מיום חמישי: אל על שוב תפסיק טיסות היום לאילת - מאות נוסעים ייפגעו

רשות התעופה האזרחית סירבה לתת ארכה נוספת שתאפשר קיום טיסות יום לאילת במתכונת הקודמת ■ אל על: "נושא הבטיחות יישאר בראש מעיניה של החברה"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

חברת אל על עוצרת את הקו לאילת בפעם השנייה: אל על תפסיק מיום חמישי את טיסותיה מנתב"ג לאילת בעקבות המשך המחלוקת עם רשות התעופה האזרחית (רת"א) לגבי בטיחות הטיסה בנתיב חדש. המשמעות המעשית: מאות נוסעים שרכשו כרטיסי טיסה, ייאלצו לקבל כספם חזרה ולבחור לנסוע באוטובוסים שתעמיד לרשותם החברה. מדובר בשתי טיסות יום שמבצעת החברה במטוס סילון מדגם בואינג 737. שתי טיסות הלילה של החברה, המבוצעת עבורה על אל חברת ישראייר במטוס קטן יותר, יימשכו כסדרן.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לתקן דליפה של 14 מיליארד דולר: "ישראל תהיה אומת הסטארט אפים של המים"

לחבר את הטלוויזיה לעולם, להתנתק מ-yes ומ-HOT - ולחסוך אלפי שקלים

האם אפל ניפחה את נתוני מכירות האייפון?

מטוס אל עלצילום: מוטי מילרוד

רק ביום ראשון בשבוע שעבר חידשה אל על את טיסותיה לאילת לאחר  הפסקה של כשבוע ימים. זאת לאחר שמנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), גיורא רום, החליט לאפשר לה להמשיך ולבצע את טיסותיה לאילת בנתיב הטיסה הרגיל, שבו נהגה החברה
לטוס עד כה. חברות ארקיע וישראייר עברו לטוס בנתיב החדש שבו סירבה אל על להמשיך ולטוס.

האישור של מנהל רת"א ניתן לאל על לתקופה של שבועיים, לאחר תיאום עם מערכת
הביטחון, זאת עד להתארגנותה לתהליכי הטיסה החדשים שנקבעו על ידי רת"א. בחברת אל על הסבירו אז, כי "בעקבות אישור רשות התעופה האזרחית (רת"א) להמשך
פעילות אל על בנתיב המקורי בשדה התעופה באילת לשבועיים הקרובים, כל טיסות היום של  אל על לאילת  יופעלו כסדרן החל מיום ראשון, 15 בספטמבר ועד  ל-25 בספטמבר 2013".

היום נענתה אל על בשלילה ע"י רת"א, למתן ארכה נוספת שתאפשר קיום טיסות יום
לאילת במתכונת הטיסה הקודמת. זאת על מנת למנוע את הפגיעה בלקוחות החברה אשר תיכננו לטוס בתקופת החגים העמוסים ואמורים לשוב מאילת בסוף השבוע הקרוב. "מאחר שלא ניתנה הארכה כמבוקש, תיאלץ אל על שלא לקיים את טיסות היום לאילת במתכונת החדשה, החל  מהמועד שנקבע ע"י רת"א, 26 בספטמבר", נאמר בהודעת אל על.

לטענת החברה, "הגורמים המקצועיים באל על, בראשות הטייס הראשי ומנהל צי מטוסי הבואינג מדגם 737, ביצעו בימי האחרונים בדיקות דקדקניות נוספות של מתווה הטיסה המוצע ע"י רת"א; לאור הניתוח והתשובות שנתקבלו מרת"א לשאלותיה של אל על, המסקנה  המקצועית היא כי מתכונת הטיסות החדשה אינה מאפשרת רמת בטיחות הולמת של טיסה  בתעופה אזרחית כפי שמקובל בחברת אל על ובשדות תעופה בעולם".

עוד הסבירו באל על, כי "כניסתה של אל על לקו לאילת היתה ועודנה בשורה  צרכנית אשר מגדילה את התחרותיות בענף והוזילה את מסחיר כרטיסי הטיסה לאילת. הקו  לאילת מהווה חיבור חשוב לתיירים המגיעים לנתב"ג וממשיכים לאילת. אל אל ביקשה מיום קבלת הרישיון להגדיל את מספר הטיסות בקו לאילת ללא הגבלה ואף חזרה על בקשתה זו  מספר פעמים בעת האחרונה, במיוחד לאור מדיניות השמיים הפתוחים, אולם דווקא בקו זה  לא ניתנה לה האפשרות לטוס יותר מארבע טיסות ביום".

החברה התנצלה בפני לקוחותיה על "אי הנוחות", כהגדרתה והביעה תקווה, כי  "פתרון יימצא במהרה". באל על שבו והדגישו, כי "נושא הבטיחות יישאר בראש מעיניה של החברה וכי אל על מצפה לטיפול דחוף של הרשויות הנוגעות לענין זה על מנת לאפשר הפעלה בטוחה וסדירה של הטיסות לאילת".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "רשות התעופה האזרחית (רת"א) החליטה על שינוי הליכי הטיסה והנחיתה בשדה התעופה באילת. התהליך בוצע בשיתוף מלא עם שלוש חברות התעופה הטסות לאילת: אל על, ארקיע וישראייר; וכן, עם רשות שדות התעופה (רש"ת), חיל האוויר וגורמים בינלאומיים נוספים. החל מה9- לספטמבר, טסות ארקיע וישראייר בנתיב החדש ומביעות שביעות רצון גבוהה, בעיקר בכל הנוגע לבטיחות הטיסה. אל על ביקשה ארכה טרם ההפעלה ומנהל רת"א, גיורא רום, אישר ארכה של שבועיים על מנת שלא לפגוע בנוסעים, שכבר רכשו כרטיסי טיסה ובכדי לתת לדרג המקצועי של אל על זמן להתארגן. מנהל רת"א הודיע לאל על, כי במידה ותחליט לאמץ גם היא את הנתיב החדש שנקבע, תוכל לחדש את טיסותיה לאילת. כל נסיון לקבוע, כי ההסדר החדש אינו עומד בסטנדרטים הבטיחותיים הוא משולל כל יסוד".

מנכ"ל קבוצת ישראייר, אורי סירקיס, שחברת התעופה כן טסה בנתיב החדש ואף מבצעת את טיסות הלילה עבור חברת אל על אמר בתגובה: רשות התעופה האזרחית (רת"א) היא הגוף הבוחן והמבקר את רמת הבטיחות של התעופה הישראלית. משקבעה רת"א סטנדרטים חדשים בנתיב הגישה לאילת, התאימה עצמה ישראייר לדרישות אלו. טייסי ישראייר פוקדים את אילת עשרות פעמים בשבוע בנתיב החדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ