השר להגנת הסביבה אלקין לפעילים בכנס סביבתי: אתם בורים ושרלטנים

אלקין התייחס למאבקים למען פינוי מכל האמוניה מחיפה והטלת הפיקדון על מכלי פלסטיק גדולים, כמו גם לפעילים שהתנגדו לבדיקת פליטת המזהמים מאסדת לווייתן. לדבריו, הפעילים פוגעים באמון הציבור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר להגנת הסביבה ולירושלים ולמורשת זאב אלקין בכנס בתל אביב, היום
השר להגנת הסביבה ולירושלים ולמורשת זאב אלקין בכנס בתל אביב, היוםצילום: נדב קרלינסקי

השר להגנת הסביבה זאב אלקין יצא היום (שלישי) במתקפה חסרת תקדים על פעילי סביבה וארגונים ירוקים והאשים אותם בבורות, בשרלטנות ובניסיון להטעות את הציבור. לטענת השר, פעילותם של הפעילים והארגונים פוגעת קשות באמון הציבור בחשיבותה של ההגנה על הסביבה. אלקין אמר את דבריו בכנס "ישראל 2050" שנערך בתל אביב ועסק בהתפתחויות הסביבתיות הצפויות בעשורים הקרובים. 

על פי השר, שורת מאבקים סביבתיים שהתנהלו בשנים האחרונות התאפיינו בהפחדת הציבור ללא בסיס תוך יצירת חוסר אמון בדרגים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה. בין היתר התייחס אלקין למאבק הציבורי סביב תהליך "הנישוב" מאסדת הגז של חברת נובל אנרג'י מול חוף דור, שהביא לפליטת כמות גדולה של מזהמים במרוכז. השר אמר: "אנשים עזבו את בתיהם, רופאים עזבו את מקום עבודתם ומוסדות חינוך נסגרו בשל חשש לבריאות. הבטיחו לנו שיהיה צ'רנוביל באזור חוף הכרמל, אבל התוצאות של מדידות זיהום האוויר הראו עד כמה זה היה הזוי. לקחו אנרגיה ציבורית חשובה של פעילות למען הסביבה ותיעלו אותה לכיוון הלא נכון". 

הממצאים בתחנות הניטור בזמן תהליך בדיקת האסדה אמנם לא הצביעו על חריגות, אך לא כל אנשי המשרד להגנת הסביבה מסכימים עם דעתו של השר. כך למשל, אחד מבכירי המשרד סבור שפעילות עמותת "שומרי הבית" שארגנה את המאבק נגד מיקום האסדה ליד חוף הכרמל, תרמה לכך שהורחב מערך המעקב ומדידות זיהום האוויר באזור. 

הפגנה נגד בדיקת המזהמים של אסדת לווייתן מול קרית הממשלה בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

בנוסף, אלקין התייחס בדבריו למאבק לפינוי מכל האמוניה מחיפה, שאותו הובילה עמותת צלול. לדברי השר, המאבק התבסס על דו"ח חסר בסיס מדעי ומקצועי של מדענים, שגרם לכך שלא התקבלה החלופה שהציעה המשרד לאספקת אמוניה לאחר הפסקת פעילות המכל.

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

אלקין התייחס לדו"ח מומחים בלתי תלוי שהזהיר מפני הסכנות הנשקפות מהשארת המכל במקומו או אספקת אמוניה באמצעות אוניה שתחובר בצינור לחוף. דו"ח זה נכתב על ידי מומחים בעלי שם, אך גורמים מקצועיים אכן אמרו שהוא אינו מבוסס מספיק. השר אמר כי הדו"ח גרם לדחיית החלופה שהציע המשרד להגנת הסביבה וכי התוצאה היא שכיום מועברת האמוניה במכלים מיוחדים דרך הכביש – חלופה מסוכנת יותר לדבריו.

לאחר מכן עבר אלקין לתקוף את פעילות עמותת "אדם טבע ודין", שעתרה לבג"ץ בדרישה להורות לשר לחייב להטיל דמי פיקדון גם על מכלי משקה גדולים (ליטר וחצי ומעלה), במטרה להגדיל את היקף האיסוף שלהם לצרכי מחזור. אלקין טען שמדובר במאבק מיותר, מאחר והפיקדון לא יביא כמעט לשינוי בהיקף המחזור ולעומת זאת יטיל מס על הציבור. בסוף דבריו ציין השר שהוא בעד ביקורת מצד ארגוני סביבה, אבל לא כזו המתעלמת מעובדות. הכנס שבו נאמרו הדברים נערך ביוזמת משרדי ממשלה, חברות תעשייה ומשרדי עורכי דין, וארגנה אותו חברת בני מורן הפקות וניהול תכניות ואירועי תרבות.

הפגנה נגד מכל האמוניה בחיפה, ב-2017צילום: רמי שלוש

מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין", עמית ברכה, נכח בכנס ואמר בתגובה לדברי אלקין: "במקום להציג חזון סביבתי, השר בחר לפתוח בהתקפה חזיתית מול ארגוני הסביבה, ואלו התבטאויות לא ראויות מול שותפים לדרך. השר קרא לארגוני הסביבה שרלטנים כשרק לאחרונה בג"ץ הוציא צו על תנאי המחייב אותו להשיב מדוע אינו מחיל את חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים. ייתכן שגם בית המשפט הוא שרלטן בעיני השר". מעמותת צלול נמסר כי "ישנו חלל מנהיגותי עצום בראש המשרד להגנת להגנת הסביבה שאמור לטפל באחד האתגרים הגדולים לאנושות. אלקין בחר שוב לעמוד לצד התעשייה המזהמת ולהאשים את ארגוני הסביבה בכשלים שכולם רשומים על שמו".

יוני ספיר, יושב ראש עמותת "שומרי בית", התייחס לפעילות של האסדה מול חוף דור ומסר בתגובה: "חבל שהשר אלקין בוחר לתקוף במקום לבחון את הסיבות לתהום העצומה הפעורה בינו לבין הציבור. הוא בוחר להטעות את הציבור כשהוא מספר שלא נמדדו בחוף ערכי זיהום גבוהים, מבלי להזכיר שהרוח נשאה את הזיהום לעומק הים והרחק ממקומות יישוב ואמצעי ניטור. בנוסף, חסך השר מהציבור את העובדה שלמחרת הפעילות הראשונה נפלטו לאוויר בהפתעה, ללא כל התראה מוקדמת, כמויות זיהום עצומות לאין ערוך מאשר בפעילות יום קודם לכן".

בשנתייים האחרונות ספג המשרד להגנת הסביבה ביקורת נוקבת בדו"חות מבקר המדינה על כך שהוא אינו מקיים אכיפה קפדנית מספיק על מפעלים תעשייתיים. כמו כן, בכירים במשרד טענו שאלקין אינו מקדיש למשרד את תשומת הלב הנחוצה משר ועסוק יותר מדי בפעילות פוליטית. גם תעשיינים מתחו ביקורת על המשרד, וטענו שהוא יוצר רגולציה מחמירה מדי, בין היתר בתקן הבנזן המחמיר שיוצר קושי ממשי עבור התעשייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ