2019 היתה השנה השנייה החמה ביותר מאז החלו המדידות לפני 150 שנה

נתונים חדשים מעידים על המשך התחממות כדור הארץ, בהשוואה לטמפרטורה העולמית הממוצעת בעידן הקדם-תעשייתי. העשור האחרון היה החם ביותר מאז 1850, ובו נרשמה לראשונה עלייה של יותר ממעלה אחת לעומת תקופה זו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אובך כתוצאה מהשריפות במזרח אוסטרליה ברחובות העיר מלבורן, היום
אובך כתוצאה מהשריפות במזרח אוסטרליה ברחובות העיר מלבורן, היוםצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו גרדיאן
גרדיאן

נתונים חדשים שפרסמו היום (רביעי) סוכנות החלל האמריקאית נאס"א ופרויקט מעקב אקלימי של האיחוד האירופי מצביעים על המשך המגמה של התחממות כדור הארץ. לפי הנתונים, 2019 היתה השנה השנייה החמה ביותר מאז החלו המדידות ב-1850. עוד עולה כי העשור החולף (2019-2010) היה החם ביותר שתועד עד כה - ובו נרשמה לראשונה עלייה של יותר ממעלה בטמפרטורה הממוצעת העולמית, בהשוואה לעידן הקדם-תעשייתי.

מחקרי אקלים מתבססים על הטמפרטורה באותה תקופה (1900-1850) כנקודת ייחוס, בשל העובדה כי לאחריה החל השימוש בדלקים פחמימניים להתרחב. השנה החמה ביותר שתועדה עד כה היא 2016, אולם אז היכתה תופעת "אל ניניו" המתרחשת באופן טבעי וגורמת לזינוק בטמפרטורות.

שינויים בטמפרטורה הממוצעת העולמית בהשוואה לרמות בעידן הקדם-תעשייתי (1900-1850)

בעשור האחרון נרשמה עלייה של 1.1 מעלות צלזיוס בהשוואה לממוצע בעידן הקדם-תעשייתי. מדענים מזהירים כי עלייה של יותר מ-1.5 מעלות תחמיר באופן משמעותי את נזקיהן של תופעות אקלימיות קיצוניות ותגרום לפגיעה ניכרת באיכות חייהם של מאות מיליוני בני אדם.

לדברי גאווין שמידט, חוקר במכון גודארד למדעי החלל של נאס"א שפרסם את אחד המחקרים החדשים, "החשיבות בפרסומים האחרונים היא היקף העדויות ממאגרי נתונים בלתי תלויים המצביעים על כך שכדור הארץ מתחמם, ועל כך שפעילות בני האדם היא הגורמת לכך". שמידט הוסיף כי אמנם אזהרות המדענים "נשמעות כמו תקליט שבור", אך השלכותיה של הפעילות האנושית "מורגשות בבירור".

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

חמש השנים האחרונות - החמות ביותר

הנתונים החדשים שהוצגו היום מתבססים על מיליוני מדידות שנעשו ברחבי העולם של הטמפרטורה על פני האדמה, וכן . הארגונים האחראים לעיבוד ופרסום המידע הם השירות המטאורולוגי של בריטניה בשיתוף אוניברסיטת מזרח אנגליה (UEA) וכן , מינהל האוקיינוסים והאטמוספרה של ארה"ב (NOAA) של האיחוד האירופי. המדדים שהציגו כל הגופים הללו מראים עוד כי חמש השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז תחילת המדידות.

ערימות פחם בתחנת כוח בגרמניה, היום
ערימות פחם בתחנת כוח בגרמניה, היוםצילום: Julian Stratenschulte/אי־פי

המידע שעליו נסמכים מדענים מאז 1850 נסמך אמנם על מדידות מכשירים, אולם מחקרים שבחנו ליבות קרח מספקים הצצה למצבו של כדור הארץ בעידנים אחרים. לפי נתונים שעלו במחקרים מסוג זה, טמפרטורות דומות שררו על פני האדמה בפעם האחרונה לפני מאה אלף שנים. עוד עולה כי רמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה כיום הן הגבוהות ביותר זה מיליוני שנים, בשנים שבהן פני הים סביב העולם היו גבוהים יותר בכ-15 עד 20 מטרים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ