פרשנות

ועידת האקלים הפכה לחלום של פעילי הסביבה - ולסיוט שלהם

האירופאים שמרו על גחלת האופטימיות, אמריקאים מתנגדי טראמפ הציגו יוזמות שונות וסעיף הסחר בפחמן הפך פופולרי. ובכל זאת טענו משקיפים ביקורתיים שכל היוזמות הן אשליה - צריך להיערך לתוצאות המשבר

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפעילה הסביבתית גרטה תונברג במדריד, היום
הפעילה הסביבתית גרטה תונברג במדריד, היוםצילום: SERGIO PEREZ/רויטרס
צפריר רינת
צפריר רינת
שליח "הארץ" למדריד

ועידת האקלים במדריד, שהתחילה בשבוע שעבר, הפכה לחלום של פעילי הסביבה - ולסיוטם. המשתתפים באירוע קיבלו עידוד להשתמש בתחבורה ציבורית וחולק להם כרטיס רב-קו חופשי לכמה ימים. במתחם הענק קיבלו את פניהם כרזות עם קריאות לפעול ומיד להתמודדות עם משבר האקלים. בתוך המתחם היו שלל מתקנים להפרדת פסולת, שפע של יוזמות סביבתיות שהוצגו על ידי אינספור ארגונים. הכל היה ספוג אווירה של עדיפות עליונה לסדר היום שהם מאמינים בו.

כל מה שצריך לדעת על משבר האקלים

אבל הייאוש הגיח כמעט מכל פינה. שלל דו"חות פסימיים על מצב האוקיינוסים ומערכות אקולוגיות אחרות ניתך מכל עבר. שוב ושוב הופיעו נציגי ארגונים ומדינות והסבירו עד כמה העולם מפגר בהתמודדות עם המשבר. ובכל זאת, הנטייה הרווחת היתה לנסות להיאחז בתקווה שאולי עוד יתחולל השינוי. אם לא עכשיו, אז בוועידה הבאה, ואם לא בה, אז אולי בזו שאחריה.

בלומברג במדריד, אתמול
בלומברג במדריד, אתמולצילום: SERGIO PEREZ/רויטרס

את השינוי קשה לזהות בוועידה כזו. הוא אמור להתרחש בחדרים הסגורים שבהם התכנסו נציגי המדינות כדי לגבש את עמדתם ביחס להפחתת פליטות גזי החממה שהפכו בשנים האחרונות לאויב הגדול והמאיים ביותר על עתיד האנושות. אולי הוא יקבל דחיפה מעוד ניסוחים נועזים יותר. סעיפים בהסכם האקלים, שאפילו משפטנים מתקשים לעקוב אחריהם, קיבלו לפתע חשיבות עליונה. בעיקר סעיף 6 בהסכם פריז שעוסק בסחר בפחמן ולפיו אמור להיקבע מחיר לפליטתו — ולכן יהיה תמריץ למנוע את הגעתו לסביבה. כמה פעילים הסתובבו עם תגים מיוחדים ובהם קריאה לאמץ סעיף 6 נועז.

האירופאים הם אלו ששמרו על גחלת האופטימיות, והציגו את ההתקדמות המרשימה של מדינות היבשת בהפחתת פליטות. השר הדני, דניס יורגנסן, הציג החלטה טרייה של ממשלתו לממש יעד נועז עוד יותר להפחתת פליטות. הוא התגאה בכך שהמשרד שעליו הוא אחראי נקרא קודם כל המשרד לשינוי אקלים ורק אחר כך לתשתיות.

הפגנה עם כרזות "הצילו את בעלי החיים" במדריד, בשבת
הפגנה עם כרזות "הצילו את בעלי החיים" במדריד, בשבתצילום: AFP

לאירופאים הצטרפו אנשי עסקים מארה"ב ובראשם מייקל בלומברג, בעבר ראש העיר ניו יורק וכיום מתמודד על הובלת המפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020. הם לא מתכוונים לחכות עד שטראמפ ישתכנע בקיומו של מצב חירום אקלימי, וכבר הציגו יוזמות של מדינות וערים בארה"ב שהביאו להפחתה משמעותית של פליטת גזי חממה.

אבל משקיפים ביקורתיים, מהקהילה המדעית, טענו שכל היוזמות האלו הן אשליה. באחד המושבים האחרונים שהתקיימו היום אירח פורום מדענים הנקרא SECINCETISTS WARNING ("מדענים מזהירים") את ד"ר לואיס מרקז, היסטוריון סביבתי מברזיל. הוא טען שהקפיטליזם בנוי על התרחבות בלתי פוסקת של הפעילות הכלכלית, תוך ניצול משאבי הסביבה. ובעולם עם משאבים מוגבלים, אין כל אפשרות ששיטה כלכלית כזאת תוכל למנוע את המשבר הסביבתי. "בפעם הראשונה בהיסטוריה אנחנו עומדים בפני מצב שבו העתיד הוא לבטח יותר רע מהעבר", טען מרקז. סטיוארט סקוט, חבר בפורום שראיין אותו, לא תרם לעידוד המאזינים. הוא הציע להם לא לתלות תקוות בהחלטות של ועידת האקלים ולהתחיל להיערך לתוצאות הלוואי של המשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ