צה"ל בוחן פריצת דרך לכלי רכב כבדים בשמורת הטבע יער ברעם שבצפון

מלבד התוכנית בשמורה, הכוללת מגוון רחב של מיני צומח וחי, הצבא שוקל אפשרות לפרוץ דרך בשמורת נחל כזיב. החברה להגנת הטבע מתנגדת לפגיעה בשמורות: "פונים לנציגי הצבא לקיים דיאלוג וחשיבה משותפת על חלופות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמורת הטבע יער ברעם, החודש. לפי החברה להגנת הטבע, ציר שייפרץ יחייב כריתה והעתקה של מאות עצים

צה"ל ממשיך לקדם פריצת דרכים בשמורות טבע בצפון כחלק מהיערכותו בגבול עם לבנון, ולאחרונה הוא בוחן תוכנית לפריצת דרך לכלי רכב כבדים בשמורת הטבע יער ברעם. החברה להגנת הטבע מתנגדת לפגיעה בשמורה וקראה לצבא לבחון חלופות אחרות. צה"ל עדיין שוקל את האפשרות לפרוץ דרך גם בשמורת הטבע נחל כזיב.

הצבא מקדם כבר יותר משנה תוכנית כוללת לצירים לאורך הגבול. על פי החברה להגנת הטבע, רוב התוכניות שהוצגו לארגון על ידי צה"ל מבוססות על הרחבת דרכים קיימות ולכן אינן פוגעות בסביבה. אולם לצבא יש כמה תוכניות לפריצת דרכים גם בשמורות טבע, ואחת מהן נקראת "ציר צבעון". מדובר בדרך שתעבור בתוך שמורת הטבע יער ברעם, סמוך ליישוב צבעון.

שמורת הטבע יער ברעם, ב-2008צילום: ירון קמינסקי

בשמורת יער ברעם, המשתרעת על שטח של אלף דונמים ושביל ישראל עובר בה, השתמר יער של עצי אלון גדולים במיוחד ויש בה חורש טבע המקיים מגוון רחב של מיני צומח וחי. נראה שהחורש נשמר וניצל מכריתה כי הוא נמצא בשטח שהיה שייך לכנסייה המרונית. בשטח יש כשמונים מיני פטריות ייחודיות לגליל וגדל בה הצמח סחלב מצויר שהוא מין הקיים רק בצפון הארץ ואולי גם בדרום לבנון. בשמורה אפשר למצוא גם את הלטאה הירוקה - מין נדיר ביותר של זוחלים. 

על פי החברה להגנת הטבע, ציר צבאי שייפרץ בשמורה יחייב כריתה והעתקה של מאות עצים בוגרים. הוא יחשוף שטח טבעי לתנועת כלי רכב וייצור קיטוע של רצף השטח המוגן. "הניסיון המר מלמד כי לצירים חדשים יש דינמיקה של המשך פיתוח כך שבמשך הזמן, על ציר זה עלול להיסלל כביש", ציין הארגון בנייר עמדה שהכין בנושא. "אנו פונים לנציגי הצבא לקיים דיאלוג וחשיבה משותפת על חלופות, הן לגבי ציר צבעון והן לכל ציר אחר שיש לו פוטנציאל פגיעה בטבע ובציבור המטיילים". 

שמורת הטבע יער ברעם, ב-2008. בשטח יש כשמונים מיני פטריות ייחודיות לגליל צילום: ירון קמינסקי

בשנה האחרונה בחן צה"ל גם תוכניות לפריצת דרכים בשמורת טבע הצמודה לקיבוץ חניתה וכן בשמורת נחל כזיב. במקרה של חניתה החליט הצבא לוותר על ציר העובר בלב השמורה והסתפק בפריצת ציר אחר שפגעה רק בשוליה. במקרה של נחל כזיב עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי תוואי הציר המתוכנן. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נושא הציר ביער ברעם נמצא בבחינה של מספר חלופות וטרם התקבלו החלטות בעניין".   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ