שעון החורף חוזר השבוע |

משרד הפנים: קיצור שעון הקיץ - לא מנימוק דתי

הצעות חוק להארכת שעון הקיץ לא נידונו בכנסת יותר מחצי שנה וממתינות למושב החורף. שעון הקיץ הנוכחי נמשך 177 ימים בלבד במקום 193

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

משרד הפנים הודיע כי שעון החורף ייכנס לתוקפו במוצאי השבת הקרובה, והציבור יזיז את השעון שעה אחורה. שעון הקיץ נמשך השנה 177 ימים, וזאת על אף שהוועדה לבחינת שעון הקיץ בישראל, בראשות דב קהת, המליצה להאריך אותו ל-193 ימים.

למרות המלצות ועדת קהת, ועדת הפנים לא התכנסה לדון בסוגיה זה יותר מחצי שנה. בעולם נוהגים להחיל את שעון החורף רק מ-1 בנובמבר. החוק הקיים בישראל קובע כי שעון החורף יחל ביום ראשון האחרון שלפני י' בתשרי, בו חל יום הכיפורים, במטרה להקל על הצמים. הצעת החוק החדשה תחליף את התאריך העברי בתאריך הלועזי שנקבע - 1 באוקטובר.

הצעת החוק הממשלתית בעניין הוגשה בחודש יולי 2011, ולפיה שעון הקיץ יוארך עד 1 באוקטובר. רק כחצי שנה לאחר מכן דנה בה ועדת הפנים לראשונה, וזה היה גם הדיון האחרון בעניין. בדיון, שהתקיים בפברואר האחרון נידונה הצעת החוק הממשלתית יחד עם הצעות החוק הפרטיות בעניין, שמבקשות להאריך את שעון הקיץ מעבר ל-1 באוקטובר. הצעתה של ח"כ רונית תירוש (קדימה) מציעה ששעון הקיץ יסתיים ב-10 באוקטובר, והצעתו של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) מציעה לסיים את שעון הקיץ בסוף אוקטובר ובכך ליישר קו עם רוב מדינות העולם. הדיון הסתיים ללא הכרעה.

מפרוטוקול הדיון האחרון שהתקיים בעניין עולה כי משרד הפנים אינו מנמק את הסיבה לאי הארכת שעון הקיץ כדתית, אלא מספק תשובות שונות לשאלה מדוע אין להאריך את שעון הקיץ מעבר ל-1 באוקטובר. עיון בפרוטוקול הדיון מלמד כי מלבד חברי ועדת הפנים נכח בדיון גם יו"ר ועדת הכספים, הרב משה גפני (יהדות התורה) על אף שאינו חבר הוועדה. בדיון אמר גפני כי אינו מתנגד לשעון הקיץ וכי המחלוקת אינה דתית על אף ששעון החורף מתחיל מדי שנה ימים בודדים לפני יום כיפור. "אני תומך בשעון קיץ באופן כללי וחושב שהוא דבר טוב", אמר, "יש כאלה שחולקים עלי. אני אוהב בערב שבת שיש יום ארוך".

בעקבות דברי גפני עלתה השאלה מדוע קיימת התנגדות לכך ששעון הקיץ יוארך עד סוף חודש אוקטובר, אם הנימוק אינו דתי. בתשובה לכך אמרה נציגת משרד הפנים, דרורי שפירא, כי קיימים שיקולים שהוועדה לקחה בחשבון. "אמהות אומרות שהן מתקשות להשכיב את הילדים שלהן כשיש אור", הסבירה. שפירא פסלה את הטיעון בדבר היעילות הכלכלית של שעון הקיץ, אותו הציג הורוביץ, ואמרה שאין מחקר המוכיח אותו.

בדיון בוועדת הפנים נכח גם המדען הראשי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שי סופר, שאמר כי הרשות תומכת בהארכת שעון הקיץ. "לפי סקירה מחקרית והנתונים שיש בידינו, להארכת שעון הקיץ יש תרומה משמעותית להגברת הבטיחות בדרכים ולהפחתת התאונות", אמר. סופר הציג נתונים לפיהם כ-46% מהתאונות מתרחשות בלילה. בתשובה לכך אמר לסופר יו"ר ועדת הפנים, אמנון כהן מש"ס כי "הוועדה (ועדת קהת – ר.ח) ישבה על המדוכה ואמרה שאין השפעה למה שאתה אומר".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), אמר כי "בשל המחלוקת בין הצעות החוק הפרטיות לבין הצעת משרד הפנים שלחתי אותם להגיע להסכמות. עד כה הם לא הגיעו להסכמות וניסינו לעבוד איתם בשיתוף פעולה. אם הם לא יגיעו להבנות, ועדת הפנים תתכנס עם פתיחת מושב החורף ותקבל החלטה שתאמץ את הצעת משרד הפנים". כהן הוסיף כי הוועדה משתפת פעולה עם הח"כים הורוביץ ותירוש. "אני יכול להעביר את זה בלעדיהם אבל אני מתחשב בהם", אמר.

הורוביץ אמר בתגובה כי דבריו של כהן מגוחכים. "כשהממשלה רוצה להעביר דברים היא מעבירה וכשהיא לא רוצה להעביר דברים, אז היא לא עושה זאת", הסביר, "שר הפנים, ש"ס והמפלגות החרדיות בלבד לא רוצות להאריך את שעון הקיץ, אז הן עושות כל תרגיל ומוצאות כל תירוץ אפשרי כדי לתקוע את זה. ההצעות השונות עברו בקריאה טרומית כבר לפני יותר משנה וחצי. היה דיון בוועדת הפנים, דיון משונה, ומאז זה כבוי, לא חלה כל התקדמות. על מה אני בדיוק אמור להתפשר? שעון הקיץ צריך להיות עד סוף אוקטובר וזהו. כבר שנים מתנהל המאבק הזה, וכל שנה אנחנו חוזרים על הריטואל והם מתחמקים מזה. הם יודעים שהחילונים יעשו קצת רעש שלושה ימים וכולם ישכחו מזה עד שנה הבאה".

עד כה חתמו 390,489 אנשים על עצומה שקראה להאריך את שעון הקיץ מעבר ל- 1 באוקטובר. "משמעות ההחלטה היא שמיליוני אזרחים עובדים בישראל ישובו הביתה בחשיכה ויקומו בבוקר לאחר שהשמש חיממה את ארצנו החמה בלאו הכי", נכתב בעצומה, "שעון החורף מקצר את זמן האיכות של הורים עם ילדיהם, מגביר את הסיכון לתאונות דרכים בגלל נהיגה נוספת בשעות החשיכה, מעוות את השעון המקומי לעומת השעונים באירופה וביתר העולם ועולה למשק הישראלי מאות מיליוני שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ