גשמים עזים מלווים בסופות רעמים הובילו להצפות בכל רחבי הארץ

כבישים קרסו, רחובות נחסמו ומבנים הוצפו, ומספר הברקים ביממה החולפת עלה במאות אחוזים ביחס לממוצע. לפי התחזיות, תדירותם של אירועים כאלה רק צפויה לעלות בשל משבר האקלים - ובישראל, הם יורגשו בעוצמה גבוהה במיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הרכבת בהרצליה, היום

גשמים מלווים בסופות רעמים ירדו הלילה (חמישי) מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, וצפויים להימשך גם היום. בבני ברק, בהוד השרון, בהרצליה, בחולון, בתל אביב ובמקומות נוספים אירעו הצפות בשל הגשמים העזים. כביש הגישה לחוף חופית באשקלון קרס, וכבישים נחסמו לתנועה בכל רחבי הארץ בשל הצפות. 

>>> עדכונים בזמן אמת: מפלס הכנרת מכ"ם הגשם

דרך נמיר בתל אביב נחסמה לתנועה, ועומסי תנועה כבדים נרשמו באזור. מחלף גלילות הוצף מוקדם יותר, ובהמשך נפתח לתנועה. בבני ברק הוצפו הרחובות גורדון, מוהליבר, גיבורי ישראל, השומר ושלמה המלך, והמים הגיעו לגובה של עשרות סנטימטרים. ברחוב פוקס בעיר קרס עץ ופגע בכלי רכב, וברחוב סוקולוב קרס קיר. גם בבניין העירייה אירעה הצפה. כוחות כיבוי האש וההצלה הוקפצו ל-40 נקודות במחוז תל אביב, תשע מהן בבני ברק ושמונה ברמת גן. 

בהוד השרון הוצפו הרחובות האודם, שביל התיכון וז'בוטינסקי. עשרה צוותי כיבוי וחילוץ פועלים כדי לפנות את המים ממעליות, חניונים ובתים במקום. כ-40 ילדים פונו מארבעה גני ילדים שהוצפו ברחוב שביל התיכון בעיר פונו בשלום לאולם הספורט של בית הספר הדרים בעיר. ברחוב האודם הוצף חניון בבניין, וכמה דיירים נתקעו במעלית וחולצו בשלום.

איך עוצרים את משבר האקלים? סיבות ופתרונות

הצפה בהרצליה, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

בהרצליה הוצפו הרחובות שדרות ירושלים ונווה ישראל. רוכב טרקטורון בן 56 נפל לבור שנפער במדרכה במרינה בהרצליה, ופונה לבית החולים במצב קל. בשל ההצפות נסגרה תחנת הרכבת בהרצליה, ומופעלות הסעות בינה לבין תחנת האוניברסיטה בתל אביב. חופי השרון ואכדיה שבעיר נאסרו לרחצה בשל חשש לזיהום.

בבניין בחולון קרס חלק מתקרה בחדר המדרגות, והדיירים שנלכדו בדירות חולצו ללא פגע. כמה מכוניות חולצו מהצפה במושב בית שקמה, בהם גבר בן 37 שסבל מהיפותרמיה קלה, ופונה לטיפול רפואי בבית חולים. נהגים רבים חולצו מכלי רכב שנתקעו במרכז הארץ בשל הצפות.

תל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

ריח חריף הורגש באשדוד ובאשקלון, ותושבים דיווחו כי מקורו במתקני קצא"א באזור. המשרד להגנת הסביבה הנחה לבדוק את נסיבות האירוע. מאיגוד ערים נמסר כי אותרה דליפה בגג מכל דלק בעל נפח של 100,000 קוב, שמכיל דלק גולמי, וכי טרם ידועה סיבתה. מקצא"א נמסר כי הריח נפלט בעקבות מזג האוויר הסוער, וכי הריחות אינם מסוכנים לציבור.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת עין גדי סגורה למבקרים, למעט מסלול קצר בנחל דוד ובית הכנסת. כל מסלולי ההליכה במדבר יהודה נסגרו למטיילים.

מעבדת הברקים של חברת החשמל דיווחה על 2,097 פגיעות ברקים בשטח היבשתי של ישראל מאתמול אחר הצהריים עד הבוקר - עלייה של 1,664% ביחס לממוצע היומי הרב שנתי של חודש נובמבר, העומד על כ-126. עיקר פעילות הברקים נרשמה באזור מישור החוף - מאשקלון וצפונה עד חיפה, ובפנים הארץ - באזור גוש דן, חבל לכיש ובחלק המערבי של הגליל.

ראשון לציון, אתמולצילום: אילן אסייג

מפלס הכנרת עלה ב-2.5 ס"מ מאתמול, לאחר שהלילה ירדו באזור כמעט 30 מילימטרים של גשם - כך נמסר מרשות המים. המפלס עמד הבוקר על 209.955- מטרים, מרחק של 1.155 מטר מהקו האדום העליון.

בסוף השבוע יהיה מעונן, קריר וגשם מקומי ירד בצפון ובמרכז. ביום ראשון מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד בהיר ותחול עלייה בטמפרטורות. 

נחל הירקון בתל אביב, הבוקר

המדינה לא נערכת להתמודד עם ריבוי מקרי גשם חזקים

ריבוי אירועי גשם קצרים בעוצמה חזקה הוא אחד המאפיינים של משבר האקלים, ומדענים חוזים כי תדירותם תגדל. ניתוח היסטורי אמנם לא הראה שקיימת מגמה מובהקת כזו בישראל עד לשנים האחרונות, אך מומחים למזג האוויר בארץ מזהירים כי מטחים של גשם חזק עומדים להפוך בעתיד לעניין שבשגרה

אם תתממש התחזית בעתיד, עוצמת האירועים הללו תורגש עוד יותר בישראל בגלל הגידול הצפוי בשטח האורבני, שמביא להפחתת היכולת של מי הגשמים לחלחל לקרקע. הדבר בולט בעיקר במרכז הארץ ובאזור גוש דן. שטח אורבני מייצר פי חמישה יותר מי נגר (מי גשמים הממשיכים לזרום על פני הקרקע ולא מחלחלים אליה) מאשר שטח טבעי בגודל דומה. על פי תוכנית אב של אגן הניקוז בנחל הירקון, שהושלמה השנה, השטח הבנוי באגן זה יוכפל בשלושת העשורים הקרובים. 

הרשויות בישראל לא גיבשו עד עתה מדיניות מוסדרת של טיפול באגני ניקוז של נחלים, המתייחסת לשטח הבנוי ולשטח הפתוח. במסמך מדיניות שפרסמה עמותת "אדם טבע ודין" בנושא השבוע, היא מציינת שמשרד החקלאות אמור היה לקדם הצעת חוק שבמסגרתה תקום רשות ארצית לניהול מי נגר, שתקבל לידיה את הסמכויות הקשורות בתחום זה, אך ההצעה לא קודמה.

מנהל התכנון במשרד הפנים אמור להשלים בקרוב הכנת מסמך מדיניות לניהול נגר עירוני, שיובא לאישור המועצה הארצית לתכנון ובנייה. המסמך קובע שבתוכניות בנייה חדשות, בשטח של עד חמישה דונם, תוטל על המתכננים אחריות לנהל של 50% מנפח הנגר הנוצר, ותוכניות של יותר מחמישה דונם ינהלו 75% מהנגר. הניהול מתייחס לשימוש באמצעים שונים לעידוד חלחול מים ולניהול טוב יותר של מערכת הניקוז. כמו כן קובע המסמך שתהיה הטמעה של ניהול הנגר כבר מתחילת הליך התכנון, תוך התבססות על נתונים הידרו-גיאולוגים. זאת בניגוד למצב הקיים, שבו ניהול הנגר מוכן בשלב מאוחר יחסית בתכנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ