קולות אחרים |

תושבי דרום ת"א למען הפליטים

לצעדה שערכו אתמול פליטים הצטרפו כמה תושבים ותיקים כדי להזדהות: "החליטו ליפול עליהם רק בגלל שהם שחורים", אמר אחד מהם

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

באילת ובתל אביב מתחילות רשויות החוק, בעידודו החם של שר הפנים אלי ישי, לאסוף מהרחובות אנשים שצבע עורם שחור. אבל בינתיים, בצעדת הפליטים שיצאה מגינת לוינסקי אתמול, תועדו כמה קולות של תושבי השכונה שהביעו מחאה על היחס לפליטים.

"אני מתחבר להפגנה בתור בן אדם, בתור אחד שגם ההורים שלו, יוצאי מרוקו, היו פעם מקופחים בתור יהודים בארץ. מצדק אני פה", אומר בחור בשם אורן, שגר ברחוב צ'לנוב הסמוך, למצלמת הטלפון הנייד של אבי בלכרמן מחדר המצב של המחאה החברתית. "מדברים על פליטים שהם מסתנני עבודה, ואני אמרתי דבר אחד לעצמי ואני אומר את זה לכל הישראלים: החליטו ליפול עליהם רק בגלל שהם שחורים. יש פה סינים, יש פה פיליפינים – מאה אלף, שנותנים להם שעות עבודה ונותנים להם מקומות מגורים ונותנים להם את כל הזכויות – למה? בגלל שהם לבנים? ולמה להם לא נותנים, בגלל שהם שחורים? על זה אני מדבר. מראים רק ת'צדדים הרעים בהם, לא מראים את הצדדים הטובים בהם".

אורן מספר שעבר ליד ההפגנה בדרכו הביתה. "התארגנו פה יפה מאד. הפגנה יפה, מכובדת. אומרים עליהם שהם חיות (...) לא נשבר חלון כאן אז איפה החיות?" // אורן מדבר בהפגנה אתמול:


סילבי ביטון, ממובילות מאהל לוינסקי שקם עם המחאה החברתית של קיץ 2011, אמרה שהמצוקה של תושבי השכונות היתה גדולה, "עוד לפני שהפליטים הגיעו אליה. וזה שעושים עליהום עליהם זה לא לרוחי, ואני חושבת שזה לא יפה גם לעם היהודי שחי ונרדף עשרות שנים – להפוך בעצמו לרודף". ביטון הציעה תחת זאת "קודם כל, קודם כל באמת – להתייחס אליהם כבני אדם, כי עד עכשיו הם היו כמו החולדאות שחולדאי מגדל בגינה. עכשיו אפשר לבדוק כל אחד מאיפה הוא בא, ולטפל כל אחד בעניינו. יש פה פליטים, אתה חתום על אמנה, אי אפשר לזלזל בתנאים. אנשים חיים. הם לא סרטן, הם בני אדם", העירה בהתייחסות לדבריה של ח"כ מירי רגב, שהשוותה את המהגרים מאפריקה לסרטן.

למרות שאורן הגיע להפגנה בלי תכנון מראש, החיבור בין תושבי השכונה הוותיקים להפגנת הפליטים, שארגנו סודאנים חברי הארגון "בני דארפור", החל שבוע קודם לכן על גג ביתה של הפעילה שולה קשת. בלכרמן סיפר ל"הארץ" שכשבוע לפני ההפגנה, קשת אירגנה מפגש בין שתי הקבוצות. "שם, ברגע של חילופי דברים בין אנשי שכונה לפליטים – אדם (קלה, ממארגני הצעדה אתמול) זרק את הכפפה להצטרף וכמה אנשי שכונה נענו והגיעו".

מעטים הגיעו, לדברי בלכרמן, "יש לנו עניין בתור חדר מצב לקדם ולהציג מקומות שיוצרים גשרים. אנחנו מנסים להראות כל הזמן איך מפעילים על כולם מדיניות של הפרד ומשול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ