רגע בטבע: מטורף קטלני לנכס כלכלי

בביצות הפנטנל שבאמריקה הדרומית חי היגואר, שארגון שמירת הטבע הבינלאומי Panthera פועל למען הגנתו. פעילות הארגון הפכה את היגואר למושא הערצה, ועשרות אלפי תיירים מגיעים לצפות בחתול הענק

כתב וצילם: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נמרה
כתב וצילם: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בסוף חודש נובמבר יצאנו, קבוצה קטנה של אנשי החברה להגנת הטבע, לביקור בברזיל בכדי לצפות מקרוב ביגואר וללמד כיצד ארגון שמירת הטבע הבינלאומי פנתרה (Panthera) פועל לשימור היגואר בביצות הפנטנל.

פנתרה הוקם במטרה להגן על חתולים גדולים בכל רחבי העולם. אחד ממייסדיו היה ד"ר אלן רבינוביץ, זואולוג ואיש שמירת טבע אמריקאי שהקדיש את חייו לשמירה על חתולים גדולים ובית גידולם. הארגון שהוביל דגל בשילוב של מחקר, פיתוח פתרונות בשיתוף חקלאים ופעולת עומק קהילתית. התארחנו בחוות בקר פעילה שפנתרה רכשה ובה היא מקיימת פעילות שוטפת של מחקר וגידול בקר. הארגון מפעיל בה גם בית ספר יסודי ומכשיר מדריכי טבע מקומיים.

נקבה רטובה מתייבשת על גזע אחרי חציית הנהר
נקבה רטובה מתייבשת על גזע אחרי חציית הנהרצילום: עמיר בלבן / החברה �

עיקר השינוי ביחס ליגוארים בפנטנל הצליח הודות למחקר שהוביל לפיתוח מערכת גדרות חשמליות ושילוב של תאו מים עצבני בעדרי הבקר. הפעילות הקהילתית ובית הספר היסודי הפכו את היגואר למושא הערצה בקהילה. חברות התיירות המקומיות נהנות מעשרות אלפי תיירים שנוהרים לצפות בחתול המופלא.

מדריך מקומי הוביל אותנו בסירת מנוע אל נחלות של יגוארים שאינם מפחדים מבני אדם. עם קצת מזל ניתן לצפות בהם כשהם במנוחה, מתייבשים מהגשם הטרופי, מנמנמים בצל או מפטרלים בגבול נחלתם. עם הרבה מזל ניתן לצפות ביגואר מזנק על קאיימן או קפיבארה שמנמנה. השיט האיטי והרגוע בנהר הקויבה מספק תצפית מרהיבה על הטבע הטרופי המופלא של ברזיל.

במהלך הביקור, ובעיקר לאחר החזרה לארץ, ניקרה המחשבה על ההחמצה המקומית שלנו - הכחדת הנמר במדבר יהודה והנגב. את ההשראה ומה שלמדנו ננסה ליישם בתחומי עיסוקנו בחברה.

משפחת קאפיבארות דשנה במנוחה על הגדה
משפחת קאפיבארות דשנה במנוחה על הגדהצילום: עמיר בלבן
נקבה צעירה במארב על גדת הנחל
נקבה צעירה במארב על גדת הנחלצילום: עמיר בלבן
זכר בוגר במנוחה
זכר בוגר במנוחהצילום: עמיר בלבן
זכר מתגנב, על גדת נהר הקויבה
זכר מתגנב, על גדת נהר הקויבהצילום: עמיר בלבן
לוטרת ענק אוכלת דג
לוטרת ענק אוכלת דגצילום: עמיר בלבן
נקבה נחה בצל
נקבה נחה בצלצילום: עמיר בלבן
זכר ענק מפטרל על גבול הנחלה
זכר ענק מפטרל על גבול הנחלהצילום: עמיר בלבן
תקריב מבעד לשורשי אוויר
תקריב מבעד לשורשי אווירצילום: עמיר בלבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ