עמנואל רוזן יוצא לחופשה: "הכל הכפשות אנונימיות"

לאחר פרסום תחקיר "הארץ" על התנהגות לא הולמת כלפי נשים שעבדו עמו, הוחלט הערב כי העיתונאי הבכיר ייצא לחופשה עד לבירור העדויות. רוזן בתגובה ראשונה: "ממתין לבדיקה מהירה"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

חברת חדשות ערוץ 10 הודיעה כי "העיתונאי עמנואל רוזן ייצא לחופשה עד לבירור העדויות שהתפרסמו בעניינו היום. את החלטתו מסר רוזן למנכ"ל חדשות 10, גולן יוכפז, בתום שיחה בין השניים. חדשות 10 תפעל בעניין זה על פי הוראות הדין ככתבן וכלשונן". בנוסף, השעה עצמו המגיש גם מהגשת התוכנית "תיק תקשורת" ומרדיו ללא הפסקה.

ההודעה נמסרה בעקבות פניות אל קברניטי החברה לבדוק את העדויות שהופיעו בתחקיר "הארץ", בו מתארות נשים שעבדו עם העיתונאי הבכיר התנהגות בלתי הולמת ומטרידה. בתחקיר נחשפו עדויותיהן של נשים שעבדו עם רוזן במשך השנים, המתארות מסכת חיזורים אובססיבית ומטרידה.

בעקבות ההודעה, פרסם רוזן לראשונה את תגובתו לטענות: "במשך עשר שנים מתנהל נגדי מאחורי הקלעים ובאינטרנט מסע הכפשות אנונימי, המציג דמות דמיונית שאינה קיימת במציאות: 'עמנואל רוזן המטריד'. בשנים האלה לא היתה כמעט אישה אחת, שעבדה במחיצתי, או שהתראיינה אצלי, שלא תושאלה על ידי מארגני הקמפיין המתוכנן האם פגעתי בה או הטרדתי אותה. עכשיו, כאשר אגודת העיתונאיות החליטה להוציא את מחול השדים הזה מחושך לאור, אני מברך אותה על כך וממתין בקוצר רוח לבדיקה מהירה ויעילה של הדברים כולם. הגיע הזמן להעמיד במבחן המציאות את חרושת השמועות וההשמצות שלא נבדקה איתי ולא נשאלתי עליה. דברי מעולם לא נשמעו. היום אחר הצהריים הודעתי למנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10, גולן יוכפז, על החלטתי לצאת לחופשה מהעבודה בערוץ עד אשר יסתיים תהליך הבדיקה היסודי – ותוסר העננה. אני מקווה שהבדיקה תהיה מהירה לפחות כמו המהירות והקלילות שבה התנפח הסיפור חסר השחר הזה לממדים מפלצתיים".

רוזןצילום: דניאל צ'צ'יק

לידי "הארץ" הגיעו עדויותיהן של יותר מעשר נשים המתארות דפוס פעולה דומה, לצד עדויות אנשי תקשורת בכירים שאישרו כי הכירו את דפוס ההתנהגות מזה שנים רבות. בין הנשים שעדותן הובאה בכתבה היתה א', שעבדה עם רוזן לפני כעשור, כשהיתה חיילת. "התחלתי כעבור זמן קצר לקבל ממנו מסה של הודעות, עשרות ביום ובלילה... ערב אחד נעתרתי לחיזוריו העקשניים והזמנתי אותו אליי. הוא חתר כל הזמן למגע ושוב ושוב אמרתי לו שאני לא רוצה. באיזשהו שלב פשוט הפסקתי להגיד לא. אמרתי לעצמי תשכבי בשקט וזה ייגמר. גם תוך כדי שקיימנו יחסי מין המשכתי להגיד לא, אני לא רוצה, והוא המשיך".

ב', אשת תקשורת אחרת, סיפרה: "הייתי בת 21, היתה לי עבודה ראשונה אחרי הצבא באחד מכלי התקשורת. נכנסתי למערכת חדשה, לא הייתי יותר מידי בקיאה ביחסי זוגיות-מיניות-עבודה. פגשתי שם את עמנואל רוזן והחל חיזור שמעולם לא ראיתי. חיזור אגרסיבי ואובססיבי ברמה יומיומית שהולכת ומתגברת... זה נגמר אחרי שפעם אחת הוא הסיע אותי לאיזה חניון, עם יין, וניסה לנשק אותי וגם חשף את איבר המין שלו וביקש שאלטף אותו. הרגשתי שזה פשוט לא מתאים והתעקשתי שייקח אותי הביתה. הוא ניסה להתעקש שנישאר, אבל בסוף אחרי שהתעקשתי שוב שיפסיק הוא הפסיק. הוא החזיר אותי הביתה ופשוט הרגשתי ריקה ומחוללת".

לאחר פרסום תחקיר "הארץ", פנו אל חדשות 10 "תא העיתונאיות", שחברות בו פעלו בשבוע האחרון לחשיפת הפרשה, וכן "איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית" בדרישה לקיים "הליך משמעותי יסודי לבדיקת הטענות על התנהגות לא הולמת כלפי נשים שעבדו לצידו ותחתיו".

לדברי מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו: "לנוכח ריבוי השמועות והיקפן, אסור היה למעסיקיו של רוזן להמתין, אלא לנקוט גישה פרו-אקטיבית לברור יזום של השמועות. בכך היתה ההנהלה מעבירה מסר של גיבוי לעובדות גם כאשר התלונה מופנית כלפי עובד בכיר ככל שיהיה, גם כאשר לא מדובר בהכרח ביחסי כפיפות". בהודעות "תא העיתונאיות" נכתב כי התא "מבקש להדגיש כי מעבר למקרה הספציפי מדובר בקושי יסודי ועמוק עמו מתמודדות נשים בכלל ובתקשורת בפרט".

עשו לנו לייק וקבלו את כל הכתבות, המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ