הממשלה אישרה העלאת יעד הגירעון; ד"ר קרנית פלוג: "ראוי היה לצמצמו"

ד"ר קרנית פלוג, שהחליפה את פרופ' סטנלי פישר בישיבת הממשלה: "המסר ששלחו לנו חברות הדירוג ביום חמישי האחרון - אנחנו מאבדים שליטה על התקציב"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

מליאת הממשלה אישרה בצהריים את הצעתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להעלאת יעד הגירעון ב-2013 וב-2014. יעד הגירעון חדש לתקציב המדינה ל-2013 יהיה 4.65% תוצר, כ-47 מיליארד שקל, במקום היעד הקודם - 3.0%. היעד ל-2014 יהיה 3.0% תוצר - יותר מ-31 מיליארד שקל - במקום 2.75% תוצר.

בישיבת הממשלה לא השתתף נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, השוהה בחו"ל. המשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, החליפה אותו. לדבריה, "בנק ישראל מברך על כך שהאוצר החליט להעמיד את תקרת הגירעון ב-2014 על 3%. זהו יעד נכון וחשוב, המצביע על המחויבות לחזור למשמעת פיסקאלית. הוא מגלם מאמץ גדול הן של קיצוץ בהוצאות, ביחס להתחייבויות, והן בהתאמה של שיעורי המס ליעד זה.

ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראלצילום: תומר אפלבאום

ביחס לתקציב 2013 אמרה פלוג כי, "גירעון של 4.65% תוצר השנה, אחרי גירעון של 4.2% בשנה שעברה, הוא גבוה. תקציב 2013 הוא תוצאתי מטבע הדברים. קשה לתקן את תוואי הגירעון כאשר אנו נמצאים בעיצומה של השנה, ובשעה שהתקציב החדש אמור לצאת לדרך רק בתחילת אוגוסט. גירעון של 4.65% תוצר השנה, אחרי גירעון של 4.2% בשנה שעברה, שנתיים בהן המשק קרוב לתעסוקה מלאה, הוא גבוה ורצוי היה לצמצמו. עם זאת, העובדה שנעשה מאמץ לצמצם, ולו במעט, את הגירעון עוד השנה, משקפת את המחויבות של הממשלה לטפל בבעיה הפיסקאלית".  

לדברי פלוג, "קיימת חשיבות גדולה לייצר מנגנון מעקב ובקרה על צבר ההתחייבויות העתידיות של הממשלה, כך שיהיו עקביים עם מגבלת ההוצאה. לנושא זה יש משנה חשיבות כדי לוודא שההתנהלות שהביאה אותנו לבעיה שבה אנו מנסים לטפל עכשיו, לא תחזור על עצמה. הצורך הזה מתחדד לנוכח האתגר שצפוי לממשלה בתקציב 2015 - ההתחייבויות לשנת 2015 כבר חורגות מכלל ההוצאה".

לדברי פלוג, "אנחנו עומדים בפני מציאות תקציבית מאוד מורכבת ואנחנו צריכים להתמודד איתה באומץ. המסר ששלחו לנו חברות הדירוג ביום חמישי האחרון, שאנחנו מאבדים שליטה על התקציב, היה ידוע ומובן לנו מזה זמן, לפחות מיולי 2012. אנחנו כבר לא יכולים לטעון שישראל שומרת באופן עקבי על משמעת תקציבית. לכן, למרות שהאוצר עושה מאמץ גדול לגבש תקציב סביר יותר ל-2013 ותקציב טוב ל-2014 , אסור להרפות מהמאמצים. אנחנו צריכים להמשיך ולנסות להפחית את הגירעון ל-2013, אנחנו צריכים להבטיח שנעמוד ביעד הגירעון של 3% ל-2014 ואנחנו צריכים כבר עכשיו להתחיל לפעול כדי שנוכל לייצר תקציב הולם, עם גירעון נמוך, ל-2015 ולשנים שלאחר מכן".

מחאה נגד הטלת מע"מ על פירות וירקות

בתוך כך, מטה המאבק כנגד הטלת מע"מ על פירות וירקות מאיים בשיבוש אספקת הפירות והירקות לשווקים לקראת שבועות, מחשש להטלת מע"מ על פירות וירקות, במסגרת גזרות תקציב 2013/14. בהודעה שפרסם המטה לפני שעה קלה נאמר, "הטלת המע"מ תפגע אנושות בצרכנים, סוחרים וחקלאים. אנחנו נמחיש כיצד יראו השווקים ביום שלאחר הטלת המע"מ על פירות וירקות כבר בימים הקרובים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ