ליטל לוין

צבא מעניין הוא צה"ל. מצד אחד, נותנים בו פטור (באירועי הווי) לחיילים ששירת נשים פוגעת בציפור נפשם. מצד שני, דוברו מפרסם לכבוד מצעד הגאווה תמונה עם מסר של שלום, אהבה ופינקווש. מצד שלישי, עיתון "במחנה" יורד לדפוס עם כתבה בשם "חיזור ממוקד", ובה עצות חיזור שוביניסטיות לחייל שאספו חיילים בקורס פיתוי. צבא מעניין עם מגע זהב מגדרי.

הפיאסקו האחרון התפוצץ בסוף השבוע שחלף. הכתבה התפרסמה בביטאון הרשמי ובעמוד הפייסבוק שלו, והציגה עקרונות חיזור דומים עד מאוד למשנה המושמצת של "מרכז אמנות הפיתוי", המציע קורסים בצעדי חיזור לא דווקא מעודנים: נגיעות בלי התראה מוקדמת, העלבות והתעלמות כללית מרצונה של האשה. הגינוי הרחב שקיבל "מאפי" אחרי שפרץ לתודעה בדצמבר 2010 לא עצר בעד "במחנה" מלפרסם כעת כתבה אוהדת על חוויותיהם של חיילים בקורס פיתוי עלום. קורס שבו, מדווחת הכתבה בענייניות, משתמשים במונח כמו "לפתוח סט" לתיאור המצב הרצוי שבו חניך מתחיל עם מישהי או עם כמה בנות במקביל.

חיסול, אה חיזור, ממוקדצילום: צילום מסך מפייסבוק

עד מהרה צילום של הכתבה נפוץ בפייסבוק -- בהתחלה מתוך "במחנה" עצמו ואחר כך, משהוסר, דרך גולשים -- רבים מהם פנו בכעס אל "במחנה". "פרסום הכתבה רק מראה על היחס לנשים כבנות אדם והתפיסה שלכם אותן כמשהו שצריך 'לכבוש' בכוח למרות התנגדותן, כי הרי אין חשיבות למה שהן מרגישות והן לא יכולות להחליט בעצמן עם מי לצאת", כתבה אחת.

זה הולם. לא צריך להיות פמיניסטית כדי להבחין ששפת הכיבושין שואלת את דימוייה מעולם הצבא, וגם להיפך. האישה כבושה, והנכבש נשי ("תמת ההשפלה של 'האויב' על ידי התייחסות אליו כאל נשי (...) נצפתה במצבים קולוניאליים שונים", כתבה האנתרופולוגית וינה דאס ב-2003, זמן קצר לפני שחיילים וחיילות אמריקנים עינו, אנסו והשפילו מינית אסירים עיראקים בכלא אבו גרייב).

הכתבה "חיזור ממוקד" מערבבת כיבוש וכיבושין כבר בכותרתה, והצבא חודר לעומק זירת הבשרים: "איזה חייל לא היה רוצה לחזור הביתה בסוף השבוע לחברה אוהבת? חמישה חיילים שחיפשו אהבה ולא מצאו, החליטו שאם ההר לא יבוא אל מוחמד, מוחמד יפתה את ההר", נזרקת רמיזה תרבותית לאויב. "בקורס מיוחד הם למדו מה בנות חושבות (בערך), איך מדברים איתן (כמעט) ובעיקר, כמו בצה"ל – שהכי חשוב זה הביטחון".

ובגוף הכתבה: "עכשיו מגיעים לשיעור החשוב בקורס, כמעט כמו שיעור נשק בצבא – היום נכנס המגע הפיזי לתמונה. המדריכים ממליצים לתלמידיהם להיות ידידותיים כבר מתחילת הכניסה לזירה, שיכולה למשל להיות פאב. המדריך מיקי מדגים את עקרונות המגע עליי. אני עומד כשגבי מופנה לחניכים. תחילה הוא מניח את ידו בישירות על כתפי. המגע אינו נעים, ויוצר הרגשה של חדירה לפרטיות. לאחר מכן הוא מחליק את ידו בעדינות ואז עוצר באותה נקודה. הפעם הזו כבר סבירה ונראית ידידותית".

ועוד עצה מהצד: "אפשר לרדת על בנות באמצעות נאגים, כדי להוריד אגו מנופח". עולה מהלקסיקון שמצורף לכתבה שנאגים הם "משפטים עוקצניים, על גבול המעליבים", שאומר מחזר למושא חיזורו כחלק מהמאבק על לבה: "הקו בין משפט עוקצני לעלבון הוא דק, ועל כן השימוש בנאגים מוגבל לשלבי ההיכרות הראשונים".

צה"ל הספיק להסיר את הכתבה כבר ביום שישי ופירסם התנצלות בפייסבוק: "הכתבה 'חיזור ממוקד' עוסקת בקורס שמעבירים חיילים בזמנם הפנוי ואינו קשור למסגרת צה״לית. אם תכני הכתבה פגעו או העליבו, אנו מתנצלים. לא זו היתה המטרה. שבת שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ