מנהל בית החולים: "מערכות מרכזיות בגופו של שרון לא מתפקדות, חייו בסכנה"

פרופ' זאב רוטשטיין אמר כי ההידרדרות במצבו של רה"מ לשעבר רצינית מאוד, אך סירב להעריך כמה זמן ישרוד: "הוא יצא ממצבים קשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מצבו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שמאושפז בבית החולים שיבא בתל השומר עקב אי ספיקת כליות חמורה, ממשיך להיות קריטי.

מנהל בית החולים שיבא בתל בשומר, פרופ' זאב רוטשטיין, כינס הבוקר מסיבת עיתונאים בה הודיע כי "אנחנו עדים לעליות ולמורדות במצבו הרפואי בחודשים וחצי האחרונים. ביומיים האחרונים אנחנו צופים בירידה הדרגתית בתפקוד של מספר איברים קריטיים בגופו. אנחנו מגדירים את מצבו כ"קריטי", כאשר בהחלט צפויה סכנה לחייו. הסכנה לחייו קיימת, אבל אריק הוא גבר שבגברים, הוא חזק ויצא ממצבים קשים בתקופה שהוא נמצא אצלנו בבית החולים. התחושה של הרופאים שמטפלים בו וגם התחושה של המשפחה שנמצאת אתו ביחד, היא שיש פה שינוי לרעה". 

פרופ' רוטשיין הדגיש כי "אריק שרון לא מקבל טיפולי דיאליזה. הוא מקבל את הטיפולים הרגילים שאותם הוא קיבל בתקופה האחרונה. התחושה של כולם היא שההידרדרות הזאת היא רצינית מאוד. כך גם אנחנו מרגישים".

פרופ' רוטשטיין מדווח על מצבו של שרון, הבוקרצילום: דודו בכר

בני משפחתו של שרון נמצאים ליד מיטתו ומתייעצים עם הצוות הרפואי בבית החולים לגבי מצבו.

אתמול ציין מקור המעורה במצבו הרפואי של שרון כי אם ההידרדרות במצבו תימשך, "זה עלול להיות עניין של כמה ימים". שרון סובל מאי ספיקת כליות חריפה, שגרמה כאמור לקריסת כמה מערכות בגופו, ובלא התערבות רפואית אף עלולה להוביל למותו בתוך ימים ספורים. לדברי המקור, סביר להניח כי לא תהיה התערבות רפואית משמעותית כמו חיבור לדיאליזה.

למצב של אי ספיקת כליות חריפה ישנה משמעות רבה עבור מערכות הגוף, מעצם התפקידים הרבים שיש לכליות לאיזון הגוף ותיפקודו. הכליות אחראיות לסינון הדם, לסילוק פסולת ורעלים וליצירת השתן. בנוסף אחראיות הכליות על איזון חומציות הדם, על ייצור תאי דם אדומים ועל סינון מלחים. יש להן גם תפקיד חשוב בשמירה על לחץ דם תקין ובשליטה על נפח כלי הדם.

"ככל שיש יותר מערכות כושלות, כך הסיכוי להישאר בחיים יורד. זה גלגל שאי אפשר לעצור אותו", הסביר הבוקר פרופ' עוזי גפטר, מנהל המערך לנפרולוגיה ויתר לחץ דם בבתי החולים בלינסון והשרון. על פי המידע שנמסר מבית החולים שיבא, שרון מקבל תרופות אנטיביוטיות לטיפול בזיהומים שהתגלו אצלו באחרונה, אך אינו מטופל בדיאליזה.

לדברי פרופ' גפטר, קיימת אפשרות כי מה שהחל את ההידרדרות במצבו של ראש הממשלה לשעבר הוא זיהום שהתפתח למצב של אלח דם (ספסיס) – מצב רפואי חמור שמאופיין בנוכחות אורגניזמים מחוללי מחלות בדם או ברקמות התאים – אירוע שמוכר בעיקר במחלקות טיפול נמרץ. "החיידק חודר לדם ומפריש רעלים. בתחילה יכולה להיות התרחבות של כלי דם ולאחר מכן התכווצות שלהם ואספקת הדם לרקמות יורדת. זה מוביל למצב של הצטברות של חומצת חלב, שברגע שהיא עולה מעל ערך מסוים זו מוביל למצב של כשל אחרי כשל", הסביר גפטר. "זה יכול להוריד את לחץ הדם ולגרום לכך שמערכות אינן מקבלות מספיק חמצן ואז איברים מתחילים להיפגע. זה מצב שהולך ומתגבר. באופן עקרוני, בשלב הראשון המוח עוד מקבל אספקת דם טובה, אבל מערכות אחרות כמו הכבד או אספקת דם לרגליים נפגעת". 

לכן, ההערכה היא שלא ניתן לבצע בשרון טיפול דיאליזה בשל לחץ הדם הנמוך. אולם, גם לו ניתן היה לבצע דיאליזה שתחליף חלק מתפקודי הכליות, לא ניתן יהיה לשקם את קריסת המערכות שנוצרה בינתיים.

שרון, כמעט בן 86 היום, לקה בדימום תוך-מוחי בינואר 2006, ואושפז תחילה בבית החולים הדסה עין־כרם, שם נעשו מאמצים להשיבו להכרה מלאה, שלא הועילו. במאי אותה שנה הוא הועבר למרכז הרפואי שיבא, ומאז הוא מאושפז ביחידה לשיקום נשימתי בבית החולים.

בנובמבר 2010 הוא הועבר לבקשת בני משפחתו לחוות השקמים לתקופות קצרות, בניסיון לייצר למענו סביבה רפואית סיעודית בביתו. אבל בסופו של דבר הוחלט להשיבו לאשפוז בשיבא, שם הוא נותר באשפוז.

בתחילת ספטמבר 2013 עבר שרון ניתוח בבטנו במרכז הרפואי שיבא. הניתוח בוצע לתיקון מערכת ההזנה התוך-קיבתית התומכת בו, ותוכנן כמה חודשים לפני כן. הניתוח ארך כשעה, ובסיומו הועבר שרון להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. אחר כך הוא הוחזר למחלקה לשיקום נשימתי, שבה הוא מאושפז זה שנים. בעקבות הניתוח לא חל שינוי במצבו של שרון, והוא הוגדר אז במצב של "הכרה מינימלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ