דנה טבצ'ניק

במדינת ישראל תועד בעבר מזג אוויר רב עוצמה – מבול, ברד ואף שלג – אך בשנים האחרונות, אנו עדים להתגברות תדירות הגשמים העוצמתיים והנקודתיים מהרגיל. הטבע מרביץ לנו בחזרה.

משבר האקלים, אשר מייצר אירועי מזג אוויר קיצוניים ברחבי העולם, מגביר את הצורך שלנו להיערך ולשמור על הטבע כדי לאפשר לו לשמור עלינו. במקביל, לא רק האקלים משתנה, אלא גם המדינה והתנאים בה. כך, צפיפות האוכלוסין הגוברת, העומס על התשתיות והפגיעה הקשה בשטחים פתוחים ובנחלים, מקטינים את היכולת להתמודד עם אירועי גשם קיצוניים. השילוב של שתי תופעות אלו הוא סכנה אמיתית לתושבי מדינת ישראל, לדור הנוכחי ולדורות הבאים, אשר ייאלצו להתמודד עם מספר הולך וגדל של אירועי גשם עוצמתיים יותר, במדינה צפופה ועמוסה תשתיות.

החדשות הטובות הן שיש מה לעשות וניתן להיערך לכך. במקרים רבים ניתן אף למנוע הצפות, כמו אלו שפקדו את המדינה בשבועות האחרונים. אך לשם כך נחוץ שינוי מהותי של ניהול אגן ההיקוות ומערכת הניקוז והנחלים בישראל – ברמה הלאומית וברמה המקומית.

הצפות בנהריה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

מקום המדינה ועד היום, הנחלים בישראל הונדסו באופן כמעט מוחלט ובלי להתחשב באופן הפעולה של אגני היקוות של מי נגר. הרעיון היה לסלק כמה שיותר מהר את מי הנגר, כדי שיהיה ניתן לנצל כל שטח אפשרי עד גדות הנחל לבינוי ולפיתוח חקלאי. המחיר שמשלמים על כך הוא הגברת עוצמת הזרימה בנחלים והצפות באזורים הסמוכים לנחלים.

לצד בעיות ניקוז ותכנון עירוני לקוי, הפגיעה בנחלים וחוסר ראייה כוללת של ניהול המים באגני ההיקוות שלהם הם סיבות מרכזיות לנזקים ולחיי האדם שנגבו בימים האחרונים ברחבי הארץ. כך נחלים כמו הגעתון, תנינים וחממה תרמו להצפות בנהריה, בנימינה ואשקלון.

רוב הנחלים בישראל הוסדרו באופן אגרסיבי. פיתולי הנחלים יושרו, הפכו אותם לתעלות עמוקות יותר מאשר במצבם הטבעי וחלקם הונדסו בעזרת מובילי בטון. במקביל הוזרמו לנחלים מי ביוב ומזהמים אחרים, נלקחו מהם כמויות גדולות של מים טבעיים ועד היום המדינה אינה מאפשרת למערכת הטבעית להשתקם. כך נמנע מהנחלים לבצע באופן מלא את תפקידם הטבעי, שהוא לשמש כמערכת אקולוגית אשר מונעת סחף קרקע, מווסתת את עוצמת מי הגשמים ומספקת בסיס קיום למגוון הביולוגי. כמובן שגם נפגעת היכולת שלהם לשמש כמשאב טבעי, המספק פנאי ונופש בריא ובטוח לציבור הישראלי.

לאורך השנים המדינה לא נתנה ביטוי לחשיבות הנחל כנחל, אשר לו מערכת אקולוגית טבעית היודעת לווסת עוצמות שונות של גשמים באופן הטוב ביותר. הנחלים יודעים לווסת את עוצמת הגשם בחינם – אם נותנים להם.

במקומות רבים בעולם שינו כבר מזמן את היחס לנחלים והבינו כי יש לאפשר להם, ככל הניתן, להתנהג באופן הטבעי להם. הפיתולים של הנחלים והשמירה על שטחי ההצפה הטבעיים שלהם, הם הכלי המיטבי והזול ביותר להקטנת העוצמה והמהירות של המים במורד האגן, ורצוי לרתום אותם לטובת המאבק בהצפות בערים כמו נהריה ואשקלון. גם השמירה על יציבות הגדות של הנחל מהותית וניתן להשיג אותה על ידי שימוש מוגבר בטבע. בין היתר ניתן לשתול מחדש צמחים המונעים את סחף הקרקע, זאת בניגוד לשימוש במבנים מבטון ומאבן כפי שנעשה כיום.

תפיסה זו כבר מוכרת בישראל ואף יש רצון בקרב חלק מהשחקנים העיקריים להוציאה לפועל, אך בין שינוי התפיסה לשינוי מצב הנחלים בשטח ישנו מרחק גדול, ולמרבה הצער אין זמן לבזבז. כך, למשל, נחל הגעתון, במקטעו הנוכחי בנהריה, הוא תעלת בטון ישרה אשר מצדדיה כבישים ורחובות ראשיים. בימים האחרונים ניתן לראות כיצד נחל מבטון, לצד בעיות באגן ההיקוות, הופך לסכנת חיים.

הפיתוח המאסיבי בישראל, כמו גם הבינוי וניצול לא מושכל של רוב השטחים הפתוחים המעטים שנותרו במדינה, חייב להיפסק. את מחיר בזבוז המשאבים אנו מרגישים כבר היום: לשטחים הפתוחים תפקיד חשוב בוויסות עוצמת הגשמים, שימור מי נגר ומתן אפשרות למי גשם לחלחל אל הקרקע ולהעשיר את האקוויפרים. על כן, הרשויות חייבות לפעול באופן דחוף במספר מישורים.

ראשית, יש לתקצב ולקדם במהירות פרויקטים לשיקום נחלים, שיחזירו לנחלים את יכולתם לתפקד כמערכת אקולוגית בריאה, כזו שתווסת את עוצמת הגשמים באופן דינמי וטבעי. שנית, יש לשמור על השטחים הפתוחים ולחשוב מחדש על פרויקטים נדל"ניים הרומסים את הטבע ומונעים ממנו להגן עלינו.

החלופה היא שמה שקרה השנה, יקרה גם בשנה הבאה. ובשנה שלאחר מכן, ובשנה שאחריה. לא כך חייבים להיות הדברים.

הכותבת היא רכזת שיקום נחלים בחברה להגנת הטבע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"