גישה תכנונית חדשה מנסה ללכת לקראת הבדואים ולהתחשב בצורכיהם

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטע זיתים בלקיה
מטע זיתים בלקיה. דוגמה לשילוב פעילות חקלאית ליד שטח בנויצילום: אדריכלית נוף טלי וקסלר
צפריר רינת
צפריר רינת

בעיות התשתית והתכנון של היישובים הבדואיים בנגב עולות מדי פעם לסדר היום הציבורי, ונעלמות די מהר. בשטח הן רק מחריפות, ובנוסף לקשיים בחיי היום-יום של התושבים יש להן השלכות סביבתיות מרחיקות לכת. מדובר בין היתר בזיהום שטחים נרחבים בפסולת ובהידרדרות במצבם של בתי גידול ייחודיים של טבע ונוף בגלל בנייה שמתפזרת למוקדים רבים.

בשנים האחרונות מתפתח כיוון תכנוני חדש, המביא בחשבון את הבנייה הבדואית הקיימת ומנסה להסדיר אותה ולשלבה במסגרת יישובים באופן שיתאים לצרכים הקהילתיים והתרבותיים של התושבים. יש המכנים זאת "תכנון מכבד", בניגוד לזה שהוכתב בעבר מגבוה על ידי המדינה. גישה זו תוצג היום על ידי אדריכליות הנוף אורנה בן ציוני וטלי וקסלר, בכנס ה–17 של אדריכלי הנוף שייערך בחיפה.

וקסלר עובדת במשרד האדריכלים "נחלת הכלל", ובן ציוני במשרד התכנון "אב אדריכלות נוף". משרדים אלה שותפים בתכנון יישובים בדואיים שזכו להכרה חוקית מהמדינה. הם עושים זאת באמצעות "הסדרה במקום", שמשמעותה שילוב בנייה קיימת, שלא היתה חוקית עד היום, בתוך מסגרת של יישוב. גישה זו מקובלת על הרשות הממשלתית לפיתוח והתיישבות הבדואים, שהזמינה את עבודות התכנון. שותף חשוב בתהליך הוא אדריכל מנסור אל סאנע ממשרד "לרמן-בן שושן אדריכלים ומתכנני ערים", שהוא תושב היישוב הבדואי לקיה.

העבודה נעשית היום בכמה יישובים, ובהם סעווה שממזרח לתל שבע, שהיה יישוב לא מוכר על ידי המדינה וזכה לפני כמה שנים למעמד חוקי. כל משרד נדרש לתכנן כמה מתחמים בכל יישוב, לאחר שהוכנה לו תוכנית מתאר כללית. בין היתר נדרשה התייחסות לאוכלוסייה גדולה הגרה בשולי יישובים מוכרים, אבל מחוץ לתחום המוניציפלי שלהם, וקשורה בקשרים משפחתיים עם תושבי היישוב. כדי לשלבה נדרש שינוי בגבול היישוב, כך שיכלול גם את תושבים אלה, ומתן מענה תכנוני הכולל תשתיות מים וביוב, דרכים וחשמל.

העבודה מתבססת על ידע מקומי של התושבים על צורכי היישוב וההיגיון שעמד מאחורי הבנייה הקיימת. בניגוד לשכונות מגורים ביישובים וערים אחרות, שגרות בהן משפחות שונות, ביישובים הבדואיים השכונה מתבססת על משפחה מסוימת. היא מחולקת למתחמים, שבכל אחד מהם מתגוררת קבוצה מבני המשפחה. במתחם יש, על פי התכנון החדש, חלוקה לשטחים ציבוריים ומבני מגורים, התואמת את החלוקה שיצרו התושבים עצמם. כמו כן יש התחשבות מיוחדת בנשים, וגובשה רשת של דרכים ושבילים המאפשרת להן לנוע בחופשיות בלי להפר את כללי הצניעות המקובלים בחברה זו. צורכי היישובים מחייבים גם שימוש יצירתי בשטחים ציבוריים פתוחים. ביישובים הבדואיים נוהגים לקיים אירועים כמו חתונות ברחוב, הנסגר במיוחד לכבוד האירוע. בשכונות החדשות ביישובים כמו לקיה תוכננה כיכר עירונית, שבה יתאפשר לקיים אירועים בלי לסגור רחובות.

מרכיב חשוב נוסף בתכנון הוא התייחסות לתביעות הבעלות על הקרקע של בדואים רבים. כל הניסיונות שנעשו עד היום לפתור את סוגיית הבעלות לא צלחו. התכנון החדש מבוסס על הפרדה בין המגורים והתשתיות לשאלת הבעלות. מתחמי המגורים או הבנייה לצורכי ציבור, ובכלל זה דרכים, תוכננו כך שלא יחדרו לשטח שלבדואים מאזורים אחרים יש בו תביעת בעלות.

לא בכל המקרים ניתן לקיים את עקרון ה"הסדרה במקום". יהיו מקומות שמגורים יועתקו בהם לשטחים אחרים בתחום היישובים המוכרים. זהו אתגר מורכב, שידרוש התאמה של הבנייה החדשה לתנאים הטופוגרפיים של היישוב ושילוב נכון עם מתחמים אחרים. ההערכה היא, שבעתיד יהיה תהליך של עיור, שיביא לציפוף הבנייה. בלא תהליך כזה, צפוי דלדול נוסף של השטחים הפתוחים בצפון הנגב.

ילדים ומבוגרים מחפשים בזבל
מטמנה בין צומת טללים לאשלים. ילדים ומבוגרים מחפשים בזבלצילום: אליהו הרשקוביץ

חלקם של אדריכלי הנוף מורגש במיוחד בהתייחסות לשטחים הפתוחים בתוך היישובים ומסביב להם. התכנון כולל שימור של ערוצי הנחלים ועידוד לגידול זיתים, או גידולים אחרים. הדבר בולט בלקיה, שבה כבר ניטעו עצי זית בערוץ נחל העובר ביישוב. כמו כן נעשה מאמץ לשמר רצף של שטחי ציבור, שמקצתם יוכלו לשמש למעבר עדרים, כחלק מהפעילות החקלאית. עם זאת ברור, שבלא ניהול יעיל של הרשות המקומית, הכולל אכיפת החוק, יהיה קשה לשנות את המצב הנוכחי, שבו ערוצי נחלים נהפכו לאתרי פסולת. בנוסף, תידרש תשתית מתאימה של מתקנים לאיסוף אשפה, שגם היא חסרה מאוד ביישובים רבים באזור.

המדינה כבר כשלה בעבר בתכנון ובהקמת היישובים המוכרים, שנעשו נחשלים ומוזנחים. הפעם אמור להיות בסיס תכנוני, המותאם יותר לצרכים של הבדואים ולמסורת ההתיישבותית שלהם. ההמשך תלוי במידה רבה בכושר הארגון וההתגייסות של המדינה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ