רגע בטבע: שועלים, לא רק בהר הבית

עיריות החלו להחליף את מערך הפחים הישן בפחים שמונעים נבירת בעל חיים. באחרונה זה נעשה בשכונת נווה יעקב בירושלים. התוצאה: השועלים חזרו לשטח מחייתם הטבעי

עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שועל מתגרד
שועל מתגרד צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
עמיר בלבן
החברה להגנת הטבע

השועל המצוי מלווה את האדם משחר ההיסטוריה. כך הוא מלווה גם טורפים גדולים בארץ ובכל העולם – הוא ממתין בסבלנות לשיירי מזון או לרגע שבו יוכל לגנוב ביס מטרפם של אחרים. מערך האשפה המיושן בחלק ניכר מערי ישראל, שחשוף לנבירת בעלי חיים, מהווה עבורו ועבור חיות בר ובית רבות אחרות מקור מזון בלתי נדלה. 

זוהי גם הסיבה לשגשוג החיות בסביבה העירונית ולעלייה בדיווחים על קונפליקטים בין חיות בר ובני אדם. כך בשנים האחרונות יש התפרצות כלבת בשל היתקלויות של תנים עם בני אדם בבית שאן, או חזירי בר שתוקפים אנשים בחיפה. שפני הסלע שנושאים את הטפיל שגורם למחלת הלישמניה – המכונה גם שושנת יריחו - מחדירים עמוק את המחלה לתוך השכונות בצפון הבירה. באחרונה סרטון שהפך לוויראלי תיעד גורי שועלים מתבגרים משחקים בגן הארכיאולוגי שמתחת להר הבית, בכותל הדרומי. קשה היה להתעלם מההקשר המקראי. במגילת איכה מתואר "הר ציון", כלומר הר הבית החרב כ"שֶׁשָּׁמֵם, שׁוּעָלִים הִלְּכוּ-בוֹ". 

בשנים האחרונות עיריות מחליפות את מערך הפחים הישן, החשוף לנבירת בעלי חיים - בפחים טמונים שמונעים זאת. בכך העיריות עושות מהפיכה תברואתית של ממש בסביבה העירונית: אשפה ביתית מהווה את עיקר מזונם של חיות בר רבות בערי ישראל, כמו חזירי בר, תנים, שפני סלע, שועלים, חולדות, עורבים אפורים והודים ועוד רבים אחרים. הפחים המוטמנים גורעים מאות טונות של מזון זמין למינים מלווי אדם ומינים מתפרצים שפוגעים בבריאות הציבור ובחיות הבר כאחד. 

גם עבור חיות הבר השינוי במערך הפחים הוא מהפכה חיובית. גריעת מקורות מזון בלתי מוגבל מצמצמת את האוכלוסייה ומתאימה את גודלה לכושר הנשיאה של אתרי הטבע העירוניים. ירידה במספר הטורפים מסייעת לשרידות של אוכלוסיות פגיעות של צבאים וחיות בר קטנות שאוכלוסייתן נעלמת עקב טריפת יתר של מינים מלווי אדם.

שועל מצוי, זכר, עם פרוות קיץ קצרה
שועל מצוי, זכר, עם פרוות קיץ קצרהצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בשכונת נווה יעקב בירושלים החליפו לפני כמה חודשים את הפחים הישנים במערכת טמונה שמונעת נבירה של בעלי חיים. השינוי היה מיידי ומרשים. השועלים כמעט ונעלמו מהרחובות וחזרו לצוד כמו בעבר הרחוק בוואדיות ובמדרונות שמתחת לשכונה. המראה השגרתי כל כך של פח אשפה גולש ועליו שועל, להקת עורבים, שפני סלע, חתולים וחולדה חוסל.

השבוע צילמתי שועלים ביער מיר מתחת לפסגת זאב בשגרת בוקר מנומנמת. הגורים כבר יצאו לעצמאות ולזכר יש זמן להעביר את שעות הבוקר הראשונות בטיפוח עצמי, אמבט שמש וגירוד מפנקים. 

נמנום של בוקר
נמנום של בוקרצילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ