בנק ישראל: לא יהיה מנוס מהעלאת מסים נוספת בעוד שנתיים

מסמך שפרסם הבנק קובע כי התחייבויות הממשלה ל-2015 כבר גבוהות ב-6 מיליארד שקלים מהתקרה, ו"יהיה צורך בהעלאה נוספת של ההכנסות ממסים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

מסמך חדש של בנק ישראל שפורסם אתמול (ראשון) מותח ביקורת חריפה על ההתנהלות התקציבית של הממשלה ב-2012. במסמך קובע הבנק כי תקציב המדינה ל-2014-2013 פגיע מאוד, ומדגיש כי יהיה הכרח לקצץ בו ולהעלות מסים גם ב-2015 וב-2016, בסתירה להצהרות שר האוצר יאיר לפיד, שהבטיח כי לאחר תקופה קשה יוקל הנטל על אזרחי ישראל.

המסמך קובע כי "כבר עתה התחייבויות הממשלה להוצאות ב-2015 ואילך גבוהות ב-6 מיליארד שקל מהתקרה הקבועה בחוק. במידה והצמיחה לא תהיה מהירה במיוחד, גם אם הממשלה תפחית את התחייבויותיה להוצאות בהתאם לתקרה, יהיה צורך בהעלאה נוספת של ההכנסות ממסים כדי לעמוד ביעדי הגירעון ל-2016-2015".

על פי בנק ישראל, החריגה מתקרת ההוצאה ב-2015 ואילך נובעת מכך שחלק ניכר מפעולות הממשלה להפחתת הוצאותיה ב-2014 הן חד-פעמיות, וכן מהתוספת המוסכמת לתקציב הביטחון ב-2015 ואילך. "כיוון שנותרו עוד שנה וחצי עד לתחילת שנת התקציב 2015, משמעותו של פער זה היא שבשנה וחצי הקרובות הממשלה לא תוכל להחליט על הוצאות חדשות בלי להפחית במקביל הוצאות אחרות", נכתב במסמך.

תחזית בנק ישראל פורסמה, כנראה לא במקרה, 48 שעות לפני הנחת תקציב המדינה החדש על שולחן הכנסת. לדעת הבנק, העלאות המסים ותיקון תוואי ההוצאות היו מחויבי המציאות, משום שבלעדיהם היה צפוי הגירעון לעלות בשנים הקרובות ליותר מ-6 אחוזים מהתוצר, רמה ש"היתה מגדילה את הסיכון למשבר פיננסי".

מקורבי לפיד אמרו אתמול בעקבות פרסום המסמך כי אם הנהגת המשק היתה תלויה בבנק ישראל, הציבור היה נאלץ לסבול גזירות נוספות, כמו למשל מיסוי קרנות ההשתלמות והטלת מע"מ על ירקות ופירות. לדברי המקורבים, התוכנית הכלכלית של האוצר כוללת תמריצים שנועדו לעודד אוכלוסיות שאינן עובדות לצאת לעבודה, מה שאמור להפחית את נטל המס על כל פרט.

פרופ' אליס ברזיס, לשעבר יועצת לבנק ישראל, מתחה אתמול ביקורת על המסמך ועל הנגיד, סטנלי פישר, ואמרה כי "אם הנגיד היה מתייעץ עם עמיתיו האירופים, סביר מאוד כי היה משנה את דעתו. צרפת, שבחרה להעלות מסים כדי להתמודד עם הגירעון, נמצאת כיום בשפל כלכלי עמוק". לדבריה, "אף אחד לא רוצה להשקיע במדינה שמעלה מסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ