואנוס איירס, ובברזיל נערכים להפגנה גדולה בריו דה ז'ניירו. המדינות הסובבות את יערות האמזונס אמורות להתמקד בנזק הסביבתי באזור לאור השריפות האחרונות וכריתת העצים לטובת שטחים לגידול בקר.

המחאה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

כולנו כאן טבעונים

תלמיד בבית הספר לטבע סיפר שכל השכבה שלו נמצאת בהפגנה. "מעטים מרוויחים כולנו נפגעים", "היערות בשביל חמצן, לא בשביל מזומן" ו"חראם חראם, חראם על העולם", צועקים משתתפי ההפגנה. 

בית הספר הדמוקרטי בחדרה השתתף במימון נסיעת כמה עשרות מתלמידיו לתל אביב. בתשובה לשאלת "הארץ" על מה הם מוכנים לוותר באופן אישי כדי לקחת חלק במניעת משבר האקלים, אחד תלמידים אמר שהוא ויתר על בשר. תלמידה אחרת אמרה שאם זה יידרש, היא תשקול לוותר גם על הטלפון החכם.

קבוצה אחרת של פעילי סביבה מתנועת מרד בהכחדה מצאו עצמם ננזפים על ידי פעיל לזכויות בעלי חיים. הוא אמר להם שהדבר הכי חשוב מבחינה סביבתית הוא להפסיק את הניצול התעשייתי של בעלי חיים, ולכן טבעונות היא התשובה. "מה אתה רוצה", השיבה לו אחת הפעילות "כולנו כאן טבעונים".

ניר פפאי, סמנכ"ל החברה להגנת הטבע הגיע גם הוא להפגנה. "ההפגנות בכל העולם אולי יובילו להבנה שצריך שינוי גדול בהתנהגות שלנו כדי להתמודד עם המשבר", אמר. עומר יהלום, פעיל חד"ש וסטודנט בן עשרים, אמר: "יש פתרונות שהציגו מדענים ואין פוליטיקאים שמקשיבים להם. הפגנות הן אמצעי לשנות זאת". עומר עובדיה, תלמיד בחווה אקולוגית במודיעין, הוסיף כי "אני חושב שההפגנה הזאת היא חשובה והיא יכולה לשנות כי זה חלק מתנועה עולמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ