לא התכוונתי להקמת מדינה מוסלמית בישראל

השייח איבראהים צרצור, ראש רע"מ-תע"ל ויו"ר התנועה האיסלאמית, עונה לאלה הדורשים לפסול את רשימתו: ברור שאנחנו תומכים בהקמת חליפות, אבל רק במדינות ערב ובמדינות מוסלמיות. בישראל אנחנו דווקא עושים מעשים כבירים למען דו-קיום

יואב שטרן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יואב שטרן

עשרות שיחות טלפון זרמו בבוקר יום חמישי שעבר לביתו של יו"ר התנועה האיסלאמית וראש רשימת רע"מ-תע"ל לכנסת, השייח איבראהים צרצור. יום לפני כן דיווחו אמצעי התקשורת כי במסיבת עיתונאים שבה הוצגה הרשימה, אמר צרצור שהוא תומך בהקמת מדינה איסלאמית אחת בראשות חליפה (מונח מוסלמי דתי שמשמעו "מחליף" לנביא מוחמד). אמצעי התקשורת, שחלקם לא ציטטו אותו במדויק, פירשו מיד את דבריו כרצון לשנות את המשטר בישראל. במהדורת החדשות של ערוץ 2 אף קישרו בין רע"מ, המונהגת על ידי התנועה האיסלאמית, לבין ניצחון חמאס בבחירות לפרלמנט הפלשתיני, והכתבה כללה תמונות של אנשי חמאס.

השייח צרצור מסביר, כי דבריו הוצאו מההקשר שבו נאמרו. לטענתו, הוא נשאל במסיבת העיתונאים מדוע המפלגות הערביות לא התאחדו לרשימה משותפת לקראת הבחירות. צרצור אומר, שהחל את תשובתו בקריאה לאחדות בין כל המוסלמים והמשיך בקריאה למפלגות הערביות להתאחד. מכאן, הדרך לתמיכה בהקמת חליפות בשטח ישראל עוד ארוכה. "בוודאי שאנחנו, כתנועה איסלאמית, תומכים בהקמת חליפות, אבל הכוונה שלנו היא למדינות ערב ולמדינות המוסלמיות. אם יש מדינות גדולות כמו ארצות הברית, רוסיה, הודו וסין, גם המדינות הערביות והמוסלמיות יכולות להתאחד. אבל בכל מה שנוגע לישראל, נשמור על קיום איסלאמי-לאומי ונתעקש על זכויות מלאות. לא חשוב אם המדינה הזאת היא יהודית. כל עוד היא דמוקרטית, נתבע ממנה שוויון, כי אנחנו חלק מההוויה כאן", הסביר.

נתווך בין חמאס לישראל

הדעות המתונות שמביע צרצור לא משנות את העובדה שהוא עומד בראש זרם מוסלמי אדוק. מועמד מספר ארבע ברשימת רע"מ-תע"ל, השייח עבאס זכור מעכו, אמר בכנס שערך מרכז "מוסאווא" בשבוע שעבר, כי התנועה האיסלאמית "לא מאמינה בדמוקרטיה, אבל מנסה להפיק ממנה את המרב". אולם מי שבקיא בתולדות התנועה יודע, כי הפלג שלה שהחליט להשתתף בחיים הדמוקרטיים ולהתמודד בבחירות לכנסת משלם על כך מחיר כבד. ההחלטה, שהתקבלה ב-1996, פילגה את התנועה האיסלאמית: בראש הפלג ה"צפוני", שמתנגד להשתתפות בבחירות, עומד שייח ראאד סלאח מאום אל-פחם; בראש הפלג ה"דרומי" עמד בעבר מייסד התנועה, השייח עבדאללה נימר דרוויש, וכעת מנהיג אותו צרצור (שניהם תושבי כפר קאסם).

צרצור תוקף את הפוליטיקאים מהימין שתבעו לפסול את רשימתו מהשתתפות בבחירות, בעקבות הדברים שאמר. לדבריו, "אלה גורמים פשיסטיים שמסתמכים על דברים מסולפים. דווקא הפילוג בתנועה שלנו מעיד כאלף עדים על הגישה שלנו, שמנוגדת לחלוטין למה שטוענים. הם פוגעים דווקא בתנועה לגיטימית שעושה מעשים כבירים למען דו-קיום".

ייתכן שחלק מהקריאות נגד רע"מ מושפעות מהחשש שהמפלגה תתחזק בעקבות ניצחון חמאס בבחירות לפרלמנט הפלשתיני. שייח צרצור מקווה שכך אכן יקרה. "חמאס היא תנועה איסלאמית שקיבלה רוב של קולות התושבים הפלשתינאים, ואנחנו תנועה איסלאמית שיושבת בכנסת. נוכל למלא תפקיד מכריע במגעים בין הצדדים. איך קוראים לזה, שושבין? אנחנו יכולים לתרום בערוצים גלויים או סמויים, ולקרב בין עמדות הצדדים למען שלום, בכל תפקיד שישראל והפלשתינאים יטילו עלינו", אומר צרצור.

להערכתו, חמאס יצטרך, עם קבלת השלטון לידיו, לתקן את הקו הפוליטי שלו כדי לנהל את ענייני הרשות. "בחמאס נעלם הצד המיליטנטי. הוא לא מדבר על מאבק מזוין אלא על ?התנגדות' - וחשוב לדעת שהתנגדות אינה בהכרח אלימה. בפועל, חמאס הפסיק עם האלימות, ואחרי שישראל תכיר בארגון הוא גם יצהיר על כך באופן רשמי. אני מעריך שהיום הזה קרוב מאוד", מסביר צרצור.

בעניין הסדר הקבע, צרצור קורא לזרמים דתיים - יהודיים ונוצריים - לסייע למצוא נוסחה שתשחרר את הפוליטיקאים מענייני הדת: "יש זרמים חרדיים שטוענים שבית המקדש צריך לבוא על כנפי מלאכים, שלאדם אין יכולת לבנות אותו. זה אמנם סמל קדוש ליהודים, אבל זה צריך להישאר כסמל בלבד ולא לעבור לשלב הביצוע, כי כך תפרוץ מלחמת עולם שלישית".

צרצור, לא סרסור

ביתו הצנוע והמטופח של השייח צרצור ממוקם בשכונה חדשה יחסית של כפר קאסם, שבה מצב התשתיות טוב. הראיון עמו נערך במשרד הקטן שבקדמת הבית בו הוא מקבל את אורחיו, שמכיל ספרי דת לצד ספרים העוסקים במעמד האוכלוסייה הערבית בישראל. צרצור, שפעמים רבות לובש חליפה מערבית ועונב עניבה, בחר לעטות הפעם "דשדאשה" - מין גלימה ארוכה שמשמשת אותו לתפילה במסגד. זאת, בניגוד לשייח ראאד סלאח, שמקפיד ללבוש "חליפה פקיסטאנית" וכיפה לבנה גדולה, שמפגינות את סלידתו ממנהגי המערב.

בבחירות הקודמות לא זכתה רע"מ לתמיכה מפעילי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. כך למשל, באום אל פחם קיבלה המפלגה כ-200 קולות בלבד, בדומה למרצ. הפעם מקווים ברע"מ שתומכי הפלג הצפוני ילכו בכל זאת לקלפיות ויצביעו למפלגה. "אני מקווה שתומכיו של השייח סלאח יבינו שיש פה הזדמנות פז לקידום מעמד הערבים בישראל. הערוצים שלנו מול הפלג הצפוני פתוחים ואנחנו אפילו מקווים לפתוח בקרוב סניף באום אל פחם, כדי לקבל שם קולות", הבטיח צרצור. מטרת המפלגה היא לעבור את אחוז החסימה ולקבל שלושה מנדטים לפחות.

האנגלית שצרצור דובר מצוחצחת ("הרבה יותר מאשר עמיר פרץ", הוא מתבדח), זכר ללימודי ספרות ובלשנות אנגלית באוניברסיטת בר-אילן בסוף שנות ה-70. לתנועה האיסלאמית הוא הגיע לאחר שהיה תלמידו של השייח דרוויש במסגד בכפר קאסם. בשנות ה-80 הוא ניסה להתקבל לעבודה כמורה בכפר, אך נדחה על ידי משרד החינוך. ב-1989 נבחר צרצור לראש מועצת כפר קאסם וכיהן בתפקיד עד 1998, אז מונה לראש התנועה האיסלאמית.

האפשרות שהוא ימונה ליו"ר רע"מ עלתה רק בחודשים האחרונים, במקומו של ח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה, מחברי הכנסת הערבים החרוצים ביותר וסגן יו"ר הכנסת. ההחלטה לא עברה בשקט - בגלל עימותים פנימיים בתנועה האיסלאמית ובתוך הפלג הדרומי - אבל צרצור זכה לתמיכתם של השייח דרוויש ושל דהאמשה, ומונה לראש המפלגה.

משפחת צרצור היא מהמשפחות החשובות בכפר קאסם. למרות המשמעות השלילית של השם בערבית (פירושה "ג'וק"), שייח איבראהים מעדיף שבעברית ייכתב שמו בצ', כי המשמעות של כתיבת השם בס' שלילית עוד יותר. לאחרונה הוא חזר מעלייה לרגל למכה. "זו חוויה רוחנית מדהימה", הוא אומר, "הניתוק, העיסוק בנושאי דת וההרגשה החזקה שאתה חלק מאומה של יותר ממיליארד איש ממלאת את המטען הרוחני שאתה מביא".

תחושת השייכות לאומה המוסלמית לא מפריעה לראש התנועה האיסלאמית למתוח ביקורת קשה על נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, שטען לאחרונה כי השואה היא מיתוס. "בקוראן כתוב שמי שהורג אדם אחד, כאילו הרג את כל העולם. בעיני אללה, רצח הוא פשע נגד האנושות שלא עוברים עליו לסדר היום. דבריו של אחמדינג'אד הם טעות גסה, שפוגעת בנו כמוסלמים", מדגיש צרצור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ