חוקרים: כעת זה ודאי, משבר האקלים החריף את האש באוסטרליה

לפי צוות החוקרים, שינויי האקלים הגדילו ב-30% את הסיכוי להיווצרות התנאים הקיצוניים שגרמו להתלקחות השריפות הקשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כבאי דרום-מערבית לסידני, בדצמבר
כבאי דרום-מערבית לסידני, בדצמברצילום: STRINGER/רויטרס

חוקרים הצליחו לאשר את מה שרבים חשדו בעת האחרונה – משבר האקלים החריף את שריפות הענק באוסטרליה. התחממות כדור הארץ, מצאו החוקרים, הגדילה ב–30% את הסיכוי להיווצרות התנאים הקיצוניים שהובילו להתלקחויות, זאת בהשוואה לעולם שאינו סובל ממשבר אקלים. לדברי החוקרים, סביר כי השפעתו האמיתית של משבר האקלים על השריפות היתה אף גדולה יותר, אבל סימולציות אקלימיות שעליהן מתבססים מחקרים מסוג זה ממעיטות בהערכת מגמות החום הקיצוני באוסטרליה בהשוואה לנתונים שתועדו במציאות.

"אנחנו סמוכים ובטוחים שזה נתון ודאי שביכולתנו לבסס מדעית", אומר ראש צוות החוקרים, חירט יאן ון אולדנבורך מהמכון ההולנדי המלכותי למטאורולוגיה, בנוגע למספר 30%.

ההשפעה האמיתית של משבר האקלים על עונת השריפות האחרונה באוסטרליה גדולה בהרבה מכך, הוסיף, "אבל לא נוכל להוכיח זאת עד שנגלה את הסיבה לאי ההתאמה בין הנתונים בשטח לבין המודלים האקלימיים".

תצלום לוויין של מדינות המחוז ויקטוריה וניו סאות ויילס באוסטרליה, בתחילת ינוארצילום: /אי־פי

המחקר הוא חלק מתת־תחום במדעי האקלים: מחקרי ייחוס המתחקים אחר קשרים, או היעדר קשרים, בין שינויי האקלים לבין אירועים ספציפיים הקשורים למזג האוויר, לעיתים בתוך שבועות ספורים מהאירוע. מחקרים אלו משווים לרוב מודלים של תנאים סביבתיים עכשוויים עם אלו ששררו בעולם בסביבות 1900, לפני שהחלו פליטות מסיביות של פחמן דו חמצני וגזים אחרים הגורמים להתחממות הפלנטה.

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

המחקר האוסטרלי נערך, בדומה לרבים אחרים, על ידי קבוצת החוקרים הבינלאומית World Weather Attribution. הוא פורסם לציבור לפני שעבר ביקורת עמיתים, ואולם חברי צוות המחקר אמרו שהוא נערך בהתאם לשיטות המקובלות והמבוססות במחקרים מסוג זה. בנג'מין סנדרסון, חוקר במרכז האירופי למחקר והכשרה מתקדמת במחשבים בטולוז, לא היה מעורב במחקר, ואמר כי הממצאים הגיוניים.

החום והיובש חסרי התקדים בשנה שעברה הובילו להתלקחות שריפות קשות באוסטרליה, שבהן בערו יערות בשטח של יותר מ–202 אלף קמ"ר, בהם יותר מ–64,700 בדרום מזרח המדינה. לפחות 34 בני אדם מתו וכמעט 6,000 בתי מגורים ומבנים אחרים נשרפו.

ון אולדנבורך ציין שהמחקר היה המסובך ביותר שצוותו ערך אי פעם, משום ששריפות אלה הן תופעה מורכבת המושפעת לא רק מחום ומשקעים אלא גם מרוח, מלחות ומגורמים אחרים. החוקרים בדקו את השפעת השינוי האקלימי באמצעות תקן מדידה ששמו Fire Weather Index, שמשקלל את כל הנתונים הללו לצורך הערכת הסיכוי להתלקחות אש באזורים מסוימים ובמועדים מסוימים. הם חישבו את ערכי המדדים בדרום מזרח אוסטרליה בדצמבר ובינואר, אז הגיעו השריפות לשיאן. הערכים היו גבוהים ביותר, והחוקרים מצאו כי ההסתברות להיווצרות התנאים שהתקיימו בחודשים האחרונים היתה גדולה ב–30% מההסתברות לפני 1900.

כמו כן, החוקרים בדקו את השפעת משבר האקלים על תנאי החום הקיצוני באוסטרליה בשעה שהתחוללו השריפות ועל היעדר הגשמים באותה תקופה. צוות המחקר מצא שהסיכוי לשבועות חמים באופן קיצוני דוגמת השבוע הרביעי בדצמבר, שהיה השבוע החם ביותר שתועד אי פעם באוסטרליה, היה גדול פי 2 משהיה לפני שנת 1900. בכל הנוגע להיעדר משקעים לא התגלתה בבדיקה מגמה שקשורה למשבר האקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ