חיים ביאור
דניאל שמיל
אבי בר-אלי

אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, השעה עצמו מתפקידיו בנמל בעקבות הפרסום על עסקיו הפרטיים. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני הודיע לחסן שהוא מקבל את החלטתו להשעות את עצמו. מההסתדרות נמסר כי "ההסתדרות תמשיך לעמוד לצד העובדים לקראת המו"מ הצפוי על עתיד הנמלים. בכוונת יו"ר הסתדרות להביא שינוי בחוקת ההסתדרות לפיו לא יתאפשר לחבר ועד להחזיק בעסקים פרטיים המצויים בקשר עסקי עם מקום העבודה".

עוד נודע היום כי רשות החברות במשרד האוצר העבירה בשבוע שעבר דו"ח חמור בעניין תפקודו של חסן ליועץ המשפטי לממשלה. הדו"ח נערך בידי בודק חיצוני, שמונה בידי הנמל בעקבות דרישת רשות החברות.

לפי רשות החברות, "הדו"ח מעלה שאלות מדאיגות באשר לקשר בין עסקיו הפרטיים של יו"ר ועד עובדי הנמל לבין חברת נמל אשדוד והחשש לפגיעה בנמל ובלקוחותיו".

ראש הוועד, אלון חסןצילום: איליה מלניקוב

בנוסף לטיפול של היועץ המשפטי לממשלה, ממצאי הדו"ח יטופלו מיידית גם בחברת הנמל. ביום רביעי הקרוב (18.6), תערוך ועדת הביקורת של דירקטוריון חברת נמל אשדוד דיון בדו"ח, וקבלת החלטות ביחס לדרך הטיפול בו.

מרשות החברות נמסר כי "רשות החברות ומשרד האוצר מצפים שהטיפול בנושא על ידי דירקטוריון החברה והנהלתה יהיה מיידי, כמתחייב ממהות הממצאים, וכי ימוצו הצעדים הנדרשים להפסקה מיידית של כל מצב שיש בו חשש לניגוד עניינים או פגיעה בנמל ולקוחותיו".

בכירים בהסתדרות אמרו אתמול (ש') כי הם רואים בחומרה את התנהלותו של חסן בכל הנוגע להקמת חברות בבעלותו, בתחום התובלה והניקיון, המבצעות עסקים עם נמל אשדוד." מעשיו של האיש מטילים צל על הוועדים בישראל, שרובם ככולם מתנהלים באופן תקין, המשרת את טובת העובדים - שולחיהם", אמרו בהסתדרות.

"ועד נמל אשדוד סוחט את המדינה ואלון חסן סוחט את הנמל" - כך אמר אתמול שר התחבורה, ישראל כץ, בעקבות תחקירי ערוץ 2 והארץ, וחילופי הדברים המילוליים בין יו"ר ועד העובדים נמל אשדוד לבין יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ'.

"פניתי אל שר האוצר שיורה לרשות החברות הממשלתיות לבדוק לעומק את הדברים ולהסיק את המסקנות הנדרשות", אמר כץ. "רק במציאות של מונופולים שמחזיקים את המשק הישראלי כבן ערובה יכולות להתפתח תופעות מסוג זה. אבל הפתרון הוא הרפורמה בנמלים שתצא בקרוב לדרך. בניית נמלים פרטיים מתחרים גם בחיפה וגם באשדוד תייצר אלטרנטיבה תחרותית ותיאלץ את הנמלים הקיימים להשתנות ולהתייעל".

כץ פנה אמש גם ליחימוביץ' וליו"ר ההסתדרות עופר עיני: "שלי היקרה לא מספיק לגנות את אלון חסן, צריך לתמוך ברפורמות שיפסיקו את שלטון המונופולים ויגבירו את התחרות. וליו"ר ההסתדרות עופר עיני אני אומר: עופר ידידי, תפגין מנהיגות, תסלק את חסן ותתמוך ברפורמות. אל תיתן לאלון חסן וחבריו להרוס את המשק הישראלי. כל נמל חדש יוסיף מאות מקומות עבודה ויגדיל את התחרות שתיטיב עם כל אזרח ואזרח במדינת ישראל".

אתמול יצאה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, בראשונה נגד אלון חסן. פרשות השחיתות של חסן נחשפו בשנתיים האחרונות בסדרת תחקירים של שרון שפורר ב"הארץ". במהדורת שישי של חדשות ערוץ 2 פורסמה כתבה נרחבת על העסקים הפרטיים ואורח חייו של חסן.

 יחימוביץ כתבה אתמול בפוסט בעמוד הפייסבוק שלה:  

"הי זאת שלי. אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, לך הביתה. בית מפואר, בריכת שחייה בחצר, רכבי יוקרה, שלל עסקים פרטיים - חלקם באורח מסתורי עושים עסקים עם הנמל, העדפה של קרובי משפחה במכרזים, אווירת פחד וחשבון, סגירת הנמל לרגל אירועים פרטיים. ככה מתנהג שליט ברפובליקת בננות, לא יו"ר ועד.

להיות מנהיג עובדים זאת שליחות מורכבת וקשה, אפילו נעלה. אני יודעת, אני מכירה הרבה כאלה, שמארגנים עובדים מפוחדים, שמייצגים את מי שעובדים קשה ומפרנסים את משפחותיהם בכבוד... שמתייצבים בידיים נקיות ובלהט – אל מול האתגר המורכב של הגנה על הפרנסה ועל הזכויות של מי שבחרו בהם. שעומדים לפעמים מול בעלי שליטה חמדנים, שרוצים רווח גדול כאן ומהר על חשבון עובדים רגילים. שהם שותפים במאבק נגד הפרטת נכסי המדינה ומשאביה לידי כמה משפחות הון.

מנהיגי עובדים אמיתיים חיים בתוך עמם, לא מעליו. הם עסוקים יום ולילה בטובתם של מי שבחרו בהם, לא באיך לנצל את כוחם ולעשות הרבה כסף על הדרך. מנהיג עובדים ראוי צריך להעניק לגיטימציה לעובדים שהוא מייצג ולעובדים בכלל. לגיטימציה להתארגנויות המרגשות שמתרחשות עכשיו אצל עובדי מעמד הביניים, אצל צעירים – בפלאפון, במקדונלדס, בהוט, אצל מורי הקבלן, ועוד ועוד. להעניק לגיטימציה. לא לשלול אותה.

חסן מספק תחמושת קטלנית בידי מי שחלומם הוא שלא יהיו ועדי עובדים בכלל. אלה שהיו רוצים שכל העובדים בלי יוצא מן הכלל יהיו עובדי קבלן נטולי זכויות.

אלון חסן, אתה לא מייצג עובדים באמת.

אתה גורם נזק.

אתה משחק לידי האויבים הציניים ביותר של חופש ההתארגנות, שהיא זכות דמוקרטית בסיסית. 

לך הביתה".

אלון חסן מצידו לא נשאר חייב ופירסם פוסט תגובה, בו הוא כותב כך:


לחברים היקרים שלום!
ימים לא קלים עוברים עלינו עובדי הנמל באופן כללי ועלי באופן אישי ואני משתדל לא להגיב עד שנעבור את הגל בעזרת ה׳. הפעם אני חורג ממנהגי לאור דבריה השפלים,הפופליסטים של חברת הכנסת שלי יחימוביץ.

גברת יחימוביץ' אני רוצה להגיד לך שחוץ מלדבר יפה, להתראיין וללכלך על כל העולם את לא יודעת כלום. עוד אני רוצה להזכיר לך שאותו אלון שאת מדברת עליו לפני שהיית חברת כנסת ידעת לחבק ולנשק ולהתחנף, רק בכדי שנעזור לך להיבחר בפעם הראשונה לכנסת.להזכירך גם בתקופה ההיא היו לי עסקים בבעלותי ועד כמה שאני זוכר פירגנת ואמרת שאני כישרוני.

האמת אחד הטעויות שעשיתי שתמכתי בך אז ולא ידעתי שאת כולך דיבורים כמו התכנית הכל דיבורים שדיברת ברדיו.

שלי היקרה מדיבורים לא יוצא כלום, היתה לך את האפשרות להשפיע ולא עשית זאת ראש הממשלה הציע לך לקבל כל תפקיד בממשלה ודחית אותה. את יודעת למה כי את לא מסוגלת לקבל החלטות. את יודעת רק להעביר ביקורת. חוץ מלדבר ולתת לציבור לשמוע מה שהוא רוצה את לא יודעת, לא מבינה ומפחדת.

כן שלי את פחדנית וצריכים להחליף אותך כמה שיותר מהר, אני רואה בך אשמה במצב הפוליטי של היום. לסיכום שלי אומר לך שנפגש בפריימריז של מפלגת העבודה. אני יהיה מאלה שיעשו הכל להחליף אותך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ