צפריר רינת
צפריר רינת

לפני שבועות מספר הגיע חקלאי באזור נחל פולג לשטח שהוא מעבד והחליט שהגיע הזמן ליישר את הקרקע. הוא הביא לשטח כמות אדירה של עפר וכיסה שטח גדול בשכבה עבה. תחת העפר נקבר חלק מבריכה עונתית טבעית, אחת מכמה הנוצרות מדי שנה ליד הנחל, ויש בהן מגוון עשיר של מיני צומח וחי.

סיפור הבריכה בפולג משתלב בכרוניקה של קבורת אתרי טבע בישראל. לפעמים זה קורה בהליך מוסדר ועם כל האישורים, לפעמים מדובר ביוזמה מקומית, ללא האישורים הנדרשים. את המחיר משלמים בתי גידול ייחודיים כמו כורכר וחמרה, ומקווי מים שרק מעטים מהם הצליחו לשרוד בגלי הפיתוח והבנייה הקודמים.

הבריכות העונתיות בפולג משמרות מעט מהמורשת האקולוגית המפוארת של בצות, שהיו בעבר באזור. הן יוצרות לפרק זמן של שבועות עד חודשים מגוון מרהיב של צבעים ומראות. המים שוקקים מפעילות של עופות המגיעים לאזור, ואליהם מצטרפים בעלי חיים נוספים. מיני צומח רבים מתפתחים בשטחים הללו, ובחלק מהמקומות המים נשארים, במפלס נמוך, גם לאחר עונת הגשמים. בעבור החקלאים באזור אלה שטחים שהם אמורים לעבד, וההצפות גורמות להם נזק. הם מתמודדים עם הבעיה בין היתר על ידי כיסוי השטחים המוצפים בעפר. בשנים האחרונות היו ניסיונות שונים לקדם תוכנית מקיפה של ניקוז השטח, שתאזן בין צורכי החקלאים לשימור השטחים המוצפים, אבל עד עתה היא לא הגיעה לשלבי יישום.

על פי החברה להגנת הטבע, עבודות עירוּם העפר בחלקה המדוברת נעשו ללא הליך תכנוני מוסדר ובניגוד לחוק. הארגון פנה בנושא לראש המועצה האזורית של חוף השרון, אלי ברכה. בפנייה נכתב, שמדובר בשכבת עפר ופסולת בניין בגובה של 1.5 מטרים. ברכה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה של חוף השרון התבקשו לעצור את העבודות, הנעשות ללא היתר בנייה ותוכניות מאושרות, ולפעול להשבת המצב בשטח לקדמותו. עוד צוין בפנייה, שגם לפני חמש שנים ולפני שנתיים נעשו בשטחי ההצפה באזור הנחל עבודות עירוּם עפר בהיקף נרחב, ועד היום לא היתה כל פעילות אכיפה נגדן.

קרדיט: רשות הטבע והגנים

ברשות הטבע והגנים החליטו לפתוח בחקירה בעקבות פעילות עירום העפר האחרונה, עקב החשש, שתוך כדי העבודות היתה פגיעה בערכי טבע מוגנים. "הגיע הזמן להפסיק להתייחס לבריכות חורף כאל בעיית ניקוז, ולהתחיל להתייחס אליהן כאל ערך טבע שיש לשמור עליו", ציין אורי נאוה, מנהל מחוז מרכז ברשות.

מהמועצה האזורית חוף השרון נמסר בתגובה: "המועצה מקפידה הקפדת יתר על שימור השטחים הירוקים והפתוחים שבשטחה, ונאבקת בזירות רבות מול תוכניות פיתוח אגרסיביות של תשתיות ובנייה שמקדמות המדינה והערים הסובבות את שטח המועצה. השטח המדובר הנו שדה חקלאי, ולא שמורת טבע. לצד שמירה על ערכי הטבע, עומדת זכות החקלאים לעבד את אדמתם ולהתפרנס. בעיות הניקוז מוכרות וידועות לרשויות זה עשרות שנים, אך דבר לא נעשה בנדון".

אם לא יימצא פתרון ניקוז מתאים, ימשיכו השטחים המוצפים של פולג להיעלם. בשנים האחרונות כבר נעלמו כמה מקווי מים ייחודיים, ובהם בריכת חורף ליד צומת הצ'ק פוסט בחיפה, שפינתה מקום למרכז קניות, שהוא כמובן הרבה יותר חשוב מבית גידול לכמה צפרדעים מקרקרות ועופות מים. סמוך לרחובות כוסתה בריכת חורף בעפר במסגרת פעילות חקלאים, ובחולון כוסה חלק מבריכה בגרוטאות כלי רכב.

ערימות עפר שהונחו ליד בריכות חורף באזור נחל פולגצילום: צפריר רינת

ממערב לנס ציונה נעלם אחד מרכסי הכורכר היפים ביותר באזור לטובת יישוב צמוד קרקע. היישוב קיבל את השם "אירוס", על שם בית הגידול של הצמחים שהוא קבר. למרבה המזל, לא רחוק ממנו הוחלט לשמר שטח אחר של גבעות כורכר בתחומי נס ציונה במעמד של גן לאומי. אך לא רחוק משם כוסתה בעפר חלקה המכונה "גבעת האירוסים" על ידי בעלי הקרקע. הגבעה קיבלה את שמה מאירוס הארגמן הנמצא באזור ונחשב למין בסכנת הכחדה. על גבעה זו נמצאו מינים נוספים של צמחים נדירים.

הפגיעה המתמשכת באתרי טבע הולידה בתגובה פעילות ציבורית בניסיון להגן עליהם. לצד התוצאות העגומות של כיסוי אתרים אלה בעפר ובפסולת, יש לציין פעילות שנעשתה באחרונה במצוק החוף ליד שפיים ובגבעות הכורכר ליד נס ציונה, בהשראת לחץ ציבורי. מטרתה לעצור איום אחר על הטבע: רכבי שטח, שנהגיהם רואים בשטחים הללו יעד לנסיעות פראיות. לחלק מגבעות הכורכר כבר נגרם נזק כבד למבנה הקרקע ולצומח והחי בגלל כתישה חוזרת ונשנית של כלי הרכב. בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, ובהן המועצה האזורית של חוף השרון, נחסמו דרכי הגישה שבהן השתמשו הנהגים. התוצאה היא הגנה טובה יותר על חלק מהמקומות וסימני התאוששות של השטח.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"