פרשת האסיר X |

הורוביץ: היועמ"ש הבטיח לדאוג לזייגר בכלא

לדברי ח"כ הורוביץ הוא פנה ליועמ"ש עוד ב-2010 ונענה כי הפרקליטות עוקבת מקרוב אחר הפרשה ודואגת לשלום האסיר, אולם מאז לא שמע על גורלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הופתע אתמול לגלות כי האסיר X שם קץ לחייו. הורוביץ פעל כדי לסייע לאסיר בעודו בחייו וניסה למנוע את החזקתו בבידוד. אלא שמאז יוני 2010 הוא לא שמע עוד על גורלו ואתמול התבשר בעקבות התחקיר האוסטרלי על התאבדותו.

הורוביץ אמר ל"הארץ" כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, יצר עמו קשר טלפוני באותה העת והבטיח לו כי הפרקליטות עוקבת מקרוב אחרי הפרשה ודואגת לשלומו וביטחונו של האסיר.

גם היום דרשו חברי כנסת במליאה התייחסות לפרשה. שר הפנים, אלי ישי (ש"ס), ענה במליאה על שאילתה דחופה ולאחר מכן נשאל כמה שאלות על ידי הח"כים:

"כיוון שהשר לביטחון פנים החליט לבטל את בואו למליאת הכנסת באופן תמוה; האם אתה מודאג מכך שבישראל של שנות ה-2000 אנשים מוחזקים בכלא ומתים בו מבלי שהציבור ונבחריו ידעו על כך?", שאלה ח"כ זהבה גלאון (מרצ). ח"כ הורוביץ התייחס למכתב ששלח ב-2010 ושאל "האם אין כאן כשל בסיסי של מערכת אכיפת החוק? מה גם שהכל תחת איפול גורף ואף דרקוני שאין לו מקום במשטרים דמוקרטיים".

השר ישי ענה: "אני לא מכיר מדינה דמוקרטית בעולם כולו כמו ישראל שפועלת באופן חוקי ודמוקרטי, שמדינות אחרות יכולות רק להתקנא בכך, בכל התחומים ללא יוצא מן הכלל, ואני מברך על כך".

במכתב ששיגר אז הורוביץ ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הוא דחק בו למנוע את החזקתו של האסיר בבידוד. במכתב טען הורוביץ כי ״החזקת אסיר או עצור לאורך זמן בניתוק מוחלט מכל אדם ומהעולם החיצון היא רבת סכנות. מעבר לחשש הכבד לפגיעה בזכויותיו השונות של אדם שאין לו שום קשר עם העולם החיצון, הרי דו"ח של שב"ס והמשרד לביטחון פנים קבע כי כליאה מתמשכת בבידוד גורמת לשורה של פגיעות גופניות ונפשיות, עד כדי תגובות פסיכוטיות עמוקות".

עוד כתב, "גם כאשר קיים הכרח לשים אסיר בהפרדה, יש לעשות ככל האפשר כדי להבטיח כי הדבר לא יגרור בידוד מוחלט ושלילת כל קשר עם בני אדם אחרים. דיווח זה מעלה חשש כי העקרונות הללו אינם מיושמים במקרה של אותו 'מיסטר איקס'. מעבר לתנאי הבידוד, אין לקבל איפול מוחלט וגורף על מעצרו של אדם ואולי אף על העמדתו לדין. מעצרים ומשפטים חשאיים אינם קבילים במדינה דמוקרטית חופשית; הם מאיימים באופן ממשי על שלטון החוק ופוגעים באופן עמוק באמון הציבור במערכת המשפט.

"יש מקרים שבהם קיימת הצדקה להטיל איפול על חקירה. אך מרגע שאדם נעצר – וודאי מרגע שהוא מועמד לדין – כבר לא יכולה להיות הצדקה לחשאיות כה גורפת ולאורך תקופה כה ארוכה. הדעת אינה סובלת כי במדינה דמוקרטית יוכלו הרשויות לעצור אנשים בסודיות מוחלטת ו'להעלים' אותם מהעין הציבורית מבלי שהציבור אף ידע כי בוצע מעצר. כך וביתר שאת לעניין העמדת אנשים לדין״, הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ