הכנסת אישרה את העלאת מע"מ ל-18%

(עדכון) המע"מ יעלה ב-1% החל מ-2 ביוני 2013 ■ שר האוצר לא השתתף בהצבעה עקב נסיעה לחו"ל ■ לשכתו של לפיד: השר יגיע הלילה לפאריס ואמור להיפגש ביום שישי עם שר החוץ הצרפתי; לאחר מכן ייצא לחופשה פרטית של 24 שעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים139

שר האוצר, יאיר לפיד, יצא היום (ד') לחו"ל ונעדר מההצבעה שאישרה את העלאת המע"מ ב-1%. לפיד עזב לפני מוקדם יותר את המשכן בדרכו לחו"ל. ל-TheMarker נודע כי מדובר בחופשה פרטית.

מליאת הכנסת אישרה את הצו להעלאת ל-18% החל מ-2 ביוני 2013. בעד הצו הצביעו 45 ח"כים ונגדה 39 ח"כים. 19 שרים וח"כים מהקואליציה נעדרו מההצבעה, חלקם בשל התנגדותם להעלאת המע"מ. רק חלק מהם התקזז עם ח"כים מהאופוזיציה.

בין השרים והח"כים שנעדרו: עמיר פרץ, מירי רגב, גילה גמליאל, אורלי לוי, חיים כץ, משה יעלון, אורי אורבך, גדעון סער ועדי קול. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) היה מקוזז אומנם עם לפיד אבל השתתף בהצבעה.

שר האוצר במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול (יום ג') אמור היה לפיד לנסוע לפאריס לוועידת ה-OECD. לפיד ביטל ברגע האחרון את נסיעתו בטענה שהוא נשאר בארץ בשל משבר השוויון בנטל. בעקבות הנסיעה שתוכננה, בוטלה אתמול הופעתו של לפיד בוועדת הכספים שדנה בחוק הריכוזיות. עם זאת, גם לאחר שביטל את הנסיעה, לפיד לא הגיע אתמול לוועדה.

הבוקר קיים לפיד מסיבת עיתונאים בנושא בכנסת ובצהריים עזב את המשכן. גורמים פוליטיים מתחו ביקורת על כך ששר האוצר מוצא לנכון לנסוע לנסיעה פרטית לחו"ל ונעדר מההצבעה על העלאת המע"מ. לדבריהם, מדובר ב"חוסר רגישות ציבורית משווע". גורם בכנסת אמר כי "אולי אח"כ יכתוב לפיד פוסט ד"ש לאחי מחו"ל".

ח"כים בקואליציה מחו על העדרותו של לפיד מההצבעה ואמרו כי "אותנו מחויבים לתמוך בהעלאת המע"מ שאותה הגיש לפיד, אבל הוא עצמו משוחרר מכל חובה להצביע בעד הגזירות שהציג. זוהי חוצפה".

בכירים בליכוד אמרו בתגובה כי "מדובר בשערורייה ובביזיון. לא יעלה על הדעת ששר האוצר נוסע לחופשה פרטית בחו"ל ונעדר מההצבעה על העלאת המע"מ, שבמהלכה לא אושרו קיזוזים של ח"כים".

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אמרה במליאה כי "הידיעה על כך ששר האוצר לא נמצא כאן כיוון שהוא נסע לחופשה פרטית נשמעת לי לא הגיונית. אני מתקשה להאמין גם בדמיוני שאחרי שחתם על הצו להעלאת המס לעניים ביותר. לא נשמע לי הגיוני.

"אבל אתמול יצאה הודעה: "מבטל את נסיעתו למפגש שרי האוצר בשל המשבר הקואליציוני שנוצר" אבל מה לעשות שלא היה משבר. כדי שחס וחלילה לא נדבר על הנושאים האמיתיים - 70% מהחרדים יתגייסו.

"מעשיות אלף לילה ולילה כמה אפשר להאמין... והשאיר לכם חבריי מהקואליציה לעשות את העבודה המלוכלכת בשבילו. אל תעשו בשבילו את העבודה המלוכלכת וזאת עבודה מלוכלכת. אף אחד מכם לא שלם עם ההצבעה הזאת ורבים מכם יודעים שהיא שגיאה קשה ואכזריות, ופחדנות".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון אמרה בתגובה כי "יאיר פגע וברח - הצו להעלאת המע"מ, שלפיד הביא היום לכנסת, פוגע קודם כל במי שיש לו הכי מעט. זה צעד קל, שמאפשר לו לא להתעמת עם טייקונים וקבוצות לחץ. עכשיו לפיד מתחמק גם מהתמודדות עם הכנסת, ובורח מההצבעה על הצעד האכזרי שהוא עצמו יזם".

סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), אמר במליאת הכנסת כי "לפיד נסע בשליחות המדינה לכנס של ה-OECD באירופה. ובשעה חמש עולה על המטוס". זאת על אף שבלשכתו של השר אמרו כי הוא יהיה בחופשה פרטית.

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה כי "נסיעתו של שר האוצר לכנס שרי האוצר של מדינות ה-OECD בוטלה לאור המשבר הקואליציוני בנושא השוויון בנטל. לאור פתרון המשבר הבוקר, יצא לפיד לפריז, שם ייפגש עם שר החוץ הצרפתי, פגישה שתוכננה במסגרת ביקורו שם".

חברי כנסת טענו בתגובה להודעת לשכת האוצר כי לפיד היה יכול לנסוע גם מחר. בתגובה לפניית TheMarker הבהירו בלשכה כי "שר האוצר יגיע הלילה לפאריס ואמור להיפגש ביום שישי עם שר החוץ הצרפתי. מיום שישי בצהריים ימצא לפיד בחופשה פרטית של 24 שעות עם רעייתו".

יש לציין כי לפיד נסע על חשבונו הפרטי, ולא מכספי משרד האוצר או המדינה. גורם בכיר בלשכתו אמר כי כשלפיד יצא לשדה התעופה, אך עדיין לא היה אישור לכך ששר החוץ הצרפתי יוכל לפגוש אותו. "אנחנו מנסים לארגן לו עכשיו פגישה גם עם מזכיר ה-OECD ולא ברור אם היא תצא לפועל", אמר הבכיר.

מירי רגבצילום: מיכל פתאל

חברי הכנסת של הקואליציה נגד העלאת המע"מ

בתוך כך, חברי כנסת מהליכוד ומהקואליציה, המתנגדים להעלאת המע"מ, החליטו להתקזז עם ח"כים מהאופוזיציה בהצבעה במליאת הכנסת שתערך בשעה הקרובה. חברי הכנסת הם מירי רגב וגילה גמליאל מהליכוד. ח"כ אורלי לוי מישראל ביתנו, שמתחה ביקורת על העלאת המע"מ, וראש הממשלה בנימין נתניהו לא נמצאים כעת במשכן הכנסת. לוי מקוזזת אך כמה חברי כנסת מהליכוד עזבו את המליאה מבלי להתקזז מפני שהם חוששים להיות מזוהים עם העלאת המע"מ.

ח"כ מירי רגב עלתה לנאום במליאה ומתחה ביקורת חריפה על העלאת המע"מ. לדבריה, כיוון שהיא מתנגדת למהלך ולא תוכל לתמוך בו, היא העדיפה להתקזז. "לפיד יורק על מעמד הביניים שהביא אותו לכנסת. אני לא מבינה איך הוא יכול להסתכל לבוחריו בעיניים. מה-OECD הפכנו לבולען. לפיד צריך לדעת שבולען זה גם בומרנג. הדבר הכי קל זה להעלות את המע"מ אבל צריך להתאמץ. איפה הפוליטיקה החדשה? איפה היצירתיות והחמלה? אולי עדיף שנחזור לתקופת סלאח שבתי, אז למדינה לא היה כלום אבל לאזרחים היה בריאות חינוך ודיור".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שהציג את הצו להעלאת המע"מ הודיע כי "אם שני הצווים הללו היו עולים בלי קשר לשום דבר אחר, הייתי הראשון שמצביע נגד. העלאת מע"מ היא דבר קשה מאוד, שפוגע בהרבה מאוד בשכבת הביניים וגם ברובד היותר נמוך אבל מה אפשר לעשות שהממשלה הזו שבה אני חבר בקואליציה קיבלה מצב כלכלי עם בור של 40 מיליארד שקל וצריך לכסות אותו - ולכן הגזירות יהיו על הכל. אנו נשאף שכולם ישאו באלונקה ולא רק מגזר או אוכלוסיה מסויימת. היה יותר נוח אם הדיון היה מתקיים יחד עם יתר מרכיבי התקציב. אישרנו את העלאת המע"מ לא משמחה אלא מראיית המציאות".

ח"כ רובי ריבלין (ליכוד) אמר בדיון במליאה כי "מע"מ הוא נטל על האזרחים, שמכה בעיקר בחסרי היכולת מאשר על בעלי היכולת". ריבלין הסביר כי הצביע בוועדת הכספים בעד העלאת המע"מ כי "אפילו מיעוטי היכולת לא יכולים להתקיים אם לא נייצב את כלכלת ישראל כיוון שאנו נמצאים בזמנים של מצוקה".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) אמר כי " העלאת המע"מ תעלה על את מספר העוני בקרב הילדים בכ-5.2% ובעצם 44 אלף ילדים חדשים יכנסו למעגל העוני בזמן שרק לפני כמה ימים התבשרנו שאחוז העוני במדינת ישראל והפער בין העושר לעוני הוא הגבוה ביותר בין כל המדינות המפותחות".

ח"כ דב חנין (חד"ש) טען כי המס הוא מזיק מבחינה חברתית ופרימטיבי. "המס הזה בישראל מופעל בישראל אחרים בעולם. ניתן לחשוב בצורה יותר יצירתית על מע"מ דיפרנציאלי".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "העלאת המע"מ משולה לגניבת ארנקים לחסרי ישע. נדמה שנקלענו לסצינה מתוך קומדיה דל'ארטה בבימויים של הצמד לפיד ונתניהו. האם לציניות אין כל גבול? גם יושבי הקואליציה יודעים היטב כי המע"מ הוא מס רגרסיבי הפוגע במוחלשים ביותר בחברה. משום שבאנו לשנות את רוע הגזירה, אנו מצביעים על פתרונות חלופיים".

הצעת חוק: העלאת המע"מ תחייב את אישור ועדת הכספים

בתוך כך, מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל (הליכוד), הגישה הצעת חוק, שלפיה העלאת המע"מ תחיייב את אישורה של ועדת הכספים.

ח"כ גמליאל אמרה כי "תקנות שונות והחלטות פעוטות יותר מנושא המע"מ באות יום יום מצריכות אישור של חברי ועדת הכספים אך נושא מהותי כמו עניין המע"מ הנוגע לכלל האזרחים אינו מצריך כלל את אישור הוועדה. חוק זה בא למנוע מצב שהתרחש אמש בוועדה. שחברי הוועדה מהווים אוטומטית חותמת גומי של האוצר.

"בפעם הבאה פקידי האוצר יצטרכו לחשוב על פתרונות יצירתיים יותר מאשר לעלות את המע"מ על כל המוצרים באופן אוטומטי לכלל האזרחים כי חברי הוועדה ישאלו אותם שאלות קשות כגון: מדוע לא להטיל מע"מ דיפרציאנלי ואז יצטרכו לתת תשובות לנו ולציבור. ישיבות ועדת הכספים שקופות לכלל אזרחי המדינה לא כמו הדיונים בחדרי משרד האוצר מול טבלאות האקסל".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בתגובה כי: "לפיד מוציא לאזרחים את העיניים. זהו ניתוק מוחלט מהעם ומרגשות הציבור. לפיד לא מחובר, מעלה את המע"מ, מטיל גזירות קשות על הציבור ונוסע לחו"ל. בגלל העלאת המע"מ ויתר הגזירות רבים בציבור לא יכולים לחלום על החופשה הבאה שלהם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ