תקציב הביטחון: לפיד ויעלון מושכים בחבל, נתניהו יכריע

נתניהו, לפיד ויעלון ייפגשו היום לדיון בתקציב הביטחון ■ האוצר מבקש לקצץ 4 מיליארד שקל, משרד הביטחון מבקש תוספת של 3 מיליארד שקל ■ עמדתו של נתניהו, שבעבר צידד תמיד בעמדת מערכת הביטחון, עשויה לקבוע את אופי שיתוף הפעולה עם לפיד בהמשך הקדנציה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

1. משחק שחמט מתוח ורווי יצרים מתנהל בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר האוצר שלו, יאיר לפיד, מנהיגי שתי המפלגות הגדולות בקואליציה. שניהם חולקים אותה השקפת עולם כלכלית-חברתית, שניהם רוצים להצליח בתפקידם, שניהם רוצים בהצלחת המדיניות הכלכלית וברכישת אהדת הקהל. כלפי חוץ הם מפגינים שיתוף פעולה, אך במעגלים הפנימיים הם מייחלים איש למפלת יריבו. לא תמיד כל האינטרסים האלה משתלבים. כמו במשחק טקטי, כל אחד מהם מחכה לשגיאה של האחר.

עד כה שמר נתניהו את הקלפים קרוב לחזה. לפני נסיעתו לסין הקפיד לא להתבטא בעניין התקציב, כמו גם בעניין מחלוקת המיליארדים בין האוצר למשרד הביטחון על תקציב הביטחון. בסין, שאליה הגיע מלווה בסוללת כתבים כלכליים, ניסה להתחמק מעיסוק בענייני כלכלה פנים-ישראליים. ובכל זאת נאלץ לחשוף חלק מעמדותיו. לא יותר מדי.

עם שובו לישראל ביום שישי, מיהר להתקשר ללפיד, להביע תמיכה בתקציב ובחוק ההסדרים שגיבש שר האוצר ולקבוע פגישות אתו לקראת המפגש עם שר הביטחון, משה יעלון, ולקראת הדיון בממשלה על התקציב ועל חוק ההסדרים ביום שני.

בערב שבת ראה נתניהו בכאב כיצד השתלט לפיד על הפריים-טיים של כל ערוצי הטלוויזיה. בכל ערוץ שאליו זיפזפ, 2, 10 או הערוץ הראשון, ראה ושמע לפיד. מה שהיה בעבר הקלף החזק שלו, הפנייה הישירה אל העם דרך המסך הקטן, הוא לפתע המכשיר החזק של יריבו. בעודו בסין שמע איך גם ביום רביעי השתלט שר האוצר על החדשות בשלושת הערוצים, כאשר קיים מסיבת עיתונאים עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

2. נתניהו, לפיד ויעלון ייפגשו היום לדיון על גודל תקציב הביטחון ל-2014-2013. מחר תתכנס הממשלה לדיון מרתוני בתקציב ובחוק ההסדרים, שצפוי להסתיים בהצבעה לפני כניסת החג, ביום שלישי בבוקר.

בפגישה היום ישתתפו גם בכירים באוצר, בהם ראשי אגף התקציבים, וכן הרמטכ"ל ובכירים בצה"ל. לפיד יבקש לקצץ 4 מיליארד שקל בתקציב הביטחון ואילו מערכת הביטחון דורשת תוספת תקציב של 3-2 מיליארד שקל, והתחייבויות ביחס לתקציב הביטחון בתקציבי המדינה בשנים שלאחר 2014, כדי שתוכל לממש את התוכנית החמש-שנתית החדשה שלה, "עוז".

לפיד קיווה להגיע להבנות מוקדמות עם יעלון על תקציב הביטחון, כשם שהגיע להבנות מוקדמות עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. לשם כך נפגש כמה פעמים עם יעלון. לאכזבתו, גילה שקשה להגיע להסכמות עם מערכת הביטחון, והפערים בין הצדדים גדולים ולא ניתנים לגישור. לכן נדרשת התערבותו של "המבוגר האחראי", הוא נתניהו. עד כה לא הודיע נתניהו, אף לא בפורומים סגורים, מהי עמדתו, אך אם ללמוד מניסיון העבר, לפיד עשוי לשוב ולהתאכזב: בעבר צידד נתניהו תמיד בעמדת מערכת הביטחון.

באוצר הזהירו בסוף השבוע כי אם תקציב הביטחון לא יקוצץ ב-4 מיליארד שקל, יידרשו קיצוצים נוספים בתקציבי החינוך, הבריאות, הרווחה והתשתיות, שכן האוצר לא ירשה שהגירעון יחרוג מ-4.65% בתקציב 2013 ומ-3% בתקציב 2014. באוצר הדגישו כי בהתאם למתווה ברודט, משרד הביטחון קיבל מאז 2008 תוספות תקציב נדיבות אך לא עמד בחלקו בהסכמים - לקצץ 30 מיליארד שקל מהמערך העורפי ב-2017-2008 ולהפנותם להתעצמות.

ביום חמישי פירסם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הודעת תמיכה בתקציב 2014-2013. "התוכנית מורכבת וכוללת צעדים רבים, הן בצד הוצאות הממשלה הן בצד ההכנסות. זוהי תוכנית אמיצה, שמכוונת להשבת המסגרת התקציבית לתוואי אחראי", כתב פישר.

לדבריו, "מטבע הדברים, הציבור הרחב מרגיש בעיקר את הפגיעה שכל משק בית בישראל יספוג עקב יישום התוכנית. עם זאת, יש לזכור כי לא ניתן לעמוד באתגר התקציבי שמולו אנו ניצבים תוך התמקדות אך ורק בחלק זה או אחר של האוכלוסייה. כפי שציין שר האוצר, הציבור כולו יצטרך לשאת בנטל. בסופו של דבר, השבת היציבות הפיסקאלית תחזק את עמידותו של המשק בפני זעזועים, תסייע למשק למצות את פוטנציאל הצמיחה שלו ותתמוך ברווחת הציבור כולו".

3. בניגוד לעבר הרחוק והקרוב, שרי הליכוד, וגם שרי מפלגות אחרות, כמעט לא התבטאו בנושא התקציב - לא על הגזירות ועל הקיצוצים בכלל, ולא על הקיצוץ בתקציב משרדם בפרט.

אם אפשר להבין זאת במקרה של השרים החברתיים של יש עתיד, שי פירון ‏(חינוך‏), יעל גרמן ‏(בריאות‏) ומאיר כהן ‏(רווחה‏), שמיהרו ליישר קו עם שר האוצר ומנהיג מפלגתם, הרי שהשתיקה של שרי הליכוד מובנת פחות, אלא אם כן קיבלו הוראה מנתניהו לשמור על פרופיל נמוך.

לפיד מעוניין לסיים את הדיון בממשלה על התקציב וחוק ההסדרים מחר, ואם הדבר לא יסתייע, ביום שלישי בבוקר, לפני חג השבועות. לנתניהו הזמן בוער פחות. מבחינתו, אין מניעה לסיים את הדיון בממשלה ביום חמישי.

נכון לאתמול היתה מובטחת ללפיד תמיכה של תשעה שרי בלבד מתוך 22 שרי הממשלה - 5 שרי יש עתיד, 3 שרי הבית היהודי וישראל כץ מהליכוד, שלפיד בא לקראתו כשהסכים לוותר על הקיצוץ בתקציבי הפיתוח של הרכבות.

בניגוד לקודמיו בתפקיד, לפיד נמנע בשבועות האחרונים כמעט לחלוטין מפגישות עם שרים על תקציב משרדם. נראה כי במסגרת משחק השחמט מול ראש הממשלה, לפיד בונה על כך ששרי הליכוד לא יוכלו להתנגד לתקציב שלו. זה ייראה רע מאוד מבחינה ציבורית.

בינתיים יש ללפיד הרבה בעיות מבית. הצמרת הגבוהה של האוצר מרגישה לא פעם שבניגוד לשרים קודמים, השר החדש פשוט לא סופר אותה. לעתים היא קוראת על החלטותיו בעיתונים, כמו בהחלטה להעלאות את יעד הגירעון בתקציב 2013 ל-4.9% תוצר, ואחרי כן ל-4.65%.

לעתים נדמה לצמרת האוצר שלפיד מקבל את ההחלטות במקומות אחרים, ובהתייעצות עם אנשים אחרים בבתים פרטיים. במסדרונות האוצר מדברים גם על מתחים בין צוות לפיד לבכירים שמונו על ידי השר הקודם, יובל שטייניץ.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ