איראן: הרס מבנים בפרצ'ין? האשמה לא רלוונטית

שר ההגנה האיראני, אחמד ואהידי, הדף את האשמות המערב בדבר עבודות הסתרה במתקן שבו מבצעת טהראן, על פי החשד, ניסויים בהדק גרעיני

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

שר ההגנה האיראני, אחמד ואהידי, הכחיש הבוקר (יום ב') כי את טענות המערב לפיהן טהראן הרסה מבנים במתקן הצבאי בפרצ'ין, בו היא מבצעת על פי החשד ניסויים במנגנון הנפץ הגרעיני. ואהידי כינה את האשמות המערב "לא רלוונטיות ולא חכמות".

דבריו של ואהידי באים עשרה ימים אחרי פרסומם של תצלומי לוויין חדשים המעידים על עבודות הסתרה המבוצעות בפרצ'ין. בתמונות נראים שרידי שני מבנים שהושטחו, סימנים שהותירו כלים כבדים שככל הנראה עסקו במלאכת ההריסה ועדויות לטמינת עפר ואדמה מחוץ ובתוך גבולות האתר. בהודעה שנמסרה למועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נאמר כי התלומים מלמדים על "פעילות מקיפה" באתר, הנמצא מערבית לטהראן.

האתר בפרצ'ין נמצא במוקד סבבי הדיונים שמנהלות בנפרד שש המעצמות וסוכנות הגרעין עם איראן בניסיון להגיע לפתרון המשבר. מנהל סוכנות הגרעין, יוקיה אמאנו, הביע אתמול אכזבה מסבב הדיונים שהתקיים בסוף השבוע בווינה וציינן כי הוא מעיב על סיכויי ההצלחה של המפגש הבא בין נציגי ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה עם נציגי איראן, בהמשך החודש במוסקווה.

תמונה עדכנית של פרצ'ין המעידה, כביכול, על ביצוע ניסוים במתקןצילום: ISIS, Digital Globe

המבוי הסתום במגעים עם איראן מקרב מאוד את אמברגו הנפט שהכריז האיחוד האירופי על איראן החל מ-1 ביולי - דבר שצפוי להגביר מאוד את הלחץ על הכלכלה האיראנית. דיפלומטים מערביים הביעו תקווה כי החשש מהחרפת הסנקציות, שכבר גרמו לאיראן אובדן הכנסות בהיקף של עשרה מיליארד דולר במגזר האנרגיה לבדו מתחילת השנה, יובילו אותה להתגמשות בסבב השיחות במוסקוה.

בששת החודשים האחרונים הצטמצמה תפוקת הנפט האיראנית מ-2.2 מיליון חביות ביום ל-600 אלף בלבד. לכך, יש להוסיף את הירידה המתמשכת במחירי הנפט בשווקים. קרן המטבע הבינלאומית מעריכה כי איראן זקוקה להתייקרות מידית של הנפט מ-85 דולר לחבית כיום ל-117 דולר, על מנת שתהיה מסוגלת לאזן את תקציבה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ