צפריר רינת
צפריר רינת

שנת 2019 צפויה להיות אחת השנים החמות ביותר מאז החלו המדידות בראשית המאה הקודמת - כך מעריך המרכז למידע אקלימי קופרניקוס, הפועל מטעם האיחוד האירופי. על פי הנתונים שפרסם המרכז אתמול (שישי), חודש ספטמבר האחרון היה הספטמבר החם ביותר אי פעם ברחבי העולם, יחד עם החודש המקביל מ-2016.

כל ארבעת החודשים האחרונים היו חמים במיוחד. חודש יוני היה החם ביותר בהיסטוריה מבין חודשי יוני, חודש יולי היה החודש החם ביותר שתועד בהיסטוריה, ואוגוסט היה השני הכי חם אי פעם מבין כל חודשי אוגוסט.

הפגנת מחאה בצ'ילה על ההתעלמות העולמית ממצב האקלים, בשבוע שעברצילום: RODRIGO GARRIDO/רויטרס

בהשוואה לממוצע הרב-שנתי הנקבע לפי השנים 2010-1981, ספטמבר השנה היה חם יותר ב-0.57 מעלות, לפי ממוצע של כל המדידות העולמיות. האזורים שבהם היתה עלייה משמעותית בטמפרטורות לעומת הממוצע הרב-שנתי היו רוב שטחי ארצות הברית, מונגוליה וחלק מהאזור הארקטי שבצפון כדור הארץ. על פי השירות המטאורולוגי, חודש ספטמבר בישראל היה חם מעט מעל הממוצע, אך לא באופן חריג במיוחד.

"הסדרה הנוכחית של טמפרטורות שוברות-שיאים היא תזכורה מדאיגה למגמה ארוכת הטווח של התחממות עולמית", אמר מנהל קופרניקוס, ז'אן-נואל תיפו. לדבריו, "עם פליטות גזי החממה שעדיין נמשכות ועם ההשפעה הגוברת שלהם על האקלים, השיאים ימשיכו להישבר גם בעתיד".

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

בשבוע שעבר התפרסם מחקר שנערך באוניברסיטת ניו המפשייר בארצות הברית, שבו נבחנו תנאי מזג האוויר במאה השנים האחרונות באזורים המיוערים בארצות הברית וקנדה. החוקרים גילו מגמה של ירידה במספר ימי הקרה ובמספר הימים שבהם השטחים שנבדקו היו מכוסים בשלג. להערכת החוקרים, השינוי בתנאי החורף יגרום גם לשינויים במערכת האקולוגית של היערות שהותאמה לתנאים חורפיים יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ