רגע בטבע: הציפור הטרופית שהסתגלה לחיים בישראל

הצחנן המבאיש – נציג של צמחייה טרופית קדומה ששרדה בישראל – הוא מקור מזון עבור הצופית הבוהקת, ממוצא טרופי גם כן. בדומה לשיח, גם הגינות העשירות בצמחים עם צוף מסייעות לציפור השיר לשרוד את ימי החורף בארץ

עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זכר של צופית פורס כנפיים
צילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע

הצחנן המבאיש הוא אחד הצמחים היחידים שפורחים בשיא החורף הים-תיכוני. השיח נקרא על כך בשל הצחנה שנודפת מהעלים כשממוללים אותם. הצחנן הוא נציג של צמחייה טרופית קדומה ששרדה בישראל. כיאה לצמח טרופי הוא משיר את עליו בשיא הקיץ ופרחיו הצהובים מלאים בצוף מתוק. את הפרחים מאביקים דבורים ומגוון ציפורי שיר. זהו ככל הנראה הצמח המקומי היחידי שנעזר בציפורים להאבקה.

זכר צעיר צופה בבוגרים ולומד בפעם הראשונה מהו טעם הצחנן
זכר צעיר צופה בבוגרים ולומד בפעם הראשונה מהו טעם הצחנןצילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע

הצופית הבוהקת היא גם מין ממוצא טרופי שצריך להתמודד עם תנאי חורף קיצוניים. החורף הישראלי מביא את הציפור בעלת הגוף הזעיר, החובבת חום, צוף ומגוון עכבישים עסיסיים אל קצה גבול היכולת.

זכר מסרק נוצות באלה סמוכה אחרי ארוחה
זכר מסרק נוצות באלה סמוכה אחרי ארוחהצילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע
נקבה לוגמת צוף ואבקני הצחנן מלטפים לה את המצח
נקבה לוגמת צוף ואבקני הצחנן מלטפים לה את המצחצילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע

הצלחתה הרבה של ציפור השיר בישראל נזקפת לא פעם להתפתחות היישוב העברי מאז קום המדינה. שפע של גינות צופניות בקיבוצים והמושבים אפשרו לה "לדלג" מבקע ים המלח אל שדרת ההר, מישור החוף ולאכלס בהדרגה את כל ערי ישראל.

זכר מופלל עם אבקנים על המצח
זכר מופלל עם אבקנים על המצחצילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע
זכר בוגר בעמדת זינוק לעבר צחנן
זכר בוגר בעמדת זינוק לעבר צחנןצילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע

מקומו של הצחנן המבאיש נעלם מסיפור שגשוגה, חלק מהצלחתה היא החבירה לבעל ברית טרופי ששרד בנוף הצומח המקומי. כיאה לצמח טרופי הצחנן פורח "הפוך" מהצמחים הים- תיכוניים מאמצע חודש דצמבר ואל תוך ינואר. זאת התקופה הקשה ביותר עבור הצופיות והצחנן הוא ממש הצלה.

זכר באקרובלנס בדרך אל הפרח
זכר באקרובלנס בדרך אל הפרחצילום: עמיר בלבן / החברה להגנת הטבע
הצבעים הפיזיקליים הבוהקים הם שבירה של האור על המבנה המיקרוסקופי של הנוצות – צבעים אלו נפוצים ביערות טרופיים חשוכים
הצבעים הפיזיקליים הבוהקים הם שבירה של האור על המבנה המיקרוסקופי של הנוצות – צבעים אלו נפוצים ביערות טרופיים חשוכיםצילום: עמיר בלבן / החברה �

בימי החורף הקרים הופכים הצחננים בשדרת ההר ובשפלת יהודה לאחד ממוקדי המשיכה שמרכזים עשרות רבות של צופיות שמגיעות ממרחקים כדי ליהנות ממקור צוף יחיד זה. זאת גם הזדמנות לפגוש בנקבות לקראת עונת הקינון שתתחיל עוד חודשים.

אז אם תהיתם לאן נעלמו הצופיות שבגינה – חפשו את הצחנן הקרוב לביתכם. ואם תרצו ליהנות מצופיות בחורף, שתלו צחננים בט"ו בשבט הקרוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ