אמסלם כן לבד |

הומו זה לא קללה במדינת ניו יורק

קראת למישהו גיי? בית המשפט לערעורים במדינת ניו יורק קבע כי זו אינה עילה לתביעה. בישראל עדיין כן

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

עכשיו זה חוקי: לקרוא למישהו הומו אינו בגדר לשון הרע. עד להחלטה, שהתקבלה בבית המשפט לערעורים בניו יורק, "הומו", "גיי" ושמות תואר דומים נכללו בקטגוריה המשפטית האמריקאית דפמיישן פר סה – השמצה לשמה – הנהוגה בכמה מדינות ארה"ב ומכירה בכוחן הפוגעני של האשמות שקריות בכמה תחומים: התנהלות מקצועית הפוגעת בקולגות, פריצות מינית (בעיקר כשמיוחסת לנשים), מחלה מרתיעה (פיסית או נפשית) והתנהגות פושעת.

"הומו" כאמור נכלל ברשימה הזו עד כה, אבל בית המשפט בניו יורק קבע שאינה יכולה להיכלל עוד ברשימה אוטומטית. "למדינת ניו יורק יש מדיניות ציבורית מוגדרת היטב להגנה וכבוד לזכויות האזרח של אנשים שהם לסביות, הומואים או דו מיניים". ב-1984 פסק בית משפט בניו יורק שהאשמת שווא בהומוסקסואליות דווקא מהווה לשון הרע. אבל כיום, נכתב בפסיקה מאפריל 2012, "נוכח ההתפתחות העצומה שחלה בגישת החברה להומוסקסואליות", אין לזה עוד מקום. בכך דחה בית המשפט את עתירתו של אדם בשם מארק יונתי מבינגהמטון שבמדינת ניו יורק, שתבע אשה אשר חזרה על השמועה שהוא הומו, מתוך תקווה שהדבר יגרום לחברתו להיפרד ממנו.

לבתי המשפט בישראל עוד יש מה ללמוד. ב-1995 בית משפט השלום בתל אביב חייב את עיתון "העיר" ואת עורכו יוסי קליין בתשלום פיצוי בסך 150 אלף שקל לכדורסלן שמעון אמסלם – כי "העיר" פרסם כתבה על אולימפיאדת ההומוסקסואלים והלסביות בכותרת "אמסלם לא לבד". כתב "הארץ" משה טובאל הסביר אז ש"אמסלם, לשעבר כוכבה של קבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב, שימש במשך שנים מטרה לקללות וגידופים מצד אוהדי קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב". ובעיקר קראו לו הומו, "אמסלם ההומו". "קריאה זו לוותה במנגינה של שיר מוכר", המשיך טובאל לתרגם את אווירת המגרש לדפי העיתון, "הקריאות לעבר אמסלם גברו כאשר עמד לקלוע לסל או ביצע מהלכים על המגרש".

גם ב-2010 החליט בית המשפט בישראל שלקרוא למישהו הומו זה לשון הרע, הפעם במשפט של שלושה נגד השבועון טיים אאוט – שהופיעו בתמונה שלכאורה צולמה בערב הפתיחה של ליין מסיבות גייז חדש, ולמעשה צולמה בנסיבות סטרייטיות למהדרין. השופטת אביגיל כהן בבית משפט השלום בתל אביב קיבלה את התביעה: "התובעים לא ניסו לטעון ולא טענו, כי יש דבר מה פסול בהשתייכות לקהילה ההומו לסבית ולא טענו כי השתייכות לקהילה מהווה 'אות קלון'. כל רצונם הוא, שלא להשתייך, בניגוד לרצונם, לאירוע שאין לו כל קשר אליהם ושלא מתאים לאורח חייהם ולסגנון הבילוי שלהם".

תגיות קשורות:

תגובות