שיאים נשברו ברחבי הארץ: ספטמבר השנה היה החם ביותר מאז החלו המדידות

לפי השירות המטאורולוגי, גל החום שהורגש בחודש שעבר שבר שיאים הן בגובה הטמפרטורות והן באורכו. מדענים קושרים בין השפעות משבר האקלים לטמפרטורות גבוהות ברחבי העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתרחצים בעין לבן בירושלים בשיאו של גל החום, בספטמבר
מתרחצים בעין לבן בירושלים בשיאו של גל החום, בספטמברצילום: אמיל סלמן
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

חודש ספטמבר השנה היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובאזורים רבים ברחבי הארץ נמדדו טמפרטורות שוברות שיאים, שהיו הגבוהות ביותר מאז החלו המדידות. את הנתונים פרסם היום (חמישי) השירות המטאורולוגי, שציין גם כי גל החום שהורגש בחודש שעבר שבר שיאים הן בגובה הטמפרטורות והן באורכו. השנים האחרונות מתאפיינות בטמפרטורות שוברות שיאים באזורים רבים בעולם, ולהערכת מדענים הדבר קשור להשפעות ההולכות וגוברות של משבר האקלים. 

על פי השירות המטאורולוגי, בהרים ובפנים הארץ היו הטמפרטורות בספטמבר בשעות היום גבוהות מהממוצע (המתייחס לשנים 1995 עד 2009) ב-3.0 עד 4.5 מעלות צלזיוס ובמספר מקומות אף ב-5 מעלות ויותר. במישור החוף היו הטמפרטורות ביום גבוהות מהממוצע ב-2 עד 3 מעלות. בשעות הלילה הטמפרטורות ברוב חלקי הארץ עלו על הממוצע ב-2.5 עד 4.0  מעלות.

מהשוואה לעבר עולה שבהרים ובפנים הארץ היה זה ספטמבר החם ביותר מתחילת המדידות - הן ביום והן בלילה - והוא שבר את השיא הקודם שנקבע עבור חודש ספטמבר לפני חמש שנים בשיעור ניכר. מהשוואה של ספטמבר 2020 לכלל חודשי השנה בעבר, עולה שבממוצע מרחבי ארצי הוא מדורג במקום הרביעי ב-70 השנים האחרונות. לפניו מדורגים אוגוסט 2010, אוגוסט 2015 ויולי 2017. 

מבקרים בנחל פרת, בספטמברצילום: אוהד צויגנברג

השירות המטאורולוגי ציין עוד כי ספטמבר השנה היה חם יותר מחודשי הקיץ המרכזיים, כלומר יולי ואוגוסט. זהו דבר יוצא דופן, וב-70 השנים האחרונות הוא התרחש עוד פעם אחת בלבד, בקיץ 1986.

כמעט כל הימים בספטמבר היו חמים מהממוצע, ובמיוחד בלט גל החום בחלקו הראשון של החודש. שיאו של הגל היה בתחילתו, בין 3 ל-5 לספטמבר נמדדו ערכים קיצוניים, בחלקם שוברי שיאים, לא רק עבור חודש ספטמבר אלא ביחס לכל השנה. הטמפרטורה הגבוהה ביותר - 48.9 מעלות - נמדדה באילת, וזוהי הטמפרטורה הגבוהה ביותר לכל השנה בתחנה זו מתחילת המדידות בה לפני יותר מ-70 שנה. בכפר בלום (47.0 מעלות) ובאיילת השחר (46.6 מעלות) נשברו גם כן ערכי השיא המוחלטים לכל השנה. 

עדות נוספת למידת החריגות של ספטמבר האחרון הוא המדד של רצף הימים החמים בכמה תחנות מדידה. בירושלים (תחנת גבעת רם) היה בחודש שעבר רצף של 24 ימים עם טמפרטורה של 31 מעלות ויותר - מ-28 באוגוסט עד 20 בספטמבר. מתחילת המדידות ב-1867 לא היה רצף דומה שעיקרו בספטמבר. בחודשים יולי-אוגוסט היו שני מקרים כאלה בלבד, ב-1922 וב-1887. בבאר שבע היו 12 ימים רצופים עם יותר מ-36 מעלות. בעבר אירעו מקרים דומים - בספטמבר 1931 ובאוגוסט 1922. בכפר בלום היו 8 ימים רצופים עם יותר מ-40 מעלות. עד כה לא היה רצף דומה מתחילת המדידות בתחנה לפני יותר מ-65 שנה, בכל חודשי השנה.

ים המלח, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

שבירת השיאים בישראל עולה בקנה אחד עם נתונים על התחממות מרחבי העולם. מערך מעקב מזג האוויר של האיחוד האירופי, "קופרניקוס", דיווח  ששנת 2019 השלימה רצף של ארבע שנים חמות במיוחד לעומת הממוצע הרב שנתי. כמו כן, השנים האחרונות מתאפיינות בריבוי תופעות קיצוניות כמו גלי חום ממושכים בליווי לחות נמוכה, אשר את השפעתם ניתן לראות כבר עתה. כך למשל, ד"ר עמיר גבעתי, מומחה למזג אוויר, מסביר כי גל השריפות חסר התקדים במערב ארה״ב הואץ עקב תנאים מטאורולוגיים קיצוניים שכללו טמפרטורות גבוהות (49 מעלות בלוס אנג'לס, שיא של כל הזמנים), אחוזי לחות נמוכים במיוחד (10%) ורוחות מזרחיות עזות (מהירות רוח ממוצעת של 40 עד 50 קמ"ש עם משבים של מעל מאה קמ״ש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ